מנהיגי המרכז-שמאל, התכנסו בחדר וצאו רק שיעלה עשן האחדות - המסע לישראל האחרת - הארץ

מנהיגי המרכז-שמאל, התכנסו בחדר וצאו רק שיעלה עשן האחדות

אגו הוא המרכיב שמשבש את שיקול הדעת, מונע אחדות שורות והקמת מחנה שיוכל להפיל את שלטון נתניהו. כל אחד ממוביליו משוכנע שיש צורך בוויתור אישי עד שזה מגיע אליו. השעה ההיסטורית דוחקת, העם משתוקק לאחדות הזו

משה בן עטר
משה בן עטר
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
קריקטורה שבה יאיר לפיד מאיץ בתומכיו לא לענות לטלפונים ממטה גבאי
משה בן עטר
משה בן עטר

אגו הוא דבר חיובי בכל הקשור לשמירה על ביטחונו העצמי של מנהיג. ואולם לפעמים הוא חזק יותר מן התבונה הפוליטית, וכשמדובר בעתיד של מדינה צריך לדעת לדחוק אותו. במחנה המרכז-שמאל מתקשים להתגבר על האגו והוא צץ שוב ושוב בלא הרף. זוהי הסיבה לכך שאיחוד הכוחות נמנע, והשינוי הדרוש לחברה ולמדינה מבושש לבוא. זה שנים רבות שמנהיגי המחנות אינם מצליחים להתאחד כדי להביא שינוי לישראל. הם שקועים בעצמם ואינם מסוגלים לראות את המרחב הדורש עתיד אחר במחיר של ויתור אישי למען הכלל.

הכלל הראשון לאיחוד צריך להיות שלא פוסלים ולא מחרימים איש. הרבה מנהיגים אינטליגנטים מבינים זאת היטב כשמדברים על הצורך באיחוד כוחות ובאחדות פנימית. הצרה היא שכאשר נכנסים לפרטים ומתגלה הצורך בוויתורים הדדיים כדי לקשור את החוטים, פתאום מתגלים הפערים, השנאות והניכור, ופורצת ביקורת שאינה נותנת סיכוי ובולמת את יצירתה של כוורת רצויה בדרך לשינוי הכיוון של ההיסטוריה. המשותף בין כולם רב על המפריד. אפשר להשיג הסכמות מהר מכפי שחושבים. אך כל אחד מהמנהיגים תומך באחדות בתנאי שהוא יוביל את המחנה. וכן...  אסור לשכוח, בלי פלוני גס הרוח ובלי אלמוני שייזכר לו לדיראון עולם ויכוח מתריס מלפני שנים, אין סליחה ומחילה אלא בגלגול הבא. ובינתיים שוכחים את העיקר.

גבאי לפיד לבני

אגו הוא דבר נשלט, מנהיג אמת יודע לשלוט בו ולהחליפו בחשיבה קלינית קרה המעידה על גדלות הנפש וראיית העיקר. מי שאינו נוהג כך מנהיגותו לוקה בליקוי חמור, שמבטל את כל היתרונות האחרים ומעיד שאין הוא ראוי להנהיג. המוסר החברתי צריך להיות מרכיב באישיותו של מנהיג ובתבונתו הפוליטית, ועכשיו הוא עומד למבחן.

ישראל זקוקה היום למנהיגות מלכדת ומאחדת אחרי עידן השיסוי, הביזוי וההדרה של קבוצות חברתיות מן הכלל. בנימין נתניהו מבין היטב שהכעיס מדי חלקים רבים בעם. אלה חלקים המהווים את עמוד השדרה של החברה, הכלכלה והעתיד והם חשים פגועים מהתנהגותו. שלטון ממושך משחית. הציבור רוצה שינוי אבל הוא מחפש כוורת טובה כדי שיוכל לבטוח בה. אם לא נצעד עכשיו להפרדה מן הפלסטינים ושלטון הימין יימשך, גורלה של הארץ ייחרץ לדורות.

ברק, גבאי, לפיד, לבני, פרץ, יעלון, אורלי לוי, יחימוביץ, גנץ, מופז, אשכנזי ועוד רבים וטובים - אין צורך להזכיר לכם כי אנחנו מצויים בתקופה קריטית לעתידנו. ברגע הזה דרושה מחויבות של מנהיגים ואחריותם לעתיד האומה. אם לא תעשו את הנדרש לייצר אחדות וחזית אחת, יבוא היום שתצטרכו לתת דין וחשבון לדורות הבאים שלמענם פעלתם ולהסביר להם מדוע החמצתם הזדמנות כשעוד היה אפשר ללכת בנתיב הרצוי. עתיד העם חשוב מכדי שנקל ראש להפנים את גודל השעה. הגיעה שעת הרצון להיפתח. התכנסו בחדר סגור והישארו שם עד שיצא עשן. העם רוצה שינוי ומשתוקק לאחדות. אחדות הכוחות היא תנאי למהפך שלטוני.

משה בן עטר
משה בן עטר |המסע לישראל האחרת

משה בן עטר הולך במסע ארוך שמתחיל בשכונות ירושלים דרך תנועת הנוער הציוני, בוגר החינוך הצה"לי, עם הרבה אכפתיות חברתית ואהבת אנשים. יהודי-ציוני וישראלי המעמיד את האדם כמטרה ולא כאמצעי. מאמין בחברה צודקת ושוויונית, שואפת שלום ודמוקרטית המשתלבת במרחב.

כתיבתו ישירה, משוחררת מאינטרסים ולפעמים כואבת, אבל נעשית מעומק הלב והדאגה.

משה בן עטר יליד ירושלים נשוי ואב לשלושה בנים. איש חינוך, פעיל חברתי ויועץ לשרי ממשלה, איש ירושלים שמזה 35 שנים עוסק בחיים החברתיים והציבוריים. כיהן כ-17 שנים כמנכ"ל המועצה הציונית בישראל ומאחוריו עשרות יוזמות ומפעלים חברתיים וציבוריים העוסקים בנוער, הגשמה חברתית, ציונות והעם היהודי ועיצוב אסטרטגיה רבתי לישראל.

כיהן כמנהל כפר הנוער יוענה ז'בוטינסקי שבו כ1000 עולים מחבר המדינות, יו"ר הפורום לאחריות אזרחית ויו"ר אגודת בני אברהם לדיאלוג בין תרבותי. חבר במספר הנהלות ציבוריות, יקיר עיר הכרמל ומכהן כיו"ר המועצה הציבורית היהודית-דרוזית. 

כיהן עד לאחרונה כמנהל המרכז הרעיוני לחינוך ומחקר בבית ברל.

בהשכלתו: לימודי ארץ ישראל באוניברסיטת תל אביב, תואר ראשון במדעי החברה והרוח באוניברסיטה הפתוחה ותואר שני במדיניות ציבורית מאוניברסיטת בר-אילן.

תגובות

הזינו שם שיוצג כמחבר התגובה
בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שהינני מסכים/ה עם תנאי השימוש של אתר הארץ