חוק צהר: עוד מהפכה כזו ואבדנו

כנסת ישראל החליטה על רפורמה קטנה בתחום הסדרת נישואים. בתוך גבולות היהדות האורתודוקסית. שבתוך גבולות היהדות בכלל. שבתוך גבולות הדת שמנהלת חיי פרט של אזרחים במדינה דמוקרטית. וואו, תחזיקו אותי

אורי משגב
אורי משגב
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אורי משגב
אורי משגב

איש חכם אחד אמר פעם שמוזיקה שמחה מעציבה אותו. נזכרתי בו ביממה האחרונה. אני מתקשה להבין את תרועות החצוצרה סביב חוק צהר, שעבר ברוב קולות בכנסת ישראל, עם תמיכה של סיעות קואליציה ואופוזיציה. אינני מטומטם. ברור לי שמדובר בצעד קטן, מתבקש והגיוני בתחום הסדרת הנישואין בישראל. אני גם מבין שהוא יקל על החיים של זוגות צעירים רבים, ואף יאפשר לחלקם להינשא בכלל – מאחר ועד כה הרבנות המקומית באזור מגוריהם סירבה לחתן אותם מכל מיני סיבות הלכתיות. איני עיוור להקלה ולשיפור הצפוי בזכות קיומה של תחרות ואלטרנטיבה. לבי לא אטום לרווחה הקטנה או הגדולה שתתאפשר כעת לחתנים וכלות נרגשים. אני רק משתגע מהתמונה הגדולה. מהמעטפת, שבה דת ומדינה כבר מתקבלות כאמת שאין בלתה. מהייאוש והרפיון, מהרמת הידיים המוחלטת לגבי האלטרנטיבה האמיתית: ניהול חיי הפרט בישראל ללא מעורבות נכפית של הממסד הדתי האורתודוקסי. מהבחינה הזו, ייתכן אפילו שרפורמות מסוג חוק צהר הן בכלל מזיקות. בבחינת צעד קטן קדימה בטווח הקצר, צעד גדול אחורה בטווח הארוך.

אודה ולא אבוש, עד אתמול לא ידעתי בכלל שהסדרת נישואין בישראל מוגבלת לאזור המגורים של אחד מבני הזוג. הסיבה לכך פשוטה: מעולם לא נזקקתי לשירותי הרבנות הראשית לצורך נישואיי. התחתנתי בקפריסין, בטקס אזרחי. אינני אדם דתי או מסורתי, גם לא מאמין בכוחות עליונים, ולכן לא העליתי על דעתי להידרש לכהני דת לצורך חתונה. השבוע, ממש במקרה, קראתי בפייסבוק שככל הנראה נפתחה עוד אופציה לאנשים מסוגי – נישואין בפורטוגל. עד עכשיו היו לנו נישואי מקסיקו ופרגוואי וקפריסין, אולי עכשיו גם חצי האי האיברי ייפול לידינו.

חתונה שנערכה על ידי רב מצהרצילום: ניר קידר

הגולשים שעסקו בנושא חיפשו בקדחתנות פרטים טכניים. ההתרגשות הייתה באויר. בושה וכלימה נפלו עלי. וגם עצב גדול. מה נהייה מאיתנו. איך ויתרנו ככה על המאבק הבסיסי? ישראל לא נוסדה כתיאוקרטיה. אמור היה לשרור פה חופש דת, וגם חופש לאי-דת. בפועל חיי הפרט מוסדרים כאן על פי כללי ההלכה האורתודוקסית, שנקבעו לפני אלפי שנים. לידה וקבורה, נישואים וגירושים, חיתוך אברי מין לתינוקות, גיור וכשרות, שמירת שבת ואי שמירת שבת – הכל מנוהל ביד רמה באמצעות הרבנות הראשית, ומתקבל כמובן מאליו. נכון, ניתן להינשא כאן גם בהנחיית רב רפורמי או קונסרבטיבי. רק דבר קטן אחד אי אפשר לעשות: להתחתן (ולהתגרש) בלי רב בכלל, משום זרם שהוא. אני כמובן לא מגלה כאן את אמריקה, וגם לא את פראגוואי. הכל ידוע. זה מה שהכי נורא. הכי נורא זה כשמתרגלים למצב לא נורמאלי. פעם לפחות היו מדברים על זה. מתווכחים, מתקוממים, נאבקים. אני טועה, או שהוויתור והכניעה הוכרזו רשמית?

ניתן להניח שאחד משורשי הכניעה, לצד עייפות וחוסר תקווה, נעוץ גם באלטרנטיבות. נכון, יש כאלה. אפשר להתחתן מחוץ לגבולות ישראל. אפשר גם להיקבר בארון ולא על פי ההלכה. זה כמובן עולה הרבה כסף. לכן זו פריבילגיה של בעלי אמצעים. ופה כבר מדובר בעוול. כפול. גם העלויות הגבוהות למי שעוד יכול להרשות לעצמו לשלם, וגם כל אותם שלא יכולים לשלם כלל. ולכן האופציה של לערוך טקסים כמו חתונה או קבורה שלא באופן דתי אפילו אינה פתוחה בפניהם. ומכיוון שכך, ציבורים שלמים כלל לא נחשפים למציאות אלטרנטיבית כזו. הנה עוד דרך מצוינת לשמר את שליטת הדת לא רק בגוף, אלא גם בנפש.

ח"כ איתן כבל )מימין(, ח"כ אראל מרגלית ושר הכלכלה, נפתלי בנט, אתמול בכנסתצילום: אורן נחשון

השקפתי אתמול על הצהלות מקיר לקיר בכנסת, על מפגן הגאווה של איתן כבל שהסתובב כחתן בחופתו מאחר וזכה שהצעת החוק תירשם על שמו, ואמרתי לעצמי שכך נראית שמחת עניים. כך נראית רפורמה מאוד לא רפורמאטית. עוד מהפכה כזו ואבדנו. זה הזכיר לי את מרב מיכאלי וסתיו שפיר מתעטפות בטליתות בהר הבית בעת הזדהותן עם נשות הכותל. במקביל שאלתי את עצמי איפה הגיבור הגדול אביגדור ליברמן, מי שאיים להפציץ את סכר אסואן והכריז מלחמה על טורקיה. זה לא ההוא שהבטיח שוב ושוב לקדם את "ברית הזוגיות" ועוד מהלכים חילוניים שיקלו על ציבור הבוחרים הטבעי שלו? ויש לי הצעה גם לח"כים ממפלגות המרכז-שמאל שחגגו אתמול. בכל פעם שאתם מעבירים חקיקה בתחום הדת והמדינה שזוכה לתמיכה נלהבת של "הבית היהודי", תבדקו טוב-טוב איפה אתם עומדים. כנראה שלא מדובר ברעידת אדמה.

יש ציבור גדול בישראל שמשווע לנהל את חיי הפרט שלו ללא כפייה דתית משום סוג שהוא. אין לו בעיה לגבי מה שעושים אחרים. הוא רק רוצה שיניחו לו לבחור את הבחירות שלו. הציבור הזה הפך לאילם. אז הנה אני משמיע את קולו, גם אם לא סיפרתי כאן שום דבר חדש. בואו נסכם שמדובר בתזכורת: המצב שבו מדינה מודרנית-דמוקרטית מנהלת את חיי אזרחיה באמצעות ממסד דתי ללא אלטרנטיבה חילונית ואזרחית הוא מצב לא נורמאלי, מטורף, חסר היגיון, נוגד את ערכי הצדק והמוסר הבסיסיים ביותר, פוגע בזכויות הפרט והאדם והאזרח ובלתי נסבל בעליל. אם אשכחך, עובדת יסוד זו, תשכח ימיני, תדבק לשוני לחיכי.

משגב מבינתי

נפתלי בנט אמר אתמול שההתנפלות עליו מזכירה לו את העליהום על נתניהו בתקופת אוסלו. אז ככה: העליהום בתקופת אוסלו היה על ראש הממשלה יצחק רבין. הסיתו נגדו, אמרו שהוא מסכן את מדינת ישראל, פוסקי הלכה חרד"ליים התירו את דמו, ובסוף הוא נרצח. אחד ממובילי העליהום היה נתניהו. הייתכן שנפתלי שלנו התבלבל קצת מרוב משחקים מסוכנים באש?

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

התאונה בכביש 6, הבוקר

חדשות היום, 24.5

רגב בוועדת הכנסת, בחודש שעבר

חדשות היום, 23 במאי

מתחם בדיקות קורונה בתל אביב, בינואר

חובת הבידוד למי שמתגורר עם מאומת לקורונה מבוטלת החל מהיום

ח"כ רינאוי-זועבי ולפיד בפגישה, היום

חדשות היום, 22 במאי

בית החולים איכילוב, ב-2021

משרד הבריאות: הגבר שאושפז באיכילוב אומת כחולה באבעבועות הקוף

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ

כתבות שאולי פספסתם

אבידר בכנסת, אתמול

המסר האמיץ של אלי אבידר

להקת BTS

מעריצות BTS? אסור לכן למחוא כפיים בהופעות

מייסדים

מוותרת על הבורסה: חברת חיזוי מזג האוויר Tomorrow.io ביטלה את הספאק

פליטים אוקראינים נוחתים בישראל, שלשום. כל אזרח אוקראיני שאינו יהודי יהיה רשאי להגיש בקשה מקוונת באתר משרד החוץ, ולהציג את האישור בעת העלייה למטוס

איך המתווה לקליטת פליטים מאוקראינה משנה את המצב ומה הביקורות עליו?

הפגנה במוסקבה

"סיקרתי הפגנות במוסקבה ונדהמתי מכמות הצעירים - עכשיו הם בהלם"