למה עפר שלח אינו מספיק ממלכתי עבור נתניהו

כמיטב המסורת המזוהמת של הימין האמריקאי, מטרפדים עכשיו "מקורבי" ראש הממשלה את מועמדותו של שלח לראשות ועדת החוץ והביטחון ברמיזות שהוא לא מספיק פטריוט. בואו ניזכר במי מדובר, ומהי הסיבה האמיתית שהוא נתפס בחצר הבוס כעוכר ישראל

אורי משגב
אורי משגב
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אורי משגב
אורי משגב

למקרה שפספסתם, אני מבקש להסב את תשומת לבכם לידיעה שפרסם אתמול עמיתי יהונתן ליס ב"הארץ". על פי הידיעה, מקורבי ראש הממשלה אוספים לאחרונה חומרים מפלילים על עפר שלח כדי לטרפד את מינויו לראשות ועדת החוץ והביטחון של הכנסת. מה כולל האיסוף? סריקה קפדנית של כתביו ואמרותיו שתוכיח שהוא מותח ביקורת על צה"ל ו"אינו ממלכתי מספיק". בואו נדבר על זה רגע.

קשה לחשוד בי באהדת יתר למפלגתו של שלח, ולפעילותה הקואליציונית והפרלמנטארית. דווקא בגלל זה חשוב לעצור רגע במקום הזה ולהבין מה נפרש לנגד עינינו. ראשית ברצוני להדגיש: הידיעה בדוקה ואמינה, ואף נוסחה באיפוק. נתניהו לא סובל את שלח, ולא מוכן לראות אותו בראשות ועדת החוץ והביטחון. הכחשת לשכת רה"מ היא שקר. מדובר במהלך טרפוד שיצא לפועל בסביבתו הקרובה מאוד של נתניהו. כל ידיעה צריך לבדוק, אם כי במקרה הזה תוצאות הבדיקה לא מפתיעות. הרי זוהי חזרה על אותו דפוס עבודה בדיוק שמאפיין בשנים האחרונות את חצר ראש הממשלה, אותו חוג מצומצם של "מקורבים".

עפר שלח

המודוס-אופרנדי (שיטת פעולה) הזה משועתק אחד לאחד מטקטיקה שאימץ לעצמו הימין האמריקאי בשנות האלפיים. הוא נשען על שני עקרונות. העיקרון הראשון הוא שכל האמצעים כשרים כדי להשיג מטרה פוליטית. העיקרון השני הוא שכל מי שעומד בדרך להשגת מטרה פוליטית, או מציב אתגר כלשהו לדרכו של הבוס הגדול, או סתם מותח ביקורת על התנהלותו ומדיניותו - ראוי מייד להכפשה ולהוקעה כאויב האומה, אנטי-פטריוט, ובמקרה שלנו עוכר ישראל - גם אם מדובר באנשים שתרמו עד לאותו רגע לא מעט לביטחון ישראל.

זו טקטיקה חסרת בושה ושפלה ומכוערת מאין כמוה, שרק חצר פוליטית חסרת בושה ושפלה ומכוערת יכולה לאמץ. היא גם בלתי סבירה עד כדי גיחוך, אבל זה לא מונע את השימוש בה - לא מהימין האמריקאי מעבר לים ולא משליחם בארץ הקודש, הלא הוא נתניהו. כך בדיוק נעשה בעבר הלא רחוק לראש המוסד מאיר דגן ולראש השב"כ יובל דיסקין. אפילו לדן מרידור, בשר מבשרה של תנועת הליכוד, שר ותיק בממשלות ישראל, חבר קבוע בגופים ביטחוניים כמו השמינייה והקבינט. לא זכור לי שנתניהו זינק להגן על כבודו כשחברת-הכנסת-מירי-רגב-בשבילכם הכריזה החודש ש"זקנתו מביישת את נעוריו".

בנימין נתניהו ורעייתו שרה במטוס בדרכם ללונדוןצילום: עמוס בן גרשום לע"מ

אז עכשיו עושים את זה לעפר שלח. בואו ניזכר את מי מאשימים כאן בהיותו "לא ממלכתי". מדובר במ"פ בצנחנים שלקח חלק במלחמת לבנון הראשונה, ובשירות מילואים בדום לבנון נפצע קשה ממטען צד ואיבד שם עין. אולי שם, יחד עם הדם והעין שלו, הוא השאיר את הממלכתיות שלו. אחר כך הוא גם הוציא כמה ספרים שבהם עסק לעומק בנושאים ביטחוניים. למשל "מגש הכסף", שפרש לפני עשר שנים השקפה הדוגלת בהפיכת צה"ל לצבא מקצועי. או "בומרנג" (עם רביב דרוקר), על מחדלי המנהיגות שהסלימו את האינתיפאדה השנייה. או "שבויים בלבנון" (עם יואב לימור), על כשלי הדרג המדיני והצבאי במלחמת לבנון השנייה.

אם כבר נכנסים לעובי הקורה, על פניו שלח דווקא מצטייר כמועמד מתאים לתפקיד. בכתיבתו הביטחונית, הן בספרים שצוינו כאן והן בעיתונות לאורך השנים, הוא דווקא שם דגש מתמיד על הקשר בין מדיניות לביטחון. וזה בדיוק הרעיון של ועדת החוץ והביטחון. זו ועדה שנועדה לפקח, לבקר, לחקור, לשאול שאלות. לייצג את הריבונות האזרחית על המערכת הביטחונית. בעיקר לנדנד, או פשוט להיות שם. אין לה כמעט משמעות אופרטיבית. בניגוד לוועדת הכספים למשל, הממשלה יכולה לישון בשקט כשהיא מושבתת. זו בדיוק הסיבה שנתניהו הושיב בראשה את בן בריתו ליברמן, וכעת מניח לה לתפקד באופן שערורייתי ללא יו"ר קבוע. זה נוח לממשלה, ונוח לצבא. רק לאזרחי ישראל זה אמור להיות פחות נוח.

נתניהו וליברמן בישיבת סיעת הליכוד־ביתנו, בחודש שעבר

קיסינג'ר אמר פעם על ישראל שאין לה מדיניות חוץ, רק מדיניות פנים. הסיפור הזה מראה שאין לה גם מדיניות ביטחון, רק מדיניות פנים. לכאורה הכל פוליטי. נתניהו פשוט רוצה להושיב בראשות הוועדה את מקורבו החדש-ישן צחי הנגבי. איש עקרונות ידוע, ואגב, גם פוליטיקאי שהורשע בפלילים. הוא כנראה כן ממלכתי מספיק. אבל האמת שזה יותר גרוע. זה אפילו לא פוליטי, רק אישי. הבעיה עם שלח, עם כל הכבוד לכתביו והשקפתו, היא בעיה אישית. ליתר דיוק משפחתית. שלח לא רק כתב עם רביב דרוקר ספרים. הוא גם חתום איתו על תחקיר "ביבי-טורס", שעשה מאז ששודר בתוכנית "המקור" נזק עצום לראש הממשלה ולרעייתו. לא רק נזק ציבורי: הפרשייה הזו עדיין נמצאת בבדיקה ובחקירה של רשויות החוק, ותלויה בהיבט מפתח אחד שעוד לא דובר בו (אבל על זה אכתוב כאן בקרוב בנפרד).

שלח ומפלגתו לא זקוקים לרחמים. הם לא קורבן. הם אלה שהכניסו את עצמם לקואליציה הזו, הם אלה שהמליצו בלי שתרעד להם היד על נתניהו כמועמד לראשות ממשלה, והם אלה שמחזיקים בחיים את הממשלה הרעה הזו בהנהגתו. אבל אמור להיות איזשהו גבול לטינופת. אי הממלכתיות היחיד שגילה שלח הוא פרסום תחקיר מביך ומזיק על ראש הממשלה ורעייתו. לכן אם ל"מקורבי" ראש הממשלה היה מינימום של יושרה, הם לא היו צריכים לסרוק את כתביו ואמירותיו כדי להוכיח שהוא עוכר ישראל וסכין בגב צבא ההגנה לישראל. הם פשוט צריכים לצטט במלואו את תחקיר "ביבי-טורס". אחלה תחקיר. בואו נראה אותם עושים את זה.

שלח, עם שותפו לשעבר רביב דרוקרצילום: תומר אפלבאום

משגב מבינתי

ושוב אני שואל: אם ראש הממשלה ורעייתו חרגו במיליון שקל מתקציב משלמי המיסים שהוקצה למשק הבית שלהם, האם אין כאן עילה לחקירה פלילית? מה בעצם המשמעות של תקציב אם אין משמעות לעמידה או אי עמידה בו? ומדוע נתניהו לא נתבע להחזיר מייד למדינה את המיליון החסר?

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

התאונה בכביש 6, הבוקר

חדשות היום, 24.5

רגב בוועדת הכנסת, בחודש שעבר

חדשות היום, 23 במאי

מתחם בדיקות קורונה בתל אביב, בינואר

חובת הבידוד למי שמתגורר עם מאומת לקורונה מבוטלת החל מהיום

ח"כ רינאוי-זועבי ולפיד בפגישה, היום

חדשות היום, 22 במאי

בית החולים איכילוב, ב-2021

משרד הבריאות: הגבר שאושפז באיכילוב אומת כחולה באבעבועות הקוף

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ

כתבות שאולי פספסתם

אבידר בכנסת, אתמול

המסר האמיץ של אלי אבידר

להקת BTS

מעריצות BTS? אסור לכן למחוא כפיים בהופעות

מייסדים

מוותרת על הבורסה: חברת חיזוי מזג האוויר Tomorrow.io ביטלה את הספאק

פליטים אוקראינים נוחתים בישראל, שלשום. כל אזרח אוקראיני שאינו יהודי יהיה רשאי להגיש בקשה מקוונת באתר משרד החוץ, ולהציג את האישור בעת העלייה למטוס

איך המתווה לקליטת פליטים מאוקראינה משנה את המצב ומה הביקורות עליו?

הפגנה במוסקבה

"סיקרתי הפגנות במוסקבה ונדהמתי מכמות הצעירים - עכשיו הם בהלם"