משה בן עטר
משה בן עטר
בנימין נתניהו לוחץ את ידו של מיקי זוהר בישיבה של הליכוד בכנסת
בנימין נתניהו לוחץ את ידו של מיקי זוהר בישיבה של הליכוד בכנסת. כל פעם נשלח פוליטיקאי אחר כדי להציק לתאגיד ולאיים עליוקרדיט: אוליבייה פיטוסי
משה בן עטר
משה בן עטר

משהו רע קורה לשידור הציבורי מאז כינונו של התאגיד החדש "כאן". אחרי שהטילו עליו פיקוח פוליטי, עיקרו את עבודתו ואיימו על עובדיו, השבוע דנה ועדת השרים לענייני חקיקה בהצעתו של ח"כ מיקי זוהר לפיה תקציב תאגיד השידור יאושר בכנסת בכל שנה מחדש. זאת במקום תקציב שנתי קבוע מראש ומוגן שנקבע עם הקמת התאגיד, ובכך יאבד לחלוטין את עצמאותו.

מיקי זוהר לא היה מעלה הצעה זו ללא תיאום עם ראש הממשלה נתניהו ששולט למעשה בתאגיד ומבקש להפוך אותו לגוף הסר למשמעתו ושבוי בידיו, וכל פעם הוא שולח פוליטיקאי אחר כדי להציק לתאגיד ולאיים עליו. במקביל, זוהר מציע להגדיל פי ארבעה את תקציב הספורט של התאגיד ל-60 מיליון שקל שמהווה התערבות פוליטית בוטה בהחלטות מקצועיות של הנהלת התאגיד. ביצוע דרישה זו יביא לפיטורי עובדים נוספים ולפגיעה בתכניות מקור שעליהן הוחלט לאחרונה.

נראה שהדבר נעשה במכוון לעקר, לסרס ולייתר את נחיצותו של התאגיד. לא הורגים ישר משום שציבור רחב מבין את חשיבותו של השידור הציבורי לכן, עדיף לפגוע, להחליש, להציק ולהגביל את עצמאותו, להכפיף את תקציבו לגחמות של פוליטיקאים ובכך לגרום לשקיעתו.

העיתונאים ברשות השידור כבר אינם עצמאיים. הפחד אחז בהם. הם מקבלים בכל יום איומים מפוליטיקאים כדי לרסן את נשכנותם, לסרס את עבודתם, לצמצם את כוחם ולפעול לפי רוח המפקד. בתאגיד החדש יש עיתונאים מוכשרים אבל המציאות הזאת גרמה לכך שהם אינם מסוגלים להעלות שום תוכנית תחקירים משמעותית בדומה למשל ל"עובדה" של אילנה דיין או "המקור" של רביב דרוקר משום שהם עובדים כשאקדח ברקתם. זו גם התשובה לשאלה מדוע הרייטינג נמוך.

נתניהו מתבטא נגד תאגיד השידור במרץ 2017

אנחנו, אומרים מקבלי ההחלטות הפוליטיות לעצמם, משלמים את משכורותיהם ועליהם להבליט את מעשינו, לרכך את הביקורת כלפינו ואם לא יסורו למשמעתנו יש בידנו כלים אפקטיבים שיגרמו להם להפוך לשופרה של הממשלה. הדבר מעיד שהרפורמה שביקשו לכונן בתאגיד נכשלה - אין עוד טעם בשידור ציבורי כזה.

במקביל, תקשורת מסחרית אינה ערובה לתקשורת אמינה מאוזנת ונשכנית. ההשחתה של גופי התקשורת השונים ששמענו עליהם בשנה האחרונה ,פרשת אלוביץ', פרשת מוזס, רכישת כלי תקשורת וקשרי הון-עיתון מטילים פיקוח על החשיבה הציבורית, מעוותים את שוק התקשורת ומשחיתים אותה. הדבר מחזק את הצורך בשידור ציבורי אמין ואיכותי, מאוזן, נשכני, עצמאי ובלתי תלוי.

ברור כבר לגמרי: הממשלה השתלטה על תאגיד השידור הציבורי. לכן, המאבק על השידור הציבורי צריך להמשך במלוא עוצמתו ואין לסמוך על המערכת הפוליטית הנגועה באינטרסים לספק לאזרחים את השירות הזה. יש להוציא את הטיפול בתאגיד מידיהם של עסקנים אלימים ולנתק את תקציב הרשות מגחמות פוליטיקאים המפעילים סחטנות כלפי העיתונאים. האופוזיציה, חברי הועד המנהל של התאגיד, התנועה לאיכות השלטון וגופי החברה האזרחית צריכים להשמיע קול תקיף יותר בעניין זה.

משה בן עטר

משה בן עטר | |המסע לישראל האחרת

משה בן עטר הולך במסע ארוך שמתחיל בשכונות ירושלים דרך תנועת הנוער הציוני, בוגר החינוך הצה"לי, עם הרבה אכפתיות חברתית ואהבת אנשים. יהודי-ציוני וישראלי המעמיד את האדם כמטרה ולא כאמצעי. מאמין בחברה צודקת ושוויונית, שואפת שלום ודמוקרטית המשתלבת במרחב.

כתיבתו ישירה, משוחררת מאינטרסים ולפעמים כואבת, אבל נעשית מעומק הלב והדאגה.

משה בן עטר יליד ירושלים נשוי ואב לשלושה בנים. איש חינוך, פעיל חברתי ויועץ לשרי ממשלה, איש ירושלים שמזה 35 שנים עוסק בחיים החברתיים והציבוריים. כיהן כ-17 שנים כמנכ"ל המועצה הציונית בישראל ומאחוריו עשרות יוזמות ומפעלים חברתיים וציבוריים העוסקים בנוער, הגשמה חברתית, ציונות והעם היהודי ועיצוב אסטרטגיה רבתי לישראל.

כיהן כמנהל כפר הנוער יוענה ז'בוטינסקי שבו כ1000 עולים מחבר המדינות, יו"ר הפורום לאחריות אזרחית ויו"ר אגודת בני אברהם לדיאלוג בין תרבותי. חבר במספר הנהלות ציבוריות, יקיר עיר הכרמל ומכהן כיו"ר המועצה הציבורית היהודית-דרוזית. 

כיהן עד לאחרונה כמנהל המרכז הרעיוני לחינוך ומחקר בבית ברל.

בהשכלתו: לימודי ארץ ישראל באוניברסיטת תל אביב, תואר ראשון במדעי החברה והרוח באוניברסיטה הפתוחה ותואר שני במדיניות ציבורית מאוניברסיטת בר-אילן.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ