שימוע הגז: המדינה מסתירה חוות דעת ביקורתית שהגישה רשות החשמל

מסמך מפורט שהוכן ברשות החשמל והוגש השבוע קובע שמתווה הגז המוצע משית על צרכני החשמל עלויות עודפות של מיליארדי דולרים. משרד האנרגיה ולשכת רה"מ בחרו להסתיר מהציבור את המידע

אורי משגב
אורי משגב
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

"השימוע הציבורי" ביחס למתווה הגז המוצע הולך ומסתמן כבדיחה לא מצחיקה. בתחילת השבוע תם פרק הזמן הקצרצר, 21 ימים, שהקצתה המדינה להגשת עמדות והתנגדויות ביחס למתווה הגז המוצע. בעקבות התערבות בג"צ, נקצבו בנוהל מזורז גם יומיים של שימוע פרונטאלי - אבל למדינה נשמרה הזכות הבלעדית לקבוע מי יזכה להופיע בו. מתברר שגם המעט הזה נגוע בחוסר שקיפות קיצוני: משרד האנרגיה ומשרד ראש הממשלה מתעקשים להסתיר מעין הציבור את חוות הדעת שהוגשה לצורך השימוע על ידי רשות החשמל. ויש להם סיבה טובה להותיר אותו במחשכים.

רשות החשמל היא גוף רגולטורי ממלכתי, הכפוף למשרד האנרגיה. בין שאר תפקידיה, מוטל על הרשות לבחון ולאשר את הסכמי הרכש בין צרכני הגז הטבעי לבין מי שמספקות אותו. מי שעומדת בראש הרשות, אורית פרקש הכהן, מתחה בעבר ביקורת פומבית על מתווה הגז המוצע לשותפות במאגרים, בדגש על המחיר הגבוה שבו הן מוכרות את הגז לחברת חשמל וליצרנים פרטיים - שמגולגל משם אל ציבור הלקוחות הרחב. הרשות בהנהגתה של פרקש הכהן היא גם הגוף שהזמין ופרסם אשתקד את חוות הדעת הביקורתית של מומחה האנרגיה הבינלאומי סרג'יו אסקארי, שחולל מהומה כשניתח את שוק הגז המקומי ואת כשליו.

שטייניץ ונתניהו בישיבת ממשלה בתחילת החודשצילום: אמיל סלמן

מתוקף תפקידה וייעודה, התבקש שרשות החשמל תגבש עמדה סדורה ורשמית לקראת השימוע הציבורי. ואכן, חוות דעת כזו הוגשה השבוע מטעמה למשרד האנרגיה ולמשרד ראש הממשלה - המרכזים את חומרי השימוע. חוות הדעת שהוגשה היא ארוכה ומפורטת, ונמתחת בה ביקורת מפורשת על המתווה המוצע. על פי המסמך שהגישה הרשות, המתווה משית  עלויות עודפות של מיליארדי דולרים(!) בשנים הקרובות על צרכני החשמל בישראל. זו כנראה הייתה סיבה מצוינת לגנוז את המסמך.

בניגוד לאינטרס הציבורי, או סתם להגינות הבסיסית המתחייבת משימוע ומטרותיו, הוחלט במשרד האנרגיה ובלשכת ראש הממשלה להסתיר את חוות דעתה של רשות החשמל. ובמילים אחרות: לא לחשוף בפני הציבור את עמדת הרגולטור שעוסק באופן רשמי ויומיומי בנושא הסכמי הגז והשלכותיהם על ייצור החשמל ומחירו.

מרשות החשמל נמסר בתגובה: "רשות החשמל קיבלה עמדה מקצועית בנושא במליאתה האחרונה, ביום ה-20 ביולי. עמדה זו נשלחה לשר התשתיות הלאומיות, האנרגיה והמים".

מלשכתו של השר שטייניץ נמסר בתגובה כי "שר האנרגיה נוהג להתייעץ באופן שוטף בנושאים שונים הקשורים למשרדו עם הגופים המקצועיים כגון רשות הגז, רשות החשמל, מינהל החשמל, הממונה על הנפט ועוד"..

בקשה מטעם "הארץ" לתגובה בנושא הופנתה וללשכת ראש הממשלה. היא לא נענתה עד כה. כך גם בקשתי לעיין בחוות הדעת שהגישה רשות החשמל, ולהביאה כלשונה לידיעת הציבור.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ