משגב לעם |

הנדון: נסיעת הגברת שרה נתניהו לגואטמלה

פניתי למבקר המדינה ולנציב שירות המדינה כדי שייבדקו באופן יסודי ומעמיק את צירופה של רעיית ראש הממשלה ושר החוץ למשלחת רשמית של משרד החוץ. להלן נוסח המכתב המלא

אורי משגב
אורי משגב
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
נתניהו בארמון הלאומי בגואטמלה
נתניהו בארמון הלאומי בגואטמלהצילום: STRINGER/רויטרס
אורי משגב
אורי משגב

לכבוד:

מבקר המדינה, יוסף שפירא

נציב שירות המדינה, דניאל הרשקוביץ'

העתקים:

היועץ המשפטי לממשלה, אביחי מנדלבליט

ראש הממשלה, בנימין נתניהו

הנדון: נסיעת הגברת שרה נתניהו לגואטמלה בחודש דצמבר 2018

שלום רב,

1. עניינה של פנייה זו הינו נסיעה שקיימה החודש רעיית ראש הממשלה, שרה נתניהו, לגואטמלה – במסגרת משלחת רשמית של משרד החוץ. נסיעה זו התקיימה בתאריכים 10 עד 16 בדצמבר 2018. על פי תגובה רשמית שהועברה אלי ממשרד ראש הממשלה, המדינה מימנה את טיסת המשתתפים ואת אבטחתם, בעוד המארחת (גואטמלה) מימנה את הוצאות הלינה, ההסעה והאירוח של חברי המשלחת.

2. מדובר בנסיעה ממושכת, וזאת למרות שהגברת נתניהו השתתפה במהלכה בשני אירועים טקסיים רשמיים – שהתרחשו ביומיים הראשונים של הביקור (ימים שלישי-רביעי). למיטב ידיעתי, החל מיום חמישי לא דווח על שום אירוע בהשתתפות חברי המשלחת, למעט צילום מהדלקת נרות שבת. לשכת ראש הממשלה לא נענתה לבקשתי להעביר לוח זמנים ואירועים מפורט של הנסיעה.

3. למותר לציין שעל פי החוק והפרוטוקול בישראל, לגברת נתניהו אין תפקיד רשמי (בניגוד למשל למעמד "הגברת הראשונה" בארצות הברית). כאשר היועץ המשפטי (מכותב 3) נדרש לסוגיה, בעקבות ביקורת ותהיות שעלו בכלי תקשורת שונים, כולל על ידי הח"מ – הוא השיב שהגברת נתניהו נוסעת כ"אזרחית מן השורה". בפרסומים בתקשורת דווח שמדובר בנסיעה שתימשך שלושה ימים.

4. אלא שכאמור, הנסיעה נמשכה שבוע. בנוסף לכך, הגדרת מעמדה של הגברת כאזרחית מן השורה לא מתיישב עם הרכב המשלחת. לגברת נתניהו הצטרפו לפחות ארבעה מלווים נושאי תפקיד רשמי: מזכיר הממשלה צחי ברוורמן; ראש מערך הניו-מדיה טופז לוק; יועץ בכיר במשרד ראש הממשלה יאיר קספריוס; והעוזרת האישית לרעיית ראש הממשלה ציפי נבון.

5. בתגובתו שהתפרסמה בעיתון "הארץ", לידיעה מאת הכתבת המשפטית רויטל חובל, קבע היועץ המשפטי כי "במצב המשפטי הקיים בישראל, לא מוקנה מעמד חוקי מיוחד לרעיית ראש הממשלה. לפיכך, ככל שמנכ"ל משרד החוץ סבור שקיימת הצדקה לצרף את רעיית ראש הממשלה למשלחת משרד החוץ לגואטמלה, הרי שיש להסדיר את העניין בהתאם להוראת התכ"ם (תקנון כספים ומשק), העוסקת בנסיעות לחו"ל מטעם המדינה של מי שאינם עובדי המדינה".

6. מנכ"ל משרד החוץ, יובל רותם שאישר את נסיעת הגברת נתניהו, כפוף ישירות לשר החוץ - ראש הממשלה בנימין נתניהו, בעלה של שרה נתניהו. דבר זה מעלה חשש לניגוד עניינים מובהק, שהמחוקק אף נתן עליו את דעתו בתקנות שירות המדינה. לפי סעיף 13.321(ג) בתקשי"ר, לא יועסק קרוב משפחה של שר העומד בראש משרד, לרבות בן או בת זוג.

7. החריג לכלל זה, כאשר מתבקשת העסקה של קרוב משפחה לשר – מותנה בהיתר מיוחד מנציב שירות המדינה. על פי נוסח ההוראות, נראה שהיתר זה אמור להיבחן על ידי ועדה מיוחדת. ראוי להדגיש כי נסיעה במשלחת רשמית הנה לצורך העניין העסקה זמנית, גם אם לא מדובר בקבלת שכר ו/או תמורה חומרית אחרת בגינה (וזאת עוד מבלי להתייחס לשאלה האם שולמו או ישולמו לגברת נתניהו החזרי הוצאות במהלך הנסיעה).

8. כמו כן יש לציין כי צירופם של אזרחים למשלחות מטעם משרד החוץ (אמנים, סופרים, ספורטאים, אקדמאים וכו') מוסדר אף הוא בתקנות. הליך הבחירה, המיון והאישור של אזרחים למשלחות אלו הוא נוהל מחייב ולא אמורה להיות ממנו חריגה גם אם המועמדת לנסיעה הנה רעיית ראש הממשלה.

9. לאור כל האמור לעיל, אבקש ממכותבים 1 ו-2 לפתוח בהליך בדיקה יסודי ומעמיק של נסיעת הגברת נתניהו. הסוגיות העיקריות הראויות להיבדק: מדוע נמשכה הנסיעה שבוע ימים; מדוע הצטרפו לגברת במעמד של אזרחית מן השורה לפחות ארבעה יועצים מטעם משרד ראש הממשלה; האם בחירתה של הגברת למשלחת רשמית נעשתה בהתאם להוראות התכ"ם והתקשי"ר; האם ההחלטה על צירופה למשלחת מטעם משרד החוץ שבראשו מכהן בעלה לא התקבלה לאורו של ניגוד עניינים מובהק.

10. אבקש להתחיל בביצוע הבדיקה ללא דיחוי, עקב החשש מנסיעות נוספות ברוח זו בעתיד הקרוב, עוד לפני הבהרת הנושא לאשורו.

11. אשמח לעמוד לשירותכם במהלך הבדיקה ולשתף את אנשי המבקר והנציב בכל מידע רלוונטי שהגיע אלי בנושא.

בני הזוג נתניהו עם בני הזוג מוראלס בחנוכת שגרירות גואטמלה בישראל, במאיצילום: מארק ישראל סלם

12. בכבוד רב,
אורי משגב

כתבות מומלצות

דיוקנאות של כתבת אל-ג'זירה שירין אבו אקלה בתערוכה לזכרה בעיר ג'נין, לפני כשבוע

חדשות היום, 25.5

קורס העריכה הדיגיטלית של הארץ

"הארץ" מוציא לדרך את המחזור השלישי של קורס העריכה הדיגיטלית

התאונה בכביש 6, הבוקר

חדשות היום, 24.5

רגב בוועדת הכנסת, בחודש שעבר

חדשות היום, 23 במאי

מתחם בדיקות קורונה בתל אביב, בינואר

חובת הבידוד למי שמתגורר עם מאומת לקורונה מבוטלת החל מהיום

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ

כתבות שאולי פספסתם

בת ים

שתי דירות במחיר אחת: האם זהו עתיד תחום הפינוי-בינוי?

אפליקציית קלארנה. החברה נמצאת במגעים לגיוס סבב חדש לפי שווי שנמוך בכ-30% מהשווי שקיבלה לפני שנה בלבד

"היערכו לגרוע מכל": נבואות החורבן בהיי-טק מתחילות להגשים את עצמן

בניין דירות בחולון

לקחתם משכנתא בחודשים האחרונים? גם אתם כבר שילמתם על עליית הריבית

"כשבאנו לקבל משכנתא לרכישת הבית, התברר שהבעיה לא פשוטה כלל"

הריבית במשק מזנקת – מה כדאי לעשות עם ההלוואות שלקחתי?

המשווקים של פוליסות החיסכון הם סוכני הביטוח, שנהנים מעמלות שמנות

"הציעו לי להעביר את החיסכון מאלטשולר. האם כדאי לי?"