מעשי הטבח הזוועתיים לא הפריעו לישראל לחגוג עם דרום סודאן

גם אונס ושריפה של ילדות לא מנעו ממשרד החוץ לחגוג עצמאות בשגרירות דרום סודאן ולהללה. סיפור קטן על הניתוק והאטימות במדיניות החוץ הישראלית

אורי משגב
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ילדים-חיילים בדרום סודאן
ילדים-חיילים בדרום סודאןצילום: אי־אף־פי
אורי משגב

מרוב עיסוק כפייתי במוסריותה הנצחית מצד אחד, ובקורבניותה הנצחית מצד שני, ישראל שוברת שיאים חדשים של ניתוק ואטימות במדיניות החוץ שלה. כאילו הנעשה בעולם הגדול אינו מעניינה. (אם כי ממש לא מספיק, לאור העובדה שאין ככל הנראה מקום אפל על הגלובוס שנשק ישראלי וייעוץ צבאי ישראלי לא הגיע אליו בארבעים השנה האחרונות). ראוי לצרף לכך גם את ההתנהלות הביזארית שלה בתחום הדיפלומטי. הנה סיפור קטן שמדגים לאיזה מקום הזוי הגענו בתחום.

לפני חודש ; זו אחת המדינות הצעירות בעולם. יש רק בעיה אחת עם הריבונות הדרום-סודאנית: היא מתקיימת בתוך מרחץ דמים מתמשך. מלחמת האזרחים בדרום-סודאן אינה פוסקת לרגע, ועמה הדיווחים על מעשי טבח ושלל פשעים מזעזעים נגד האנושות. על גל התעללות מפלצתי של חיילי הממשלה - שאנסו נשים, נערות וילדות בשטחי מריבה שבשליטתם ואז הציתו אותן בחיים.

כל זה, מתברר, לא הפריע לנציגיה הדיפלומטיים של דרום-סודאן לחגוג ברוב טקס את עצמאות וריבונות המדינה. חגיגה כזו נערכה גם בישראל, בביתו של השגריר הדרום-סודאני. את ממשלת ישראל ייצג שם השר לאיכות הסביבה, אבי גבאי. מלבדו נכחו שם עוד אורחים ישראלים, כולל נציגי משרד החוץ. משרד החוץ, כנהוג, הוא גם הגוף שהעביר לשר גבאי את הנאום שנשא באירוע - שהילל בשלל מליצות את הריבונות הדרום-סודאנית ותוכנו לא כלל ולו מילה על מלחמת האזרחים הנוראה שמתחוללת במדינה. כאילו מדובר באיזה כוכב לכת אחר, רחוק, או ביקום מקביל שבו מתנהל שירות החוץ הישראלי.

השר אבי גבאי בחגיגת יום עצמאות לדרום סודאן

בחוץ התכנסו למחות קומץ מפגינים, ביניהם עו"ד איתי מק - שמנהל בשנים האחרונות מלחמת קודש נגד עוולות הייצוא הביטחוני הישראלי וסודותיו. לאחרונה פנתה חברת הכנסת תמר זנדברג למשרד הביטחון לממשלת דרום-סודאן; לפנייתה צורפה חוות דעת משפטית מפורטת של מק, ועל פיה כל הצדדים המעורבים במלחמת האזרחים בדרום-סודאן - בראש ובראשונה הממשלה - מעורבים בפשעי מלחמה, פשעים נגד האנושות והפרה חמורה ושיטתית של זכויות אדם. מק טוען שלאור מצב הדברים,  אין ברור כלל ועיקר מדוע שממשלת ישראל תשגר נציג רשמי לחגיגות בבית השגריר.

השר גבאי הוא כמובן לא הסיפור המרכזי, הוא רק השליח. השאלה האמיתית היא איפה משרד החוץ הישראלי, זה שראש הממשלה לא ראה לנכון להפקיד עליו שר במשרה מלאה. האם איש מאנשי המשרד לא קם והביע מחאה, או לפחות התעקש שבדברי השר תהיה ולו התייחסות כלשהי לזוועה המתחוללת בדרום-סודאן?

לא זה המצב במקומות אחרים. ארה"ב למשל. ממשל אובמה הודיע לאחרונה על תרומה של חמישה מיליון דולר להקמת טריבונאל בינלאומי שיחקור ויעמיד לדין את פושעי המלחמה בדרום-סודאן. ואילו היועצת לביטחון לאומי של אובמה, סוזן רייס, דווקא התייחסה למצב בהצהרה שלה לרגל יום העצמאות. "זה שובר את לבי לראות מה נהיה מדרום-סודאן", הכריזה רייס, "אלימות מאסיבית חזרה והתפשטה לכל עבר. זכויות אדם מופרות בגסות. הממשלה והמורדים מבצעים פשעים כנגד חפים מפשע - נשים, ילדים וקשישים". רייס גם ציינה שלנשיא דרום-סודאן יש אחריות אישית למלחמה ולאסון שבעקבותיה. בישראל, בינתיים, ממשיכים למכור לנשיא הזה ולכוחותיו נשק. בספר המבקרים של השגריר כתב השר גבאי: "יום עצמאות שמח. מאחל לדרום סודאן שלום ושגשוג". לפני זה צולם כשהוא מרים כוס יין עם המארחים. לחיים.

ברכת השר בספר המבקרים של השגרירות

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ