פארסת ההפרדה באוטובוסים: זאת הממשלה שאמורה לתקוף באיראן ולהילחם בחיזבאללה?

שיעור קצר על משילות, רצינות וקבלת החלטות באדיבות ממשלת ועד מתיישבי השומרון ואורן חזן

אורי משגב
אורי משגב
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אורי משגב
אורי משגב

הימין הישראלי שולט במדינה, בהפסקות קצרות, כבר קרוב ל-40 שנים. זה לא מונע מאנשיו ליילל על "שלטון האליטות" ועל "העדר משילות". אז בואו נבחן בקצרה דוגמה למשילות מטעם הימין, בלי בג"צ ובלי בצלם. אני מבטיח שזה יהיה קצר ומהיר, כמעט כמו פארסת האוטובוסים ליהודים בלבד.

לפני שמונה חודשים פרסמתי בבלוג הזה טקסט שדיווח על העלאת הילוך בקמפיין של ועד מתיישבי השומרון בנוגע להפעלת הפרדה באוטובוסים בין מתנחלים לפועלים פלסטינים, או בעברית פשוטה: בין יהודים לערבים. הפרדה על בסיס גזע, חד וחלק. הכותרת שלי הייתה "ועד מתיישבי השומרון דורש אפרטהייד עכשיו". סיפרתי שהוועד, כדרכו בקודש, יוזם הפגנה וגם השיק סרטון פרובוקטיבי חדש (תמונות של פועלים ערבים יורדים מהסעה לצלילי "תקוף, תעשה פיגועים" של מקהלת החמאס, עם המוטו "היית רוצה שהבת שלך תעלה על אוטובוס כזה?"). ציטטתי את המנכ"ל הנמרץ, שגיא קייזלר, שהסביר: "אנחנו דורשים ביטחון. מה שקורה היום זה אפרטהייד, כשיש נוסעת יהודייה אחת מתוך אוטובוס שלם. קטונתי, אבל אני דורש ביטחון גם בתל אביב. לא הייתי רוצה להסתובב בה בידיעה שכל יום נכנסים למרכז 5,000 ערבים בלי שום בידוק".

פלסטינים בנסיעת מחאה על אוטובוס למתנחלים בלבד, ב-2011צילום: אורן זיו

אתמול דיווח חיים לוינסון ב"הארץ" שההפרדה מתחילה. ביוזמת חבר הכנסת החדש אורן חזן, תושב אריאל שהיה שותף לקמפיין בהיותו פעיל ליכוד. חזן איים שיגיש שאילתה מדוע החלת ההפרדה מתעכבת. שר הביטחון כנראה נבהל והורה למינהל האזרחי להפעיל את ההפרדה לאלתר, בניגוד מוחלט לעמדת מערכת הביטחון, למשל אלוף פיקוד מרכז היוצא ניצן אלון. בעקבות הפרסום החל גל הביקורת הצפוי, שהבליט מבקרים חריפים מימין כמו דני דיין וגדעון סער. סער הסביר ש"כיוון שברור שההחלטה הזאת תבוטל - כדאי לעשות זאת מהר כדי למזער את הנזק החמור לישראל ולהתיישבות". הוא אמנם פרש לעסקים פרטיים, אבל מתברר שעוד מקשיבים לו. בתוך שעות ספורות, לנוכח הביקורת, ביטלו היום ראש הממשלה נתניהו ושר הביטחון יעלון את ההחלטה. סגן שר הביטחון הטרי, אלי בן-דהן מהבית היהודי ומי שאמור על פי ההסכם הקואליציוני להיות אחראי על המינהל האזרחי בשטחים הכבושים (הרי הגיוני ללהק לשם דווקא נציג של מפלגת המתנחלים), הופתע לשמוע על כך בעודו עומד על דוכן הנואמים בכנסת.

הנה לכם משילות. כך נראית ומתנהלת ממשלת ועד מתיישבי השומרון ואורן חזן. הוא ליצן שאפילו ההומאז' הגאוני ב"ארץ נהדרת" לא מצליח להאפיל על המקור, הם אוונגרד של מתנחלי גבעות שמתגאים בסרטון הדר-שטירמר על ארגוני השמאל ועיתון "הארץ". ממשלה של ריקים ופוחזים, קרקס נתניהו. וזו רמת קבלת ההחלטות שלה בתחום שהוא אולי הרגיש והנפיץ מכל - התחום המדיני-ביטחוני. זו הממשלה שאמורה לתקוף באיראן? לנהל מלחמה עתידית מול חמאס ו/או חיזבאללה? להוריד את מחירי הדיור? לטפל ביוקר המחיה? זה כבר לא עניין של ימין ושמאל, זה עניין של רמה, או ליתר דיוק: תת-רמה.

אני רק מציע לכם שלא לזלזל במנכ"ל ועד מתיישבי השומרון, מר קייזלר. בבחירות האחרונות הוא היה מראשי פעילות השטח של נתניהו, הוא עבד בשביל נתניהו, עכשיו נתניהו עובד בשבילו. הנה תגובתו: "משחקי הפינג-פונג רק מחזקים את גופי השמאל. הכתובת נמצאת בכל קיר, כביש ואוטובוס. נמשיך להגביר את הלחץ עד אשר יקבל השר החלטה ומקווים שבפעם הראשונה בקריירה שלו, יעמוד בה אחת ולתמיד". תגובת שר הביטחון של מדינת ישראל טרם התקבלה.

ממשלת ישראל החדשהצילום: אוליבייה פיטוסי

משגב מבינתי

האם במעמדה הבינלאומי הנוכחי, מדינת ישראל יכולה להרשות לעצמה שאשת המשנה לראש הממשלה תמשיך לצייץ בטוויטר מסרים לנשיא ארצות הברית בשגיאות כתיב, ואז תפיל את האחריות על הש"ג?

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ