משה בן עטר
משה בן עטר
זירת הנפילה במושב משמרת, הבוקר
זירת הנפילה במושב משמרת, הבוקרצילום: מגד גוזני
משה בן עטר
משה בן עטר

הברברת סביב הנעשה ברצועת עזה קרסה הבוקר (שני) אל מול החידלון המתמשך, וכעת, בעקבות הירי אל השרון, דעת הקהל דורשת פעולת נקם. נתניהו, שנכנע לאורך זמן רב לגחמות חמאס, ייאלץ להורות על פעולה תקיפה כדי לשקם את תדמיתו כ"מר ביטחון" והאופוזיציה תתמוך בה כדי לזכות באהדה ציבורית לקראת הבחירות.

הפעולה הצבאית בעזה הכרחית אבל היא עוד מאותו דבר. ישראל אינה צריכה שנתניהו יטפל בכך, אלא זקוקה למנהיג אחר עם חשיבה שתשנה את המשוואה. יתרה מכך, אינני סומך על השיקול הדעת של נתניהו, הנתון במצוקה אישית קשה על רקע חקירותיו. הלחץ עליו עוד עלול לגרור אותו לתגובה שתצית סבב לחימה במקום לחדש את מאמצי ההסדרה. בקרוב הוא ינחת בנמל התעופה בן גוריון, אחרי שקיצר את ביקורו בארה"ב, ובקולו הסמכותי והעבה יאיים שוב לרסק לטרור את הידיים והרגליים. כבר שנים שהוא אינו מבצע צעדים של ממש כדי שחמאס יחשוב פעמיים.

עזה הפכה גיהנום לתושביה. העוני מצוי בכל פינה והחיים בה קשים מנשוא. חבית חומר הנפץ הזו מאיימת להתפוצץ בכל רגע נתון והניסיונות לדכא את חומרי הבערה, ללא מחשבה מעמיקה על הצורך לתת חיים, לא מחזיקים מים. לתושבי עזה אין אוכל, אין דלק לרכבי חירום, אין תרופות, אין קורת גג, אין חשמל, אין ומים ולכן גם אין מה להפסיד.

עזה צריכה הסדרה. היא צריכה שיסירו ממנה את טבעת החנק, שיפתחו את שערי בית הסוהר שנכפה על תושביה. את זה ראש הממשלה לא השכיל להפנים לאורך תקופת כהונתו. לא הושגה הסדרה אך גם שלטון חמאס לא הופל (נתניהו אוהב רגיעה), היתה הפסקת אש אבל לא נעשה טיפול כירורגי המשנה כיוון. חמאס והג'יהאד האיסלאמי מבינים שערב בחירות הוא בדיוק הזמן ללחוץ על נתניהו. אך הוא שוגה בחוסר תבונה מכיוון שתגובה תקיפה, תוך ליכוד כל הכוחות הפוליטיים בישראל, רק תעניק לנתניהו נקודות.

ללא אופק ותקווה לחיים סבירים אי אפשר לצפות לרגיעה ממושכת. הרקטה שנורתה למושב משמרת היא איתות חד לנתניהו מצד חמאס להביא להסדרה עוד לפני הבחירות, לשפר את המצב הכלכלי וההומניטרי ולמנוע מלחמה. את זה נתניהו אינו יכול לספק. ישראל צריכה מנהיג שיוביל לשינוי ברצועת עזה ולא אחד שימשיך בשימור המצב הקיים.

משה בן עטר

משה בן עטר | |המסע לישראל האחרת

משה בן עטר הולך במסע ארוך שמתחיל בשכונות ירושלים דרך תנועת הנוער הציוני, בוגר החינוך הצה"לי, עם הרבה אכפתיות חברתית ואהבת אנשים. יהודי-ציוני וישראלי המעמיד את האדם כמטרה ולא כאמצעי. מאמין בחברה צודקת ושוויונית, שואפת שלום ודמוקרטית המשתלבת במרחב.

כתיבתו ישירה, משוחררת מאינטרסים ולפעמים כואבת, אבל נעשית מעומק הלב והדאגה.

משה בן עטר יליד ירושלים נשוי ואב לשלושה בנים. איש חינוך, פעיל חברתי ויועץ לשרי ממשלה, איש ירושלים שמזה 35 שנים עוסק בחיים החברתיים והציבוריים. כיהן כ-17 שנים כמנכ"ל המועצה הציונית בישראל ומאחוריו עשרות יוזמות ומפעלים חברתיים וציבוריים העוסקים בנוער, הגשמה חברתית, ציונות והעם היהודי ועיצוב אסטרטגיה רבתי לישראל.

כיהן כמנהל כפר הנוער יוענה ז'בוטינסקי שבו כ1000 עולים מחבר המדינות, יו"ר הפורום לאחריות אזרחית ויו"ר אגודת בני אברהם לדיאלוג בין תרבותי. חבר במספר הנהלות ציבוריות, יקיר עיר הכרמל ומכהן כיו"ר המועצה הציבורית היהודית-דרוזית. 

כיהן עד לאחרונה כמנהל המרכז הרעיוני לחינוך ומחקר בבית ברל.

בהשכלתו: לימודי ארץ ישראל באוניברסיטת תל אביב, תואר ראשון במדעי החברה והרוח באוניברסיטה הפתוחה ותואר שני במדיניות ציבורית מאוניברסיטת בר-אילן.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ