סליחה רגע: מדוע טרם נקבע לשרה נתניהו שימוע בפרשת המעונות?

הודעתי הבוקר לפרקליטות המדינה שאם לא ייקבע בקרוב מאוד מועד, איאלץ לעתור שוב לבג"ץ

אורי משגב
אורי משגב
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
שרה נתניהו, ב-2015
שרה נתניהו בבית המשפט. לסיידוף כבר קבעו מועדצילום: אמיל סלמן

אז מתי ייערך שימוע פלילי לשרה נתניהו בפרשת המעונות? הודעתי הבוקר לפרקליטות המדינה שאם לא ייקבע בקרוב מאוד מועד לשימוע, איאלץ לעתור מחדש לבג"ץ בנושא. תזכורת: לפני קצת יותר מחודשיים הודיעו היועץ המשפטי מנדלבליט ופרקליטות המדינה על כוונה להגיש כתבי אישום בפרשה, בכפוף לשימוע. הודעה זו התפרסמה ימים ספורים לפני סיום התקופה שקצב בית המשפט למשיבים מנדלבליט וניצן להגיב בשם המדינה לעתירה שהגשתי בנושא (בג"ץ 6067/17). לפני כחודש, בעקבות ההתפתחויות, הודיע הרכב השופטים בראשות השופט יצחק עמית כי הוא מוחק את העתירה, ללא צו להוצאות.

אבל החשש להמשך גרירת הרגליים בתיק שריר וקיים. אחרי הכל, ממצאי החקירה שכבו על שולחן הפרקליטות 15 חודשים לפני שהתקבלה החלטה. מי שנכווה ברותחין נזהר בפושרין. לפני שבוע ביררתי אצל הפרקליטות מה קורה בנוגע לשימוע. השיבו לי בזו הלשון: "בעניין מר סיידוף – שימוע נקבע לדצמבר. בעניין גב' נתניהו – טרם תואם תאריך, ייקבע מועד בקרוב בתיאום בין הצדדים". שוב הדגמה קלילה לאי שוויון בפני החוק. מדוע לסיידוף כבר נקבע מועד, ועם הגברת נתניהו טרם? לאחרונה פורסם כי היקף משרתה המדווח בעיריית ירושלים הוא שליש משרה, נראה שבין נסיעה ללונדון לבין הטיול הבא ברחבי הגלובוס, בכל זאת אפשר למצוא אצלה ואצל באי כוחה זמן פנוי לפחות לתיאום מועד. מה גם שבינתיים, כצפוי, מנצלת משפחת נתניהו את הסחבת כדי לנהל מסע תעמולה מתמשך נגד האישומים. במקום לשבת בשקט ולהתבייש בממצאים שנחשפו ובחומרת החשדות, ממשיכים ראש הממשלה וסריסיו לקשקש בחוצפתם על "חמגשיות" ו"כוס תה" – בעוד שכתב האישום המתגבש עוסק בין השאר בארוחות שפים במאות אלפי שקלים שהוזמנו בעורמה כדי לפנק במעון ראש הממשלה הרשמי טייקונים ממונפים ולמודי תספורות כמו אלוביץ', לבייב וזיסר ז"ל.

יתרה מזאת, כבר בעתירה המקורית שהגשתי התייחסתי לחשש של המשך גרירת הרגליים גם אחרי הודעה על כתבי אישום. סעיף 3 בעתירה תבע בפירוש: "בנוסף, ככל שתתקבל בסופו של דבר אצל המשיבים 1 ו-2 החלטה להעמדה לדין של מי מהמעורבים בכפוף לשימוע – אבקש מבית המשפט להורות על פרק זמן סביר והגיוני לקיום השימוע ולקבלת החלטות לאחריו – תוך התחשבות בפרק הזמן הארוך להדהים שעבר מאז חשיפת הפרשה, חקירת הפרשה וסיכומי המשטרה בפרשה". בפסק הדין התייחס השופט עמית לסעיף זה והסביר כי "אין דרכו של בית משפט זה לעסוק בדברים שטרם באו לעולם".

אלא שלצערי, מתחיל להתקבל בציבור הרושם כי המשך הסחבת בתיק המעונות דווקא בא לעולם. לכן אין לי מנוס אלא לעמוד על המשמר. לא מיותר להזכיר כאן ששרה נתניהו אינה נבחרת ציבור ואינה נושאת בתפקיד רשמי, ועצם העובדה שהיועץ המשפטי מנדלבליט שמר על מעורבות אישית גבוהה בתיקי החקירה נגדה היא פסולה ולא מובנת; כחשודה רגילה בפלילים, ראוי היה שתטופל בלעדית על ידי פרקליטות המחוז הרלוונטית. לא בכדי פתחתי את העתירה המקורית בציטוט של השופט אהרון ברק, מתוך בג"צ פורז: "אין לך גורם הרסני יותר לחברה מאשר תחושת בניה ובנותיה, כי נוהגים בהם איפה ואיפה". אם הפרקליטות לא תתעשת במהרה, לא יהיה מנוס מלחזור לבית המשפט.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ