שנה לפרשת הצוללות: מנדלבליט וניצן צריכים לבקש סליחה מהציבור

ראשי התביעה הכללית מיהרו לטעון שאין חשד לפלילים בפרשה, ואחר כך שנתניהו אינו מעורב בה. לנוכח ההתפתחויות מאז והחקירות של מקורביו אתמול, הגיע הזמן להתנצלות

אורי משגב
אורי משגב
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
שי ניצן ומנדלבליט
אורי משגב
אורי משגב

היועץ המשפטי מנדלבליט ופרקליט המדינה ניצן מאותתים לאחרונה על התייצבות נחרצת לצד שלטון החוק במדינה. שניהם מתנגדים למבול יוזמות החקיקה המבישות מטעם סריסי הליכוד, שנועדו לחלץ את נתניהו מהסתבכויותיו הפליליות הסדרתיות. נראה כעת ששומרי הסף החליטו סופסוף לשמור על הסף הלאומי, ולא על מפתן ביתם של בנימין ושרה נתניהו. הרשו לי לא ליפול מהכסא. זה לבטח מאוחר מדי, וגם מעט מדי. נזק עצום כבר נעשה. לנורמות הציבוריות, לאקלים הפוליטי, לאווירה המורעלת. כולי תקווה שלא לחקירות עצמן. כלומר שמחיר גרירת הרגליים מסתכם רק בנזק במישור הציבורי ולא הפלילי (שיבוש חקירה, תיאום עדויות, העלמת ראיות וכו').

אין לדעת מה מניע את הצמד. האם הבינו, באיחור, שמפלגת השלטון מאיימת להשריש בישראל תרבות של פשע מאורגן? האם הבחינו שדעת הקהל הציבורית מתחילה לנטות לרעתם? האם חומר הראיות שהתגלה בתיקי 1000, 2000 ו-3000 הפתיע אותם בעוצמתו? האמת, זה לא באמת משנה. כדאי לשים לב לכך שאצל מנדלבליט וניצן מסתמן דפוס די קבוע. הם נחלצים לפעולה רק כשלוחצים אותם לקיר, או כשהמציאות סוגרת עליהם.

כך היה בעתירה לבג"ץ שהגשתי בפרשת המעונות. אחרי 15 חודשי השתהות, ימים ספורים לפני מועד הדיון הם הודיעו לעיתונות שצפויים כתבי אישום לחשודה המרכזית ולסייעניה לכאורה, בכפוף לשימוע כמובן (אגב, מתי יתקיים האירוע ההיסטורי הזה?). דבר דומה קרה גם בעתירה החשובה של עו"ד שחר בן מאיר, שביקש את התערבות בג"ץ בניגוד העניינים הבלתי סביר בעליל המגולם בתפקידו הכפול של עו"ד יצחק מולכו – גם שליחו המיוחד של קרוב משפחתו, ראש הממשלה נתניהו, לעניינים מדיניים עלומים, וגם עומד בראש משרד שמייצג לקוחות מול אותו ראש ממשלה – בדגש על פרשת הצוללות. ערב הדיון צפוי ביקש מולכו להתפטר מתפקידו, והמדינה ביקשה למחוק את העתירה מאחר שהעיסוק בה התייתר.

שמרון. איך ניתן היה לדעת שנתניהו לא חשוד לפני שחקרו אותו?צילום: מוטי מילרוד

אתמול נחקרו בפרשת הצוללות במשך 15 שעות שניים ממקורביו המקורבים ביותר של נתניהו: עו"ד דוד שמרון הוא האחד. שמו של השני אסור בפירסום בינתיים, אבל מדובר בפארסה. כולם יודעים ומבינים מיהו. היום השניים נחקרים שוב. לאור ההתפתחות הזו, שמצטרפת לשלל ההתפתחויות בתיק, אין מנוס מלחזור אל מנדלבליט וניצן ולאופן התנהלותם בפרשה. העיתוי קלאסי. בדיוק לפני שנה, בנובמבר 2016, הודיע היועץ המשפטי מנדלבליט לציבור בתום דיון עם אנשי הפרקליטות, כי "אין חשד לפלילים בפרשה". הודעה תמוהה כבר ביום הימסרה, שהתבררה מאז כבדיחה עצובה. ואילו בפברואר 2017 הודיע פרקליט המדינה ניצן על פתיחת חקירה פלילית, אבל באופן חריג טרח להבהיר לציבור כי "ראש הממשלה איננו חשוד בפרשה". הודעה אבסורדית - שהרי איך ניתן לדעת אם הוא חשוד לפני שמבררים זאת באמצעות חקירת שאר החשודים, בהם כמה מגדולי מקורביו?

את שתי ההודעות האלה אי אפשר למחוק מהזיכרון. אי אפשר גם להתחמק מהתובנות שנגזרות מהן לאור מה שקרה מאז בפרשת הצוללות. אחת משתיים: או שהיועץ המשפטי לממשלה ופרקליט המדינה כשלו מקצועית באופן מחפיר והפגינו חוסר הבנה מדאיג בתחום עיסוקם – או שהשניים מיהרו לגונן על נתניהו מסיבות לא ענייניות. אין אופציה שלישית.

לכן, אם מנדלבליט וניצן באמת רוצים לעורר אמון בעבודתם, וגם להחזיר את אמון הציבור בתביעה הכללית, יש דבר אחד שהם לא יכולים להימנע ממנו: לבקש סליחה מאזרחי ישראל. ללכת לקנוסה. להיישיר מבט אל הציבור ולהגיד – חטאנו, עווינו, או לפחות טעינו, טעינו בגדול. אבל למדנו מהטעות, הפקנו לקחים, ומעתה והלאה בכוונתנו לשרת את הציבור ולסייע ככל יכולתנו למיצוי החקירה והדין בפרשת הצוללות-ספינות. אחרי הכל, מדובר לכאורה באחת מהפרשות החמורות בתולדות המדינה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ