משגב לעם |

תיק 10369/18: הגשתי נגד מירי רגב תלונה במשטרה

בעקבות נאום "בגתן ותרש", נאלצתי להתלונן הבוקר על שרת התרבות בחשד להמרדה, הסתה והעלבת עובדי ציבור

אורי משגב
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מירי רגב מתחפשת
אורי משגב

כאזרח מודאג ושומר חוק, סרתי הבוקר לתחנת יפתח של משטרת ישראל והגשתי תלונה פלילית בחשד להמרדה, הסתה והעלבת עובדי ציבור. החוקר הבכיר משה כהן שוחח עמי באדיבות ורשם את התלונה.

להלן עיקריה, כפי שנמסרו לחוקר בעל פה ובכתב.

שם החשודה: מירי רגב, שרת התרבות והספורט

מקום ביצוע העבירה: אולמי המפלים, לזרוב 23, ראשון לציון.

תאריך ביצוע העבירה: שבת, 3 במרץ 2018.

תמצית התלונה: באוזני קהל של מאות פעילי ליכוד, השוותה שרה בממשלת ישראל את גורמי אכיפת החוק – שופטים, שוטרים, חוקרים, אנשי פרקליטות המדינה ואנשי הרשות לניירות ערך – לשני שומרי ראשו של המלך אחשוורוש בגתן ותרש. בכך ייחסה להם כוונות לרצח ראש הממשלה נתניהו, להפלת השלטון, להטיית חקירה ומשפט מסיבות פוליטיות. במשתמע – רמזה שעונשם הראוי הוא מוות בתלייה. דבריה הופצו בהבלטה בכלי התקשורת, והגיעו לפיכך לידיעת הציבור הרחב. גם לאחר שפרצה סערה, נמנעה השרה מלהתנצל או לחזור בה, ובמקום זאת בחרה לתקוף "חלקים בתקשורת".

מסרתי לחוקר מספר דוגמאות מדבריה של רגב באירוע המביש, שכונה "המשתה של מירי":

"כמו שקראנו השבוע במגילת אסתר, גם שם היו שומרי סף. בגתן ותרש. צמד חמד. הם נראו ממלכתיים, הקפידו על שלטון החוק, דאגו למנהל תקין, אבל מסתבר שעמוק בכיס הם החזיקו גיליוטינה".

 "הסתבר שברגע שהם לא הזדהו עם המלך, לא הסכימו עם הדרך שלו בניהול הממלכה, כל הכללים נעלמו, הממלכתיות התפוגגה כלא הייתה, שלטון החוק הפך לפחות קריטי, אם היו להם אז ניידים, הם בטח היו מסמסים אחד לשני, 'מה אתה אומר בגתן ניתן לו עוד יומיים, אולי שלושה', ו'חשוב שתיראה מופתע תרש, כן?'".

"חשבתם שדמוקרטיה היא שלטון העם?! שהעם בוחר מי ינהיג אותו ואיזה ערכים יובילו אותו?! הפוך - הם מלמדים אותנו - אם אתה מעז לייצג את הבוחרים שלך, אתה לא דמוקרט! מה פתאום? אם אתה פועל לפי האמונות של הבוחרים שלך, ואם הם מהליכוד אז בכלל זה איסור חמור! אנחנו נבחרנו על ידי העם, אבל יש יועצים ופקידים שהם התרגלו להחליט מה נכון ומה לא נכון - קוראים להם היום שומרי הסף".

 "פתאום המטרה להפיל את נתניהו, סליחה את אחשוורוש, קידשה את כל האמצעים... אז הבנתם?! הרבה לא השתנה מאז, הפוליטיקה אותה פוליטיקה, חלק מהאנשים שאתה חושב שהם שומרי הסף של הממלכה, בן לילה הופכים למהרסיה ומחריביה".

החוקר שאל מה לגבי חופש הביטוי. השבתי שכעיתונאי זהו כמובן ערך חיוני בעיני, אבל שגם לו יש גבולות – שנקבעו בחוק. ציינתי שלשומרי הסף במשטרה ובמערכת המשפט אין יכולת אמיתית להתגונן בפני דברי הבלע של השרה: אסור להם להתראיין, גם לא לקיים משתה משלהם בתגובה. החוק אמור להגן עליהם, ולא לאפשר לשרה בממשלת ישראל להתיר את דמם ולתארם כמהרסי ומחריבי מדינת ישראל. הזכרתי שהמרדה, הסתה והעלבת עובדי ציבור הן עבירות פליליות חמורות – שעבר נחקרו ונשפטו עליהם אזרחים בישראל. הוספתי שלא ייתכן שפעיל מחאה כמו עו"ד ברק כהן יישפט ויורשע בהעלבת עובד ציבור בעקבות שיר שפרסם בפייסבוק על שוטר, בעוד שהשרה רגב תהיה חופשיה לדמות גורמים מקצועיים שממלאים את תפקידם ומנהלים חקירה פלילית לשומרי ראש שקשרו קשר לרצוח את המלך ונדונו לתלייה.

החוקר שאל לגבי החסינות הפרלמנטרית של רגב. הבהרתי שלטעמי ניתן להסיר אותה במקרה קיצוני כמו זה. ציינתי שתלונה לוועדת האתיקה של הכנסת הוגשה אתמול בידי חבר הכנסת יואל חסון, אבל שזה לא מספיק ומדובר בפירוש בעניין שחורג מתחום האתיקה. החוקר רשם את התלונה במלואה והודיע לי שהוא תועבר לטיפולה של משטרת ראשון לציון. הודיתי לו על הטיפול המקצועי.

למותר לציין שיש מאפיין בולט אחד בנאומה של רגב שעליו לא יכולתי להתלונן, מכיוון שהוא לא נאסר בספר החוקים: טמטום. כמה דוגמאות מהירות: גליוטינה אי אפשר להחזיק עמוק בכיס, כי מדובר במכשיר גדול ממדים המשמש לעריפת ראשים. נתניהו עדיין אינו מלך, למרות מאמצי ההכתרה החנפים והמתמשכים של רגב. בכל מקרה השוואתו לאחשוורוש פירושה לדמות אותו לשליט זר – למעשה רעיון לא רע לאור עברו כמהגר לאמריקה, שהתכוון לבנות שם את חייו ואף שינה את שמו לבן ניתאי. אבל אם נתניהו הוא אחשוורוש, השאלה מה זה אומר על שרה. היא אסתר המלכה? הרי בפועל אסתר העניקה את חסדיה המיניים למלך בהוראת דודה מרדכי, שסרסר באחייניתו לטובת האינטרסים שלו ושל העם היהודי. ועוד עניין קטן אחרון - המשתה של מירי מזכיר בשמו ובאופיו אירוע אחר מהמגילה, המשתה של ושתי. ושתי הייתה אשתו החוקית והדעתנית של המלך, לפני שאסתר נכנסה לתמונה. רגב עבדה בזמנו קשה מאוד כדי לעבור את מבחן הנאמנות של שרה. בטוח שהיה כדאי לה לסכן עכשיו את הכל?

התלונה קיבלה במשטרה את מספר התיק 10369/2018. בכוונתי לעקוב אחר המשך הטיפול בה. עם זאת ראוי לציין משהו בעקבות המגעים להפיכתו של ניר חפץ לעד מדינה. מי יודע, ייתכן שבקרוב יהיו למירי רגב דאגות גדולות הרבה יותר מתלונה של אזרח על המרדה, הסתה והעלבת עובדי ציבור. ואין הכוונה בהכרח רק להרעה במצבו המשפטי של המלך אחשוורוש.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ