הרפורמים נגד הרב הראשי לישראל, הרב יצחק יוסף - המסע לישראל האחרת - הארץ

הרפורמים נגד הרב הראשי לישראל, הרב יצחק יוסף

כספם של הרפורמים טהור בעיני הרבנים אבל יהדותם טמאה ולכן יש לנדותם ולהדירם מן הכלל

שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
ארגון נשות הכותל
לאסור את הזמנתם לעלות לתורה או לברך ברכות וכמובן לאסור על עניית אמן אחר ברכותיהם. ארגון נשות הכותלקרדיט: נועם ריבקין פנטון

הרב הראשי לישראל, הרב יצחק יוסף, פרסם לאחרונה ספר חדש על הלכות הכותל המערבי. לצד הלכות הכותל טרח הרב יוסף להקדיש פרק שלם לנזקי התנועה הרפורמית ליהדות ולעתיד הדת היהודית. הוא קרא להחרים את הרפורמים, לאסור את הזמנתם לעלות לתורה או לברך ברכות וכמובן לאסור על עניית אמן אחר ברכותיהם. הרב יצחק יוסף הנושא במשרה הדתית הרמה ביותר ומקבל את שכרו מן הציבור המשלם מסים לא חסך שבט ביקורתו אף שהוא נושא את דגל הסובלנות שהיהדות  מטיפה לה: "דרכיה דרכי נועם וכל נתיבותיה שלום"...

בתגובה לספר פרסם מנכ"ל התנועה הרפורמית בישראל, הרב גלעד קריב, פוסט מיוחד שבו הוא טוען שהרב יוסף אינו יכול לשאת עוד במשרתו הרמה ולומר קדיש לזכר הנופלים במערכות ישראל בטקסי הזיכרון הממלכתיים כאשר הוא מסית נגד חללים שנפלו במערכות ישראל והיו חלק מן התנועה הרפורמית שאותה הוא משמיץ. נגד לוחמים שנפלו בקרבות מלחמת יום הכיפורים ונגד לוחמים שמשפחותיהם ששכלו את ילדיהם במלחמת לבנון. האם אב שכול כרב ויילר, ששכל את בנו במלחמה, אינו ראוי לעלות לתורה? האם התורה מקרבת או מרחיקה, שואל הרב קריב בכאב.

כמי שמכיר את הלכי החשיבה של הציבור החרדי ברור לי שטיעונים אלה של הרב קריב כלל אינם עושים רושם על מי שההלכה היא הערך העליון המנחה את דרכו ופסיקותיו. ממתי השירות הצבאי הוא ערך חשוב בעני הציבור החרדי כדי שהרב יוסף ודומיו יתחשבו בו? הם רואים בתנועה הרפורמית תנועה משוקצת המעבירה את היהודים על דתם ואינה חלק מכלל ישראל. מס השפתיים שהם נוהגים לשלם מפעם לפעם לאנשי התנועה הרפורמית נועד לצורכי שלום ואין בו משום הכרה בדרכם או רצון להתחשב בדעתם של הרפורמים. הרפורמים משולים לגויים ויש להחרימם.

אי אפשר לשכנע את הרבנים לשנות את דרכם בעניין זה והם המשפיעים הגדולים ביותר על הציבור הרחב. הרבנים הללו שמאות אלפי חסידיהם נשמעים להם רואים את ההלכה היבשה וחיים בתוך גטו יהודי שאינם מוכנים לצאת ממנו אל העולם הנאור. הם אתנוצנטרים בהשקפת עולמם ורבים מהם כלל לא היו בחוץ לארץ ולא יצאו מד' אמותיהם.

הם רואים ברפורמה את האיום הגדול ביותר על עתיד העם היהודי המאיצה את תהליכי ההתבוללות ומשוכנעים שצריך למנוע בכל דרך את השתלבות הרפורמים בשיח היהודי בישראל. הם לעולם לא יראו את הנזק שעלול להיגרם ליחסי ישראל ויהדות אמריקה ואת ההשלכות הנובעות מכך. זה לא מעניין אותם ואין להם כל רצון לדון בכך.  

הרב יצחק יוסף
הרב יצחק יוסףצילום: ליאור מזרחי

 ראוי להזכיר כי יהדות ארצות-הברית, התורמת לישראל יותר משבעים שנה, בעיקר לעיירות הפיתוח, בבניית מוסדות ציבור, בתי ספר ומוסדות קהילה, מעניקה מלגות לצעירים מבתים במצוקה ומסייעת בקליטת העלייה, באה ברובה מן הקהילות הרפורמיות והקונסרבטיביות שאותם רבני קהילות מחרימים עכשיו. זו יריקה בפרצופם של יהודי ארצות-הברית. הם טובים לתרום כסף ולתת תמיכה פוליטית כלפי הממשל אבל אינם יהודים כשרים ואינם יכולים להיות חלק מן הקהילה היהודית השלמה החיה כאן, אשכנזית או ספרדית.

זהו אבסורד הזועק לשמים וכפיות טובה שמתקיימת כבר שנים רבות. יותר מכך, הגיע הזמן שהתורמים הגדולים של יהדות אמריקה המגיעים מהתנועות הרפורמיות והקונסרבטיביות יפסיקו לתרום לגופים ולמערכות בישראל הדוחים את יהדותם. ראוי שיתרמו לישראל הנאורה, הפתוחה והסובלנית ויעודדו ישראל אחרת. הגיע זמן לסלקציה של התרומות.

מאבק הרפורמים להכרה ביהדותם, במתווה הכותל ובערכים שניזונים מן היהדות נכון וצודק. ראוי להזכיר שוב ושוב שהרבנים הראשיים האשכנזי והספרדי אינם יכולים לייצג את כל היהדות ולקרוא לעצמם הרבנים הראשיים לישראל. הם אינם מייצגים את כלל הציבור וראוי לשנות את תוארם. מי שרוצה לשרת את כלל ישראל צריך להיות מקובל על כל גוני החברה היהודית. הביזוי וההשפלה שחשים הזרמים האחרים בעם היהודי - הרפורמים והקונסרבטיבים - מקומם ובלתי נסבל במדינה נאורה. גופי העם היהודי היו צריכים לנהל מאבק עיקש לקבלת ההכרה ולמנוע מהרבנים המחרימים יהודים בשל אמונתם לקבוע דברים לכלל ישראל.

משה בן עטר
משה בן עטר |המסע לישראל האחרת

משה בן עטר הולך במסע ארוך שמתחיל בשכונות ירושלים דרך תנועת הנוער הציוני, בוגר החינוך הצה"לי, עם הרבה אכפתיות חברתית ואהבת אנשים. יהודי-ציוני וישראלי המעמיד את האדם כמטרה ולא כאמצעי. מאמין בחברה צודקת ושוויונית, שואפת שלום ודמוקרטית המשתלבת במרחב.

כתיבתו ישירה, משוחררת מאינטרסים ולפעמים כואבת, אבל נעשית מעומק הלב והדאגה.

משה בן עטר יליד ירושלים נשוי ואב לשלושה בנים. איש חינוך, פעיל חברתי ויועץ לשרי ממשלה, איש ירושלים שמזה 35 שנים עוסק בחיים החברתיים והציבוריים. כיהן כ-17 שנים כמנכ"ל המועצה הציונית בישראל ומאחוריו עשרות יוזמות ומפעלים חברתיים וציבוריים העוסקים בנוער, הגשמה חברתית, ציונות והעם היהודי ועיצוב אסטרטגיה רבתי לישראל.

כיהן כמנהל כפר הנוער יוענה ז'בוטינסקי שבו כ1000 עולים מחבר המדינות, יו"ר הפורום לאחריות אזרחית ויו"ר אגודת בני אברהם לדיאלוג בין תרבותי. חבר במספר הנהלות ציבוריות, יקיר עיר הכרמל ומכהן כיו"ר המועצה הציבורית היהודית-דרוזית. 

כיהן עד לאחרונה כמנהל המרכז הרעיוני לחינוך ומחקר בבית ברל.

בהשכלתו: לימודי ארץ ישראל באוניברסיטת תל אביב, תואר ראשון במדעי החברה והרוח באוניברסיטה הפתוחה ותואר שני במדיניות ציבורית מאוניברסיטת בר-אילן.

תגובות

הזינו שם שיוצג כמחבר התגובה
בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שהינני מסכים/ה עם תנאי השימוש של אתר הארץ