משגב לעם |

מקלחות שבת? תמונת ההדתה בצה"ל ב-322 מילים

דוגמה קטנה לסכנת הכפייה הדתית בצבא, ולאופן שבו אפשר וצריך להתמודד איתה

אורי משגב
אורי משגב
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
שלט איסור שימוש בברזים בבסיס צה"ל בשבת
אורי משגב
אורי משגב

הביטו בתמונה שלמעלה. היא צולמה לפני כשבועיים במקלחות של בא"ח גבעתי. היא מספרת את כל הסיפור. זו המשמעות של המילה הדתה: כפיית הליכות דתיות ואיסורים דתיים על אנשים שאינם דתיים, תוך פגיעה בזכויותיהם הבסיסיות. על פי השלט הזה, לחיילים וחיילות בגבעתי, גם אם הם חילונים או בכלל לא יהודים, אסור להתקלח במים חמים בשבת. אני בכוונה לא נכנס כאן לוויכוח אמוני-הלכתי, שגם עליו אפשר לדבר בהזדמנות אחרת (הציווי המקורי, שנוסח בידי מחבר הטקסט המקראי לפני אלפי שנים בחברה שבטית-חקלאית, שונה לחלוטין מהחברה המודרנית של ימינו, דיבר על איסור עבודה בשבת; אין כל קשר בין כוונת המשורר לבין איך שנראית שמירת השבת ביהדות האורתודוקסית של ימינו). כשתצלום השלט הגיע אלי, עשיתי דבר פשוט. פניתי לדובר צה"ל ושאלתי: האם בצה"ל ו/או גבעתי הוכנס נוהל חדש של "מקלחות שבת", שבהן אסור להשתמש במים חמים בשבת? על דעת מי נעשה שינוי זה? האם החיילים אמורים להתקלח במים קרים בשבת? האם זה תקף גם לעונת החורף?

בדובר צה"ל בדקו וחזרו אלי עם תשובה משמחת: "בהתאם לנהלים, צה״ל נדרש ליידע את כלל המשרתים בנוגע למקרים בהם יש חשש לחילול שבת בלתי מודע. השלט המדובר הוא מקרה בודד אשר לא נוסח כשורה ותוקן. אין כל פקודה או הנחייה צבאית האוסרת על פתיחת ברז המים החמים כמשתמע מהכתוב".

כדי לסיים את הטיפול, ביקשתי מדובר צה"ל לקבל תצלום של השלט המתוקן. הנה התמונה שנשלחה אליי.

מה אפשר להסיק מהסיפור הזה? לטעמי שני דברים עיקריים. האחד, המדאיג, הוא שסכנת ההדתה משתוללת בצה"ל. היא לא תמיד נובעת ממדיניות רשמית, אלא מיוזמות מקומיות או פיקודיות ביחידות מסוימות. הכוח המניע הוא לרוב אנשי הרבנות הצבאית המוצבים ביחידות, או כל מיני קומיסרים לענייני "זהות יהודית" שהושתלו בצבא ומנצלים את תפקידם ואת המשאבים הצבאיים למיסיונריות דתית והנחלת פונדמנטליזם חרד"לי. כאשר בראש היחידות עומדים מפקדים שמאפשרים את ההדתה או אף מעודדים אותה כחלק מהשקפת עולמם, מתאפשרת ההשתוללות.

המסקנה השנייה דווקא מעודדת: אפשר להתמודד עם ההדתה. אפשר לחשוף אותה, להביא אותה לידיעת הפיקוד הבכיר, להיאבק בה ולהשיג תוצאות. אבל בשביל זה צריך כמובן להכיר בבעיה, לא להרפות ולא להיכנע.

- למידע על גילויי הדתה בצה"ל או במערכות ציבוריות אחרות ניתן לפנות לקו החם של הפורום בחילוני, בכתובת: www.hiloni.org.il/contact/hotline,
או אליי בדוא"ל: uri.misgav@gmail.com

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ