מרצ בדרך לאופוריה שתביא לדעיכתה

הניסיון מלמד כי שיטת הפריימריס היא שיטה פגומה לא שוויונית ופופוליסטית שלא הולידה מנהיגים טובים יותר. מה צפוי במרצ?

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אבי דבוש (משמאל) עם פעיל המפלגה. ועידת מרצ 2018
שיטת הפריימריס היא שיטה פגומה לא שוויונית ופופוליסטית. אבי דבוש(משמאל) בועידת מרצ קרדיט: מגד גוזני

מרצ עוברת בימים אלה תהליך המשנה את פנייה ממפלגה עם מוסדות נבחרים וייצוגיים למפלגת המון רחבה שמעצימה את מפקדי הארגזים כדי להרחיב שורות ולהגדיל את מעגל פעיליה ותומכיה. הדבר נעשה לאחר מאבקים ממושכים אותם הובילה זהבה גלאון שהכריעה בעד הפריימריס כשהיא עצמה הפכה לקורבן הראשון של שינוי השיטה ומסיימת את תפקידה. מרצ תזכה בראשית הדרך בנקודות, הפופולריות שלה תגדל ואולי תזכה בעוד מושב או יותר בכנסת אבל לאחר האופוריה סופה שתדעך ותתפרק כמסגרת אידיאולוגית ערכית ותביא לאובדנה בשנים הקרובות.

הניסיון מלמד כי שיטת הפריימריס היא שיטה פגומה לא שוויונית ופופוליסטית שלא הולידה מנהיגים טובים יותר. היא יוצרת חברות מלאכותית ופוגמת באופי החיים הדמוקרטיים של מפלגה. במרצ נבחרו עד כה חברי הכנסת בוועידת המפלגה והם נחשבים לטובים המצטיינים בעבודתם ובעלי רמה נאותה. הועידה ידעה לווסט ולרענן את השורות ולא אפשרה לקבלני קולות לשנות את אופייה.

הפריימריס הם הפרטה של המפלגה. זוהי שיטה קפיטליסטית שבעלי ממון, מיוחסים וסלבריטאים עשויים לנצח בה. השיטה מתקשה להצמיח מלמטה מנהיגי שטח. מרצ נבנתה עד כה מפעילים נאמנים , בעלי תודעה ערכית וחזון, ואולם השיטה שאימצה תהפוך אותה למפלגת המון שתאבד את דרכה ותעצים את הפלגנות הפוליטית בתוכה באופן שיטשטש את זהותה כמפלגה בעלת דרך רעיונית. מנהיגיה יפתחו בהדרגה פוליטיקה אנוכית - פרסונלית שתפרק את הקולקטיב הרעיוני הייחודי שאפיין אותה עד כה.

השיטה שאימצה מרצ תהפוך אותה למפלגת המון שתאבד את דרכה ותעצים את הפלגנות הפוליטית בתוכה. אבי בוסיקלה בחוג בית בתל אביב צילום: עופר וקנין

הפריימריס היא מסחור המפלגה העוברת מחבריה הנאמנים למתפקדים מזדמנים המתגייסים כדי לעזור למועמד זה או אחר. אין להם נאמנות ארוכת טווח לרעיונותיה והם אינם חשים בשותפות אמתית לדרכה ולדרך התנהלותה.

שיטת הבחירות שמונהגת מעתה במרצ תחליש את המוסדות הנבחרים הדמוקרטים של המפלגה ותעקר את הדמוקרטיה הפנימית. לא יהיה עוד טעם בפעילות רעיונית של ממש ובדיוני עומק בשאלות של חזון וערכים - הפריימריס הם הדבר החשוב. אפשר להתפקד סמוך לבחירות כפי שמתרחש עכשיו בבחירות לראשות המפלגה, ולהכריע מי יהיו מנהיגיה - בשביל זה אין צורך להיות פעיל. מרצ תהפוך לסוכנות בחירות למנהיגים וחברי כנסת - שקיעתה של מפלגה זו תלך ותתהווה בהדרגה. 

זה לא חדש - מה שמתרחש במפלגות המון יתרחש גם במרצ. המשבר בתוכה ומאבקי הכוח יחריפו משום שמדובר במפלגה קטנה שצניחה קלה באהדת הציבור מסכנת את קיומה. שיטת הפריימריס הנהוגה בליכוד ובמפלגת העבודה הביאה נזקים גדולים למפלגות אלה ,הגבירה את ההשחתה ופירקה את המסגרת המפלגתית המאחדת. המוסדות הנבחרים שלהם התרוקנו מתוכן ואין בהם כבר דמוקרטיה של ממש. המפלגות הגדולות הן בעלות שורשים בחברה הישראלית והן יכולות לשרוד אחרי זעזועים בעיקר אם הן מפלגות שלטון. אולם, מרצ היא מפלגה קטנה וצעד זה עשוי בטווח של שנים להביא להיעלמותה מן המפה הפוליטית.

זהבה גלאון הכריעה בעד הפריימריס והיא עצמה הפכה לקורבן הראשון של שינוי השיטה צילום: תומר אפלבאום

בחודשים האחרונים שוחחתי כמה פעמים עם חברי הכנסת ובכירי המפלגה על תהליך הרסני זה. הצטערתי שהמנהיגות הייתה נחושה ללכת בכיוון חדש הנראה מבטיח אבל סופו עשוי להביא לשקיעתה. התעקשותה של מרצ לפתוח את השורות למפקדי המונים תטשטש את זהותה ותביא להשתלטות ההון ובעלי אינטרסים על דרכה. הפריימריס הם חיקוי רע של מפלגות המון שיהפוך לניצחון פירוס. אפשר עוד לתקן את המצב על ידי החלטה שהבחירות לקביעת מועמדי המפלגה לכנסת ייערכו על ידי ועידת מרצ שגילתה אחריות רבה בעבר בבחירת מנהיגיה ולא בפריימריס.

משה בן עטר

משה בן עטר | המסע לישראל האחרת

איש חינוך ורוח, פובליציסט ואקטיביסט שמאחוריו עשרות מפעלים חברתיים. מחבר הספר "המסע לישראל האחרת" העוסק בחזון לישראל.

עסק רבות בטיפוח חשיבה אסטרטגית, הכשרת מנהיגות ודיאלוג בין קבוצות שונות בחברה הישראלית. כיהן כמנכ"ל המועצה הציונית בישראל של הסוכנות היהודית וההסתדרות הציונית, מנכ"ל כפר הנוער ע"ש יוענה ז'בוטינסקי בבאר יעקב, ומנהל המרכז הרעיוני ע"ש ברל כצנלסון בבית ברל. כמו כן, שימש יועץ לאישים פוליטיים.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ