משגב לעם |

משרד החקלאות יתקצב מחקרים מדעיים בנושא "חקלאות על פי התורה"

המכרז מבטיח מענק של 660 אלף שקלים לכל הצעת מחקר זוכה. בינתיים עסוק השר אורי אריאל בארגון תפילת הודיה המונית על כמויות הגשמים

אורי משגב
אורי משגב
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אורי אריאל. יוסף שבת רעב מול ביתו
אורי משגב
אורי משגב

פרישתו הצפויה של אורי אריאל מהפוליטיקה, לאחר תבוסתו בהתמודדות על ראשות האיחוד הלאומי, היא בגדר חדשות טובות למשלם המיסים. אריאל הצטיין לאורך השנים בניצול הקופה הציבורית לצרכי שולחיו בימין המתנחלי, לעתים עד כדי ביזה של ממש. זה בלט במהלך כהונתו כשר השיכון והבינוי, והמשיך באין מפריע גם אחרי שהפך לשר החקלאות. באופן מסורתי, משרד החקלאות מתאפיין בפוליטיקה סקטוריאלית משהו; השר אמור לייצג את החקלאים ולדאוג לאינטרסים שלהם. אלא שאצל אריאל הסקטוריאליות הצטמצמה לכדי דאגה בולטת לחקלאים מזן מסוים מאוד, ולעתים אפילו למי שאינם חקלאים כלל. כך למשל העביר אריאל תקציבים של המשרד לגרעינים תורניים שהתיישבו בכלל בערים; הוא באמת פוליטיקאי חסר בושה.

אחת ממתנות הפרידה של אריאל לציבור היחיד שבאמת מעניין אותו מסתתרת בין האותיות היבשות של קול קורא שפרסם לאחרונה משרד החקלאות. מדובר במסמך בירוקרטי בן 19 עמודים, שבו מפרסם המשרד מכרז ל"הגשת הצעות מחקר בתחום החקלאות ופיתוח הכפר לשנת 2020", בתמורה למענקים. זה נוהל מוכר, שבאמצעותו מעודדת המדינה עבודה מדעית שעשויה לסייע בעתיד לחקלאיה. אלא שבנספח המופיע בסופו של המסמך, מסתתרת הפתעה: "המדען הראשי של משרד החקלאות מודיע בזאת על פרסום 'קול קורא' להגשת הצעות מחקר לקרן המרכזית של המדען הראשי בתחום חקלאות על פי התורה לשנת 2020... מחקרים בתחום זה ימומנו בסך של 660,000 שקל". המסמך אינו מפרט כמה מחקרים בתחום חקלאות על פי התורה יתוקצבו ב-660,000 שקלים, אבל כן מפרט את תחומי התוכן שבהם תדון ועדת ההיגוי המיוחדת: "אגרו-טכניקות תפעול המשק החקלאי לקראת ובשנת שמיטה; כשרות המזון: פיתוחים חדשים במקורות חלבון, חמץ ועוד; פיתוח שווקים לצמחי ארבעת המינים בנוסף למצוות חג הסוכות".

לא מדובר באזוטריה, ולא בזוטי דברים. להפך. במצב הנוכחי, מדובר באפיק העיקרי למימון מחקרים מדעיים-מעשיים בתחום החקלאות. גורמים מקצועיים ואקדמיים שהמכרז הגיע אליהם שפשפו עיניים בתדהמה לנוכח סדר העדיפויות הממשלתי במדינת ישראל 2019. מצד שני, הפתעה של ממש אין כאן. מדובר באותו שר חקלאות שארגן בשנה שעברה תפילה המונית ברחבת הכותל, בהשתתפות הרבנים הראשיים לישראל, "למען הורדת גשמים". התפילה אורגנה על ידי משרד החקלאות, והשתתפו בה 2500 אנשים. עוד לפניה ביקש אריאל מהרבנים הראשיים להכריז הלכתית על שנת בצורת, מה שאפשר את קיום התפילה המיוחדת, במהלך צום י' בטבת.

אבל למי שציפה, לאור גשמי הברכה של השבועות האחרונים, שלפחות השנה לא יידרש שר החקלאות לרתום את מרצו ואת משרדו לארגון תפילות המוניות – נכונה הפתעה. בסוף השבוע האחרון הודיע אריאל על קיום עוד תפילה המונית ברחבת הכותל בהשתתפות הרבנים הראשיים, הפעם כדי להודות על כמויות המשקעים. "לאחר חמש שנים של בצורת שאותן חוו עם ישראל וחקלאי ישראל, יש לנו להודות, להלל ולשבח על ירידת הגשמים. כולנו שמחים על עליית מפלס הכנרת, על השלג בחרמון ועל הירוק מסביב. וזוהי העת בה עלינו להגיד תודה לבורא עולם על הגשם ועל האקלים המצוין על הנחלים הזורמים כאפיקים בנגב. עת להתפלל ועת להודות".

ברשתות החברתיות מופץ בימים האחרונים מכתב רשמי של משרד החקלאות שהפנה אריאל אל הרבנים הראשיים, ובו הוא כותב "מוצע לקיים זאת בט"ו בשבט בשעה 15:00 ברחבת הכותל (אם עד אז לא ייבנה בית המקדש)". אני מעדיף להיאחז בתקווה הקלושה שמדובר בפייק ניוז. גם כדי לא לשקוע בתהומות הייאוש, וגם כי אם מדובר במכתב אמיתי – מתגנב ללבי החשש שכבוד השר יצטרך לבקש מהרבנים הראשיים לקיים עוד תפילה, שבה יבקשו מבורא עולם לא להמטיר גשם על רחבת הכותל בט"ו בשבט בשעה 15:00, כדי לא להרטיב את המתפללים שיתכנסו שם כדי להודות לו על הגשמים. אולי כדאי למשרד החקלאות לפרסם קול קורא להצעות מחקר שיסדירו את העניין באופן מדעי. אז ברוך שפטרנו בקרוב מעונשו של אריאל במערכת הפוליטית, אבל ממשיכיו ובני דמותו ימשיכו לשדוד את הקופה הציבורית לצרכי הדתה וכפייה דתית כל עוד הרוב הדומם לא יתעורר וישים לזה סוף.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ