משה בן עטר
משה בן עטר
כניסה לסניף ביטוח לאומי
קרדיט: עופר וקנין
משה בן עטר
משה בן עטר

פרויקט המחשוב הגדול ביותר בתולדות הביטוח הלאומי, שהושקעו בו מאות מיליוני שקלים, ירד לטמיון. "תבל", פרויקט חסר תקדים בהיקפו, היה אמור לייעל את עבודת הביטוח הלאומי ולהנגיש את שירותי המוסד לציבור. הביצוע היה לא יעיל, והפרויקט הופסק. את האשמים לא מחפשים, כמובן. כמה מהם כבר אינם במערכת ואין שום מנגנון חקירה ממלכתי שבודק לעומק מחדל בקנה מידה גדול כל כך.

באוקטובר 2011 התגאה ראש הפרויקט יהודה סרוסי, מנהל מערכות המידע של הביטוח הלאומי (שעדיין עובד במוסד) כי "אנחנו מפתחים דור חדש של מערכות כדי לייצר חוויית לקוח חדשה לגמרי, לשפר את השירות, להגביר את הנוכחות באינטרנט ולהקטין עד כמה שניתן את הצורך של האזרח להגיע לסניף" – חזון אחרית הימים שהמרחק בינו ובין המציאות רב. הרי כל מי שנזקק לשירותי הביטוח הלאומי יודע כמה לא נגישה ומיושנת ההתנהלות הביורוקרטית המאפיינת מוסד זה, וכמה הוא זקוק לרפורמות יסודיות במתן השירות.

אסתר דומיניסיני היתה אז מנכ"לית המוסד לביטוח לאומי, והפרויקט הכושל הזה נעשה בהובלתה ובאישורה. היא כבר לא שם, היא הצליחה להתקדם לתפקיד ציבורי כמנכ"לית הדסה, אבל הנזק העצום נגרם. מבוטחי הביטוח הלאומי כבר שילמו מחיר כספי כבד על מחדלי המערכת, שלא השכילה לבחון לעומק, בשלבי התכנון הראשוני, את התוכנית המקיפה. לא נבחנו חלופות ונעשתה עבודה רשלנית ושטחית. הכסף שירד לטמיון הוא כסף שהביטוח הלאומי זקוק לו כדי לטפל בקשישים ולשפר את חייהם של נכים ומוגבלים. השערורייה הזו בלתי נתפסת.

בדו"ח מבקר המדינה שפורסם במאי 2015 התריע המבקר על העיכובים היקרים שלא הובאו לידיעת הגורמים המוסמכים לאישור וגרמו חריגה של עשרות מיליוני שקלים בתקציב הפרויקט. הפרויקט שהחליטה עליו מנהלת המוסד וחרת על דגלו את תפיסת "המבוטח במרכז" פגע למעשה במבוטחים והוריד לטמיון גם את הציפיות לשיפור השירות במוסד, שחוסר יעילותו היא עובדה מוכחת.

טקס חילופי מנכ"לי הביטוח הלאומי
טקס חילופי מנכ"ל הביטוח הלאומי ב-2012. מימין: אסתר דומיניסיני, משה כחלון, פרופ' שלמה מור יוסףצילום: אבי חיון

עוד קובע המבקר כי המוסד לביטוח לאומי לא בחן חלופות של מיקור חוץ שהיו יכולות להוזיל עלויות. ועדת ההיגוי של הפרויקט היתה מוגבלת וכמעט לא התכנסה, אף על פי שהוכנסו במהלכו שינויים רבים. גם בניהול הפרויקט מצא המבקר כשלים. הוא טען שלא היו בידי המנהלים תוכניות עבודה מפורטות. כלומר, לא היו לו תהליך מסודר של קבלת החלטות, לא עבודת מטה מסודרת ולא הפקת לקחים. הפרויקט התנהל בחובבנות מראשיתו.

בשיחות עם כמה עובדים שעסקו בפרויקט הם סיפרו שהבינו בשלבים המוקדמים שהפרויקט לא הולך לשום מקום, אבל הושתקו על ידי מנהלים שעסקו בכך. לצורך ביצוע הפרויקט הוקמה יחידה חדשה, ויחידת המחשוב הקבועה של המוסד הוצאה מהפרויקט. כמו תמיד, הצוותים המנוסים והמקצועיים שעובדים לאורך שנים אינם טובים דיים – החיצוניים טובים יותר. תעריפי שעת העבודה לעובדים וליועצים שגויסו היו בסכומי עתק ולא הביאו תוצאות. העובדה – המערכת לא הופעלה.

חובה להקים ועדת חקירה מקצועית - משפטית שתבדוק את כשלי הניהול, את תהליכי הפיקוח והבקרה, גם אלה של האוצר, ואת תהליך הניהול של שני המנכ"לים הקודמים, אסתר דומיניסיני ופרופ' שלמה מור יוסף. מישהו צריך לתת את הדין הפעם, שכן מדובר בכשל הניהולי הגדול ביותר בתולדות מוסד שהציבור נזקק כל כך לשירותיו. הוועדה לביקורת המדינה וועדת הכלכלה צריכות ליזום הקמת ועדת חקירה משפטית בלתי תלויה לחקירת המחדל.

משה בן עטר

משה בן עטר | |המסע לישראל האחרת

משה בן עטר הולך במסע ארוך שמתחיל בשכונות ירושלים דרך תנועת הנוער הציוני, בוגר החינוך הצה"לי, עם הרבה אכפתיות חברתית ואהבת אנשים. יהודי-ציוני וישראלי המעמיד את האדם כמטרה ולא כאמצעי. מאמין בחברה צודקת ושוויונית, שואפת שלום ודמוקרטית המשתלבת במרחב.

כתיבתו ישירה, משוחררת מאינטרסים ולפעמים כואבת, אבל נעשית מעומק הלב והדאגה.

משה בן עטר יליד ירושלים נשוי ואב לשלושה בנים. איש חינוך, פעיל חברתי ויועץ לשרי ממשלה, איש ירושלים שמזה 35 שנים עוסק בחיים החברתיים והציבוריים. כיהן כ-17 שנים כמנכ"ל המועצה הציונית בישראל ומאחוריו עשרות יוזמות ומפעלים חברתיים וציבוריים העוסקים בנוער, הגשמה חברתית, ציונות והעם היהודי ועיצוב אסטרטגיה רבתי לישראל.

כיהן כמנהל כפר הנוער יוענה ז'בוטינסקי שבו כ1000 עולים מחבר המדינות, יו"ר הפורום לאחריות אזרחית ויו"ר אגודת בני אברהם לדיאלוג בין תרבותי. חבר במספר הנהלות ציבוריות, יקיר עיר הכרמל ומכהן כיו"ר המועצה הציבורית היהודית-דרוזית. 

כיהן עד לאחרונה כמנהל המרכז הרעיוני לחינוך ומחקר בבית ברל.

בהשכלתו: לימודי ארץ ישראל באוניברסיטת תל אביב, תואר ראשון במדעי החברה והרוח באוניברסיטה הפתוחה ותואר שני במדיניות ציבורית מאוניברסיטת בר-אילן.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ