כך הפך הביטוח הלאומי למס הכנסה - המסע לישראל האחרת - הארץ

כך הפך הביטוח הלאומי למס הכנסה

חולשת המערכת הפוליטית הפכה את מבוטחי הביטוח הלאומי לעשוקים בידי השלטון עשרות שנים

משה בן עטר
משה בן עטר
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
עיצומים בלשכת הביטוח הלאומי בתל אביב ב-2003
משה בן עטר
משה בן עטר

הביטוח הלאומי הוא רשות מס עצמאית. המס שהיא גובה נועד לבטח אותנו מנזקי החיים: נכות, זיקנה, חוסר תעסוקה זמני ועוד הרבה. העיקרון בהפעלת הביטוח הוא שאנו מפרישים כדי שביום שנצטרך - נוכל לקבל תמורה שתיטיב את איכות חיינו.

הכתבה שפורסמה אמש במגזין בערוץ עשר (אפיק 14) מצביעה על כך שהממשלה השתמשה בסכום של כ-220 מיליארד שקל שנגבו מכספי המבוטחים לצרכים שאינם מיועדים לביטוח הלאומי. למעשה, הממשלה הפכה את מכשיר הגבייה של הביטוח הלאומי למנגנון נוסף של גביית מס הכנסה שמפריש לאזרחים לפי מבחני הכנסה. צעד זה מרוקן מתוכן את מהותו החוקית של הביטוח הלאומי ומערער את אמון הציבור במקבלי ההחלטות.

העודפים שהצטברו בקופת הביטוח הלאומי זה עשרות שנים היו יכולים, ללא ספק, להגדיל את קצבאות הנכים שניהלו מאבק ממושך וקשה כדי לשפר במעט את איכות חייהם. כמו כן, להגדיל את תשלומי ההעברה בתחומים חיוניים לאזרח המשלם כל חייו תשלומי ביטוח ומצפה לקבל תמורה ביום המבחן בהם הוא נאלץ להתמודד עם קשיחות וביורוקרטיה.

זה לא באמת ביטוח לאומי - המדינה מרמה אותנו. הביטוח הלאומי לא יכול לעשות שינוי, שכן האוצר שולט בכספים ומחליט כיצד לנהל את מערכות הביטוח הלאומי. תקינות הפעולה מחייבת להקים קרן עצמאית של מומחי הון ופיננסים שישקיעו את כספי המבוטחים כדי לשמור על ערכם ולא להעבירם לתקציב השוטף של המדינה. מאז הקמת הביטוח הלאומי הדברים מתנהלים בצורה זו, ונראה שהפוליטיקאים לא באמת מעוניינים בשינוי מצב שמאפשר להם שליטה בכספי המבוטחים.

אורנה אנג'ל, יו"ר ועדת הביקורת של הביטוח הלאומי, חשפה את הפרשה וסיפרה כיצד מועצת הביטוח הלאומי שהיא חברה בה אינה משפיעה רבות. כך למשל, החליטה המועצה שהיא גוף "עצמאי" להקציב סך 11 מיליון שקל לטובת הנגשת השירות לאזרח. האוצר הודיע שהוא מאשר רק שישה מיליון שקל ולא כפי שהמועצה החליטה. מועצת הביטוח הלאומי מגלה חולשה לנוכח עוצמת האוצר שאומר את המילה האחרונה והפך את הביטוח הלאומי לזרוע הכפופה לפקידיו.

220 מיליארד שקל עודפים של הביטוח נלקחו לאוצר. בתגובה על כך, באוצר טוענים שמקציבים מדי שנה כ-28 מיליארד שקל כדי לאזן את תקציב הביטוח הלאומי ממבוטחים שאין באפשרותם לשלם, אך הנתון הזה מטעה. הם שוכחים שהם שואבים את העודפים - שהם גדולים הרבה יותר - ומשתמשים בכספים לצרכים אחרים שאינם חלק ממטרות הביטוח הלאומי.  

משה כחלון במשרד האוצר

הביטוח הלאומי צריך להיות רשות עצמאית בלתי תלויה הכפופה למועצה מקצועית המחויבת בדין וחשבון לכנסת ולוועדה לביקורת המדינה. במקביל, עליה לנהל יחסי גומלין עם האוצר מתוקף חוק הביטוח הלאומי.  ביטוח לאומי צריך להתנהל בכלים ביטוחיים ולא לפי כללים של תקציב שנתי, לפיו מתנהלת המדינה.

הביטוח הלאומי הוא ביטוח ולא מס הכנסה. התנהלותה של המדינה בנושא זה בלתי מתקבלת על הדעת. הטענות שנשמעות לאחרונה שיש גירעונות אקטואריים גדולים הצפויים בביטוח הלאומי מתנפצות אל מול הנתונים, כי העודפים שנגבו כחוק מהמבוטחים נגזלו למטרות שלא יועדו להן.

חשיפת פרשה זו מערערת את אמון האזרח ברשויות השלטון. זהו חלק ממערך רחב של מסים שהמדינה גובה ובמקביל עושה שימוש פוליטי בתוכניות כמו "נטו כחלון" שיוצר רושם שהמדינה מיטיבה עם האזרח, אבל מוצאת דרכים בלתי הוגנות לשאוב בחזרה מסים בדלת האחורית.

כשל שלטוני מתמשך זה הוא אתגר למערכות החברה האזרחית שצריכה להיאבק כדי להחזיר את כספי המבוטחים. הרשות המחוקקת שתפקידה לפקח על עבודת הממשלה צריכה לדאוג לתיקון פגם יסודי זה בעבודת הממשל. תשלומי המבוטחים צריכים לחזור למבוטחים. רשות שלטונית אינה יכולה לעשות בהם שימושים אחרים. אחרי עשרות שנים של עיוות בהתנהלות המוסד יש צורך ברפורמה שתבטיח שיפעל באמת לטובת מבוטחיו.

משה בן עטר
משה בן עטר |המסע לישראל האחרת

משה בן עטר הולך במסע ארוך שמתחיל בשכונות ירושלים דרך תנועת הנוער הציוני, בוגר החינוך הצה"לי, עם הרבה אכפתיות חברתית ואהבת אנשים. יהודי-ציוני וישראלי המעמיד את האדם כמטרה ולא כאמצעי. מאמין בחברה צודקת ושוויונית, שואפת שלום ודמוקרטית המשתלבת במרחב.

כתיבתו ישירה, משוחררת מאינטרסים ולפעמים כואבת, אבל נעשית מעומק הלב והדאגה.

משה בן עטר יליד ירושלים נשוי ואב לשלושה בנים. איש חינוך, פעיל חברתי ויועץ לשרי ממשלה, איש ירושלים שמזה 35 שנים עוסק בחיים החברתיים והציבוריים. כיהן כ-17 שנים כמנכ"ל המועצה הציונית בישראל ומאחוריו עשרות יוזמות ומפעלים חברתיים וציבוריים העוסקים בנוער, הגשמה חברתית, ציונות והעם היהודי ועיצוב אסטרטגיה רבתי לישראל.

כיהן כמנהל כפר הנוער יוענה ז'בוטינסקי שבו כ1000 עולים מחבר המדינות, יו"ר הפורום לאחריות אזרחית ויו"ר אגודת בני אברהם לדיאלוג בין תרבותי. חבר במספר הנהלות ציבוריות, יקיר עיר הכרמל ומכהן כיו"ר המועצה הציבורית היהודית-דרוזית. 

כיהן עד לאחרונה כמנהל המרכז הרעיוני לחינוך ומחקר בבית ברל.

בהשכלתו: לימודי ארץ ישראל באוניברסיטת תל אביב, תואר ראשון במדעי החברה והרוח באוניברסיטה הפתוחה ותואר שני במדיניות ציבורית מאוניברסיטת בר-אילן.

תגובות

הזינו שם שיוצג כמחבר התגובה
בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שהינני מסכים/ה עם תנאי השימוש של אתר הארץ