טרם ביצעת אימות לכתובת הדוא"ל שלך. לאימות כתובת הדואל שלך  לחצו כאן

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

האם אפשר להשתחרר מתסביך השואה?

יש לחתור לנורמליזציה של זיכרון השואה

תגובות
משלחת נוער באושוויץ
אי־פי

טראומת השואה וספיחיה מלווים את מדינת ישראל בכל שנות קיומה. היא חדרה עמוק לתודעת החברה הישראלית והיא רובצת כעננה כבדה מעל התנהלותה ודרכי פעילותה. "חרדת השואה השנייה" מונעת נורמליזציה בחיינו. קשה מאוד להתמודד עם טראומה של עם ששליש מבניו נרצחו בשואה. גם עמים אחרים ששואה התרחשה אצלם, כמו הצוענים והארמנים, מגיבים באותו אופן. אי אפשר לברוח מן הטראומה ויש להתמודד עמה.

השואה הפכה לסמל בינלאומי. גם אם נרצה לברוח ממנה, העולם לא יניח לנו לעשות זאת. הוא יזכיר לנו את היותה. כיום הטראומה של השואה כבר אינה נחלתם של צאצאי הניצולים. היא שייכת לכלל החברה הישראלית ולדור ששואת היהודים היתה חלק מעיצוב תפיסת החיים  שלאורה התחנך. שוחחתי על כך לאחרונה עם פרופ' יהודה באואר, מהגדולים בחוקרי השואה, והוא ציין בפני כי רבים מתלמידיו יוצאי המזרח שבויים עמוק בתודעת השואה אף שמשפחתם לא חוותה אותה.

אנחנו אחוזי אמוק בכל הקשור לביטחוננו בגלל השואה. מנהיגינו טורחים להזכיר לנו בכל נאומי יום הזיכרון את הלקח מן השואה. זה תמוה. האם לולא השואה לא היינו צריכים להיות חזקים ומפוכחים ומודעים לאיומים על קיומנו באזור המטורף שאנו חיים בו? רק זיכרון השואה יוצר תודעה המניעה אותנו לעשות? השואה מלווה את החלטותינו הגורליות ואת אופי מחשבתנו וקל לנו לאחד את דעת הקהל סביב הפחד משואה נוספת. בכך אנו פוגמים ביכולת ליצור עתיד של תקווה וביכולת לחתור לנורמליות הדרושה לכל אדם המבקש להשתחרר ממועקות העבר.

רבים מחברי הטובים הם בנים לניצולי שואה והם חיים תחת צלם של אירועי העבר. הוריהם שידרו להם את חוויות השואה גם בשתיקתם לאורך השנים. אי אפשר להשתחרר מאירועי עבר שנצרבו בתודעה, אולם אסור שהזיכרון יערער את התקווה. הזיכרונות והתודעה חשובים, אך אין לאפשר להם לעצום את עינינו לנוכח המציאות ולשבש את יכולת השיפוט הרצויה.

ראש הממשלה נתניהו במפגש עם ניצולי שואה, בשנה שעברה
קובי גדעון / לע"מ

בכל פעם שמתפתח שיח ציבורי בנושאים קריטיים יש בתוכנו כאלה שמזכירים את השואה ומאיימים שאם ננקוט צעד זה או אחר תבוא חלילה שואה נוספת. תסביך השואה השתלט על התודעה הציבורית ואנו נכנעים לו ומתבטלים בפניו והוא בולם אפשרות של חשיבה מחודשת הנדרשת לצורך הערכת מצב רבת פנים ונקייה. הלחץ הציבורי והאווירה השוררת אינם מותירים מקום רב לגמישות המחשבה הנדרשת.  

יש להפסיק את האנלוגיות שעושים לשואה, הגורמות זילות. השימוש הציני של פוליטיקאים בזכר השואה פשטני ומקומם. ישעיהו ליבוביץ השווה בשעתו את צה"ל בשטחים לוורמאכט, מנחם בגין השווה את יאסר ערפאת להיטלר ובנימין נתניהו קובע כי איראן היא גרמניה הנאצית של היום. מנהיגים שמפחידים אותנו מפני שואה נוספת משתמשים בהקשרים שאינם במקומם.

השואה הפכה לאליבי טוב לכל המתנגדים לתהליך מדיני ודבקים בארץ ישראל השלמה, ומנגד למי שסבור שכוחנו מאפשר לנו להסתכן למען השלום ולמנוע שואה נוספת. סוגיות מוסריות רבות מושוות מיד לשואה, השוואה שמעיבה על הוויכוח הענייני. עוצמתו של זיכרון השואה נעשתה משתקת. המשפט "לעולם לא עוד" נובע מטראומת העבר והוא עשוי להביא לטעויות העתיד ויש בו סיכון רב. זיכרון השואה דוחף אותנו לבדלנות ואנו נוקטים גישה מיליטנטית במקומות שראוי לנהוג במתינות ובתבונה מדינית.

איני רוצה להמעיט בערך השואה ובצורך להנחיל את זיכרונה לדורות הבאים. חשוב להמשיך ולהיאבק במכחישי שואה ובאנטישמיות הפורצת במקומות שונים בעולם ולחנך את ילדינו להפנים את משמעותה. אבל עלינו לצמצם את נזקיה במסר לדורות הבאים. עיסוק אובססיבי בזיכרון מעורר בצעירים רצון לברוח מזהותם היהודית – מי רוצה לחיות בצלה של זהות מדכדכת?

עמים רבים חוו אסונות כבדים. כך גם העם היהודי, בחורבן בית המקדש הראשון ובית המקדש השני. אנו מקיימים ימים להנצחתם ואחר כך ממשיכים לעסוק בחיים עצמם. אי אפשר לבנות חיים נורמליים כאשר עוסקים באסון כל הזמן וכאשר האסון מכתיב את חשיבתנו ואת דרך התנהגותנו בכל סוגיה ובכל אירוע. אי אפשר להשתחרר מתסביך השואה – זה נורמלי. אבל יש לנסות ולהתמודד עם המועקה בדרך אחרת, המעצימה את העתיד, ולהפסיק לעשות את הזיכרון קרדום לחפור בו.

האדם שואף מטבעו לחזור לחייו הרגילים, לחזור לשגרה אף שהיא מכעיסה, מתסכלת ואינה נותנת מנוח. אנו זקוקים לה לצורך בריאות הנפש וכדי לבנות עולם חדש, טוב יותר.תגובות

דלג על התגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר הארץ

סדר את התגובות