הון-איזמל-שלטון? כוכב תחקיר תיירות המרפא הוא חבר קרוב של יאיר לפיד

אחד משלושת הרופאים הבכירים באיכילוב שתועדו ב"עובדה" כשהם דורשים אלפי דולרים לכיסם הפרטי בתמורה לניתוחים הוא פרופסור שלומי קונסטנטיני, חבר ומקורב לשר האוצר שהוזכר בעבר כמועמד למס' 2 ב"יש עתיד" ומשתכר יותר מ-100 אלף שקלים בחודש. רק לפני כמה שבועות הם פרכסו איש את רעהו בכנס בינלאומי מפואר, שיזמו קונסטנטיני ומומחה בכיר נוסף שנחשף בתחקיר. לקינוח הייתה גם זמרת. לידיעת שרת הבריאות

אורי משגב
אורי משגב
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אורי משגב
אורי משגב

הערב (שני) ישודר בתוכנית "עובדה" אחד התחקירים העיתונאיים המטרידים שנעשו כאן לטעמי בשנים האחרונות. במרכזו עדויות חותכות וחד משמעיות על שלושה מבכירי המנתחים באיכילוב, שהוקלטו כשהם מבקשים לכיסם הפרטי אלפי דולרים בתמורה למעורבותם בתחום המכונה תיירות מרפא (התוכנית תשודר בערוץ 2 בשעה 21:00, כתבה מקדימה ופרשנות מאירת עיניים מאת רוני לינדר-גנץ פורסמו הבוקר ב-"TheMarker").

תיירות מרפא הוא תחום מאוד שנוי במחלוקת. בין השאר מכיוון שהוא תחום מאוד לא מוסדר. עד כדי כך הוא לא מוסדר, שממש בימים אלה יושבת על המדוכה ועדה שמינתה שרת הבריאות יעל גרמן ("יש עתיד"), ותפקידה להסדיר את הרפואה הפרטית ואת תיירות המרפא. עד עכשיו תמיד סיפרו לנו שתיירות המרפא מצילה את הרפואה הציבורית עם כל הכסף שהיא מזרימה לבתי החולים, ושבשביל הכסף הזה שווה לנשוך שפתיים מול המיטות שתיירי המרפא תופסים בבתי החולים לחולים ישראלים, ומול הקדימות וקיצורי הדרך שהם מקבלים בבתי החולים על חשבונם של חולים ישראלים. התחקיר של "עובדה", קצה קרחון ללא כל ספק, מראה איך חלק מהכסף הזה זורם לכיסים פרטיים מאוד. ולא סתם כיסים פרטיים: כיסים של כוכבי הרפואה הציבורית, שמתוגמלים בצורה יוצאת דופן כדי שיישארו ברפואה הציבורית.

פרופ' שלומי קונסטנטיני

בשולי התחקיר החשוב הזה, הנה מידע שאמור לעניין מאוד את השרה גרמן. הוא נוגע לזהות אחד משלושת הרופאים שנתפסו בקלקלתם: פרופסור שלומי קונסטנטיני. מדובר באחד מבכירי הנוירוכירוגים בישראל, שמכהן באיכילוב כמנהל מחלקת נוירוכירורגיית ילדים. קונסטנטיני, מכוכבי איכילוב, שאין לי בכלל ספק שהוא רופא ואדם רב זכויות, יושב על מה שמכונה בעגת בתי החולים "חוזה טאלנט". זה אומר שהוא משתכר בוודאות לפחות מאה אלף שקלים בחודש. על פי הערכה, במקרה שלו מדובר בכ-135 אלף שקלים בחודש.

אבל יש עוד פרט חשוב לגבי קונסטנטיני: הוא חבר טוב וקרוב של שר האוצר יאיר לפיד, והוזכר כאחד מהוגי ומייסדי מפלגת "יש עתיד". עד כדי כך מקורב, שבתקופה מסוימת ריחף שמו כמועמד לשמש כמספר 2 ברשימת המפלגה לכנסת.

יאיר לפידצילום: אורן נחשון

החברות בין הפרופסור לשר האוצר, ובינו לבין עוד חברים בגרעין הקשה של מקורבי לפיד כמו דני טוקטלי, הולכת שנים ארוכות אחורה. כך למשל, בטור שפרסם לפיד ב"7 ימים" לפני 9 שנים, הוא כתב ""קצת אחרי הפיגוע בשוק הכרמל אני מצלצל לפרופ' שלומי קונסטנטיני לשאול מה המצב". אגב, זה היה בטור שבו כתב לפיד גם על מהלכים בזירה המדינית: "מבקשים ממני לדבר בפני 25 היהודים הכי עשירים של מדינת מישיגן... בסוף הערב הם תורמים חמישה מיליון דולר".בטור שפרסם שבוע אחר כך התגאה לפיד בכך שלבקשת משרד החוץ אירח חמישה חברי פרלמנט בריטיים לארוחת ערב, ולסיום לקח אותם להופעה של עינת שרוף במועדון הגנקי (כל המובאות מתוך כתבה נבואית מדהימה שפרסם ב"גלובס" יוני רז-פורטוגלי בשת 2005, ועסקה בכניסה אפשרית של לפיד לפוליטיקה, תחת הכותרת "הוא-הא").

עכשיו מתברר שהקשר בין פרופסור קונסטנטיני לבין שר האוצר חזק מתמיד גם בימים אלה. רק לפני שבועות ספורים נערך בתל אביב כנס נוירוכירורגים בינלאומי מפואר. את הכנס אירגנו קונסטנטיני ופרופסור צבי רם, עוד אחד משלושת הרופאים שמככבים בתחקיר "עובדה". הארוחה החגיגית נערכה באולם האירועים טראסק. מצדה האחד של ההזמנה המהודרת הופיעו פרטי האירוע, וגם קוד הלבוש - "ביזנס-קז'ואל". אני מניח שהכוונה הייתה לז'קט וטי-שירט שחור. למה אני מניח ככה? כי אורח הכבוד בארוחה היה שר האוצר, וצדה השני של ההזמנה כלל ביוגרפיה ארוכה מאוד וחנפה מאוד של יאיר לפיד, באנגלית כמובן. אצלי, בניגוד להזמנה, קצרה היריעה, אבל הנה בכל זאת כמה פנינים, בתרגום חופשי: "לפני שהשיק קריירה פוליטית, הוא היה אישיות טלוויזיונית פופולארית... נבחר בשתי הזדמנויות נפרדות ל'מנחה השנה'... ראיין כמה מהדמויות העולמיות המובילות בפוליטיקה, הכלכלה והתרבות... כתב ב'ידיעות אחרונות', היומון המוביל בישראל, את מה שהיה קרוב לוודאי הטור הנקרא ביותר והמצוטט ביותר בישראל... יאיר, בנוסף לעיתונאות, היה גם סופר פורה. הוא פרסם 11 ספרים (שתורגמו והופצו באינספור ארצות), וכמה מהם הפכו לרב מכר מס' 1 בישראל... קיבל פעמיים את פרס "ספר הפלטינה" של אירגון המו"לים הישראלים... במהלך חייו המקצועיים, יאיר היה פעיל בנושאים ציבוריים וקהילתיים... אשתו ליהיא היא גם עיתונאית וסופרת רבי מכר".

שר הרווחה מאיר כהן, שר האוצר יאיר לפיד ושרת הבריאות יעל גרמן.

מי שהזמין את לפיד (שנמנע מלהגיב לפוסט הזה) לשאת דברים במהלך הארוחה היה פרופסור שלומי קונסטנטיני. הוא העתיר על שר האוצר שבחים והסביר שהוא משוחד ביחס אליו, "אבל רק כי הם חברים". לפיד עלה לבמה, ומול מאות נוירוכירורגים מרחבי העולם פתח את דבריו בציינו שהוא "מעריץ את קונסטנטיני, כי מדובר בתופעה נדירה בתחום הרפואה - נוירוכירוג שלא מדבר תמיד רק על עצמו".

מעניין אותי מה היו אמורים לחשוב מנתח מוח מגרמניה או משבדיה אל מול ההזמנה הזו וחילופי הפרכוסים הללו, בעודם באים לבחון את יחסי ההון-איזמל-שלטון במדינת ישראל. מעניין אותי גם מה תחשוב על כל הסיפור והדמויות שמככבות בו שרת הבריאות, וחברי הוועדה הנושאת את שמה להסדרת תיירות המרפא. עוד יותר מעניין אותי מה יחשבו על כל זה אנשי "מעמד הביניים" ו"המעמדות העובדים", שמתחילים היום להבין לאן הולך חלק מהכסף שנועד להצדיק את תיירות המרפא שתופסת להם מיטות בבתי החולים ומקודמת על פניהם בתורים למרפאות ורופאים מומחים, ושיאיר לפיד ושריו ומפלגתו התיימרו לדאוג לצרכיהם ורווחתם לפני כל דבר אחר.

יאיר לפידצילום: אמיל סלמן

רק דבר אחד לא מעניין אותי: מי הנעימה לאורחי הכנס את זמנם אחרי הקינוח, במסגרת החלק האמנותי. את זה אני פשוט כבר יודע. עינת שרוף כמובן.

משגב מבינתי

שרת הבריאות יעל גרמן, בכנסת השנה

אינני מבין מדוע מצומצם כל כך המנדט לוועדה המיועדת לבחון רכישת מטוס פרטי לראש הממשלה ובניית ארמון חדש לו ולמשפחתו. למה לעשות חצי עבודה? מדוע לא לבחון באותה הזדמנות את הכדאיות הכלכלית וההצדקה הציבורית לבניית מקלט אטומי, בתי קיט חורפיים וקיציים, בריכה אולימפית סגורה ומחוממת, ספא, אולם קולנוע, וכמובן השקת יאכטה פרטית ומאובזרת וקרון רכבת פרטי ומאובזר?

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

התאונה בכביש 6, הבוקר

חדשות היום, 24.5

רגב בוועדת הכנסת, בחודש שעבר

חדשות היום, 23 במאי

מתחם בדיקות קורונה בתל אביב, בינואר

חובת הבידוד למי שמתגורר עם מאומת לקורונה מבוטלת החל מהיום

ח"כ רינאוי-זועבי ולפיד בפגישה, היום

חדשות היום, 22 במאי

בית החולים איכילוב, ב-2021

משרד הבריאות: הגבר שאושפז באיכילוב אומת כחולה באבעבועות הקוף

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ

כתבות שאולי פספסתם

אבידר בכנסת, אתמול

המסר האמיץ של אלי אבידר

להקת BTS

מעריצות BTS? אסור לכן למחוא כפיים בהופעות

מייסדים

מוותרת על הבורסה: חברת חיזוי מזג האוויר Tomorrow.io ביטלה את הספאק

פליטים אוקראינים נוחתים בישראל, שלשום. כל אזרח אוקראיני שאינו יהודי יהיה רשאי להגיש בקשה מקוונת באתר משרד החוץ, ולהציג את האישור בעת העלייה למטוס

איך המתווה לקליטת פליטים מאוקראינה משנה את המצב ומה הביקורות עליו?

הפגנה במוסקבה

"סיקרתי הפגנות במוסקבה ונדהמתי מכמות הצעירים - עכשיו הם בהלם"