רעיון המשטר הפדרטיבי בארץ ישראל הזוי ומסוכן

לכל מקדמי הרעיון של מדינה אחת ליהודים וערבים בין הירקון לים, יש לומר – משוגעים, רדו מהעץ

משה בן עטר
משה בן עטר
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
משה בן עטר
משה בן עטר

בשנים האחרונות הולכים ומתרבים הקולות הקוראים לאמץ את הרעיון של מדינה אחת ליהודים ולערבים בין הירדן לים. תומכי הרעיון מציירים תמונת מציאות של גן עדן פורח ואחוות עמים שתצמח ותהיה דוגמה ומופת לעמי העולם. הקיבעון המדיני והעמקת ההתנחלויות ביהודה ושומרון משמרים מציאות מסוכנת, זורעים ייאוש בקרב רבים מאזרחי ישראל ודוחפים אותם לתמוך ברעיון כברירת מחדל היסטורית. בכך הם מביאים לניצחון רעיון ארץ ישראל השלמה במחיר כבד – מלחמת אזרחים בלתי פתירה ושקיעתה של ישראל.

גורמי הימין מוכרים לנו אחיזת עיניים ושקר גדול. זוהי אשליה מסוכנת שאין בה עתיד, שתביא לשפיכות דמים ולחורבן המפעל הציוני. הם פיתחו לאחרונה ברית בלתי קדושה בין השמאל הרדיקלי לימין המשיחי, שהגיעו לנקודת הסכמה בולטת המאחדת את שני הפלגים בחברה הישראלית. בעתיד תביא התקרבות זו לאיחוד כוחות פוליטיים. גם גורמים הזויים במפלגת העבודה עוסקים בכך, בניגוד לעמדתה המוצהרת של המפלגה, ומערערים יסוד מרכזי בחזונה להביא לפתרון שתי המדינות.

שכונה הרוסה בחאלב שבצפון סוריה, אתמול
שכונה הרוסה בחאלב שבצפון סוריה. מדינה אחת בישראל פירושה מלחמת אזרחים ללא פתרוןצילום: ABDALRHMAN ISMAIL/רויטרס

במדינה רב-לאומית לא יהיה רוב יהודי ותתפתח בה מלחמת אזרחים עקובה מדם. התרבות הפוליטית והחברתית הערבית-הפלסטינית לעולם לא תשלים עם קיומה של ישראל. היא תדחף לשבטיות ותטפח את הרגשת השייכות לעם הפלסטיני. כיצד תיראה מדינה שמחצית מאזרחיה לא ירצו להגן עליה ולא יסכימו להקריב למענה? הם לא ימירו את דתם ולא את תרבותם ולא את שפתם וישאפו לבלוע את בני העם השני מיד כשהדבר יתאפשר.

במדינה דו-לאומית יחיו שני עמים שיהיו שווים במספרם. היא לא תהיה יהודית. די לנו לחשוב על הדרישה לאיחוד משפחות ועל חוק שבות חדש, על המאבקים לחלוקת העוגה, על זהותה היהודית של המדינה, על צה"ל כצבא העם ועוד סוגיות שיביאו לפירוק ישראל.

לבנון היא דוגמה למדינה דו-לאומית שמתחוללת בה מלחמת אזרחים עקובה מדם. בטורקיה יש מלחמת אזרחים משום שהכורדים רוצים מדינה משלהם, סוריה מתפרקת ולוב התפרקה לשלושת השבטים המרכיבים אותה. גם באזורים הרחוקים מאתנו יחסית התרחש תהליך דומה. למשל, פירוק הרפובליקות המוסלמיות של ברית המועצות, פירוק יוגוסלביה, השנאה בין הוולונים לפלמים בבלגיה ותנועת ההתנגדות הבסקית, שאינה שקטה גם בימים אלה.

לאחרונה הציעו תומכי רעיון המדינה הדו-לאומית לאמץ את שיטת האיחוד הפדרטיבי. על פי ההצעה, ישראל תחיל את ריבונותה על כל שטחי יהודה ושומרון (ללא עזה) במסגרת מדינה פדרלית אחת שיהיה בה שוויון פוליטי, חברתי וכלכלי גמור. זוהי שיטה שבה כולם חיים יחד ולחוד. המדינה תחולק לקנטונים שיפעלו באופן עצמאי. זהו סוג של התחכמות – להיות יחד ולהרגיש לחוד. העיקר שנאמץ את המחדלים ההיסטוריים שכפו עלינו המתנחלים, שזרעו פילוג במשך יובל שנים וקרעו לגזרים את האתוס הציוני ואת החברה הישראלית.

החלום ההזוי של אנשים הזויים, בעלי חזון מטורף ונעדר מחשבה מושכלת, יוביל אותנו כצאן לטבח. זהו רעיון חסר בסיס מציאותי, שיבריח מכאן את טובי בנינו. מדינה כזאת לא תוכל לשרוד. לכל הדוגלים ברעיון זה יש לומר – משוגעים, רדו מהר מהעץ.

משה בן עטר

משה בן עטר | |המסע לישראל האחרת

איש חינוך ורוח, פובליציסט ואקטיביסט שמאחוריו עשרות מפעלים חברתיים. מחבר הספר "המסע לישראל האחרת" העוסק בחזון לישראל.

עסק רבות בטיפוח חשיבה אסטרטגית, הכשרת מנהיגות ודיאלוג בין קבוצות שונות בחברה הישראלית. כיהן כמנכ"ל המועצה הציונית בישראל של הסוכנות היהודית וההסתדרות הציונית, מנכ"ל כפר הנוער ע"ש יוענה ז'בוטינסקי בבאר יעקב, ומנהל המרכז הרעיוני ע"ש ברל כצנלסון בבית ברל. כמו כן, שימש יועץ לאישים פוליטיים.

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ