גיורא רום הוא האיש הנכון - המסע לישראל האחרת - הארץ

גיורא רום הוא האיש הנכון

תפקיד מבקר המדינה דורש אישיות מקצועית ובלתי תלויה ולכן על הכנסת לבחור בו מבלי להתחשב בחישוביו של רה"מ. לרום, שאינו מזוהה פוליטית, יש את הניסיון הדרוש כדי להיות מבקר מצוין

שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
גיורא רום, המועמד מטעם העבודה וכחול לבן, ב-2015
גיורא רום ב-2015צילום: תומר אפלבאום
משה בן עטר
משה בן עטר

בעוד מספר ימים יכריעו חברי הכנסת בהצבעה חשאית מי יהיה מבקר המדינה הבא. על פי החוק, מבקר המדינה אחראי בפני הכנסת בלבד, מגיש לה דין וחשבון ועליו להיות איש מקצוע נטול פניות. אולם, המערכת הפוליטית הפכה את המרוץ לתפקיד למאבק יצרי, פוליטי, מפלגתי. נראה שראש הממשלה מבקש להמשיך בהחלשת מערכות השלטון ורוצה במינוי אדם המקורב אליו ומעוקר מסמכויות ככל האפשר. לכן, היום, יותר מתמיד, דרוש מבקר עצמאי, בלתי תלוי, הנהנה מיוקרה ובעל עמדה חזקה. בין המועמדים הקיימים - האיש הזה הוא האלוף (במיל') גיורא רום.

מבקר המדינה הוא תפקיד ממלכתי שמפקח על הרשויות ולכן נקבע שהכנסת, כרשות מפקחת על הממשלה, היא הקובעת את זהותו. כוחו צריך להגיע מהאזרחים ולא מהרשות המושלת ולכן ראוי שהכנסת תגלה אחריות למעמדה ותבחר את האיש הראוי ביותר מבלי להתחשב בחישוביו של בנימין נתניהו.

בשנים האחרונות נבחרו לתפקידים בכירים ורגישים אנשים שנתניהו חפץ ביקרם. כך אירע בבחירת מפכ"ל המשטרה, היועץ המשפטי לממשלה (שכיהן תחתיו כמזכיר הממשלה), מנכ"ל משרד התקשורת ונציבת שירות המדינה שנפסלה לבסוף בשל אי התאמה. בנוסף, שרת משפטים היוצאת הובילה מדיניות שעיקרה החלשת מערכות אכיפת החוק.

רום, כאמור, הוא האיש המתאים ביותר בנסיבות הקיימות לכהן כמבקר המדינה. ניסיונו העשיר והרב תכליתי, יושרו והמופת האישית המלווה את התנהלותו כטייס מעוטר שנפל בשבי, מפקד בכיר וראש מטה חיל האוויר, נספח צה"ל בארה"ב, מנכ"ל המשרד לתשתיות לאומיות, מנכ"ל הסוכנות היהודית ומנהל רשות התעופה האזרחית - עיצבו את חייו. רום, שכיהן עד לאחרונה כיו"ר הרשות הלאומית לבטיחות בדרכים, מילא שורה ארוכה של תפקידים מקצועיים ועשה זאת בהצלחה רבה. אין ספק בכישוריו להוביל את המאבק בשחיתות הציבורית ולהתריע מפני התנהלות פגומה.

הכרתי את רום בעת שכיהן כמנכ"ל הסוכנות ובמסגרת עבודתנו המשותפת למדתי להכיר את כישוריו ואמינותו. מי שהתנסה בניהול מערכות גדולות הוא בעל יכולת לבקר אותן גם אם אינו משפטן. יתרה מכך, רום אינו צריך להיחשב בגדר "מועמד האופוזיציה" משום שאינו מזוהה פוליטית. הוא מועמד של כל האזרחים המבקשים שכספי המסים שלהם ילכו למקומות שיעצימו את איכות חייהם.

אסור שבחירת מבקר המדינה תיעשה על ידי ראש הממשלה, לא כל שכן ראש ממשלה הנתון בחקירות ומבקש להחליש את מערכות השלטון. דווקא בתקופה שבה ההסתאבות השלטונות גוברת נדרשת פריצת דרך בשיקום השירות לאזרח. לשם כך דרוש בין היתר מבקר שהוא אדם בעל ניסיון עשיר בניהול מערכות גדולות, מורכבות ועתירות תקציב, המסוגל לתרום מניסיונו גם לשיפור מערכות הממשל וטוהר המידות. גיורא רום הוא האיש הזה.

משה בן עטר
משה בן עטר |המסע לישראל האחרת

משה בן עטר הולך במסע ארוך שמתחיל בשכונות ירושלים דרך תנועת הנוער הציוני, בוגר החינוך הצה"לי, עם הרבה אכפתיות חברתית ואהבת אנשים. יהודי-ציוני וישראלי המעמיד את האדם כמטרה ולא כאמצעי. מאמין בחברה צודקת ושוויונית, שואפת שלום ודמוקרטית המשתלבת במרחב.

כתיבתו ישירה, משוחררת מאינטרסים ולפעמים כואבת, אבל נעשית מעומק הלב והדאגה.

משה בן עטר יליד ירושלים נשוי ואב לשלושה בנים. איש חינוך, פעיל חברתי ויועץ לשרי ממשלה, איש ירושלים שמזה 35 שנים עוסק בחיים החברתיים והציבוריים. כיהן כ-17 שנים כמנכ"ל המועצה הציונית בישראל ומאחוריו עשרות יוזמות ומפעלים חברתיים וציבוריים העוסקים בנוער, הגשמה חברתית, ציונות והעם היהודי ועיצוב אסטרטגיה רבתי לישראל.

כיהן כמנהל כפר הנוער יוענה ז'בוטינסקי שבו כ1000 עולים מחבר המדינות, יו"ר הפורום לאחריות אזרחית ויו"ר אגודת בני אברהם לדיאלוג בין תרבותי. חבר במספר הנהלות ציבוריות, יקיר עיר הכרמל ומכהן כיו"ר המועצה הציבורית היהודית-דרוזית. 

כיהן עד לאחרונה כמנהל המרכז הרעיוני לחינוך ומחקר בבית ברל.

בהשכלתו: לימודי ארץ ישראל באוניברסיטת תל אביב, תואר ראשון במדעי החברה והרוח באוניברסיטה הפתוחה ותואר שני במדיניות ציבורית מאוניברסיטת בר-אילן.

תגובות

הזינו שם שיוצג כמחבר התגובה
בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שהינני מסכים/ה עם תנאי השימוש של אתר הארץ