המטרה: לשכנע את האדישים והמקטרים להצביע - המסע לישראל האחרת - הארץ

המטרה: לשכנע את האדישים והמקטרים להצביע

רק גיוס חירום של חילונים שאינם הולכים להצביע עשוי להוליד מהפך בבחירות החוזרות. על כולם לזכור שלנתניהו היה חסר רק ח"כ אחד כדי להקים שוב את הקואליציה המשיחית והסחטנית שלו

משה בן עטר
משה בן עטר
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
קריקטורה
משה בן עטר
משה בן עטר

כישלון החזית המרכזית להחלפת שלטון הימין באפריל וטירוף המערכות הפוליטי שבא אחריו, התרחשו משום שהרבה מצביעים חילונים לא הלכו להצביע. חוסר האמון והמיאוס שלהם במערכת הפוליטית מוצדקים אבל התוצאה עגומה.

החילונים אמנם פטורים מהחובה להישמע לפסיקת מר"ן שחובה ללכת לקלפי כדי להגן על עולם התורה, אבל מעדיפים לבעוט ברגל גסה בזכות שניתנה להם לסלק את כוחות החושך ולהביא אור ותקווה. בכך, הם מועלים בתפקידם כאזרחים ואינם נוהגים באחריות המינימלית הנדרשת בעת הזאת. מהאדישים מתייפייפים האלה אני חושש יותר מכול.

שקיעתה של חברה הישראלית אינה נובעת רק ממי שמוביל אותה לעברי פי פחת, אלא גם מהמחרישים, אלה שאינם בולמים ואינם פועלים כדי להצעיד למחוזות טובים יותר. משתמטי ההצבעה הם סכנה שמרחפת על עתיד המדינה והחברה. ההיסטוריה מלאה באדישים שהביאו לחורבנה של מדינתם, להרס התשתית הדמוקרטית והחברתית, למלחמות ולאסונות כלכליים ופוליטיים.

מטה הבחירות של יהדות התורה באפריל. שיעור ההצבעה אצל החרדים נושק ל-80%

את ההידרדרות - האדישים עוקפים וממשיכים הלאה. העיקר שהיא לא תתקרב אליהם. הם נוהגים כאילו אין מחר. כל מה שחשוב להם הוא שיהיה להם מספיק כסף לבילויים, בריאות ומשפחה. כל השאר? לעזאזל. העולם התחרותי טיפח אנוכיות וזו הפכה לנחלת הכלל. בישראל 2019 זהו מצב מסוכן מאוד שכן היא מצויה במשבר פוליטי וחברתי מהחמורים בתולדותיה. ישראל הפסיקה להבין מה קורה לה, אך האדישים בשלהם. 

כשאני פוגש אותם יש להם ניתוחים מפוקחים, אינטליגנטיים ומפולפלים למה אין טעם להצביע, אך מסקנותיהם שגויות. עליהם להבין שייאוש אינו תוכנית עבודה ובמקביל ליצור אווירה שתעודד אותם לממש את זכותם ולהפסיק לקטר כל הזמן. זוהי חובתם. קריאה זו נכונה גם לרבים באקדמיה, בעולם העסקי והמשפטי ובמערכת החינוך. יש לקוות שלקראת הבחירות בספטמבר הם יתנערו משתיקתם. מעורבותם בשיח הציבורי הכרחית לשינוי בדעת הקהל. 

מאמץ מיוחד ראוי להשקיע ביישובים הערביים. אחוז ההצבעה הנמוך בהם (49.2% לעומת 67% אצל היהודים) בבחירות אפריל החליש את גוש המרכז-שמאל במידה ניכרת. לשם השוואה, אצל החרדים שיעור ההצבעה הוא הגבוה ביותר ונושק ל-80%. גם שינוי קל באחוז ההצבעה של החילונים והערבים יכול לגרום לאפקט שרשרת ולהוליד מהפך פוליטי. חשוב לזכור בהקשר זה שלנתניהו היה חסר רק ח"כ אחד כדי להקים שוב את קואליציית הימין המשיחי והסחטנות החרדית שלו, ואף להרחיבה לממדים חדשים.

על מפלגות האופוזיציה להפעיל מטות מיוחדים בקרב סרבני ההצבעה במקום להפיץ סרטונים למען ציבור משוכנע. את מירב המשאבים יש להפנות אל המקטרים, הפסימים והמיואשים. רק התגייסות חירום כללית תוכל להביא מהפך. רק הם יכולים לחלץ אותנו מהבוץ והפעם אסור להחמיץ.

משה בן עטר
משה בן עטר |המסע לישראל האחרת

משה בן עטר הולך במסע ארוך שמתחיל בשכונות ירושלים דרך תנועת הנוער הציוני, בוגר החינוך הצה"לי, עם הרבה אכפתיות חברתית ואהבת אנשים. יהודי-ציוני וישראלי המעמיד את האדם כמטרה ולא כאמצעי. מאמין בחברה צודקת ושוויונית, שואפת שלום ודמוקרטית המשתלבת במרחב.

כתיבתו ישירה, משוחררת מאינטרסים ולפעמים כואבת, אבל נעשית מעומק הלב והדאגה.

משה בן עטר יליד ירושלים נשוי ואב לשלושה בנים. איש חינוך, פעיל חברתי ויועץ לשרי ממשלה, איש ירושלים שמזה 35 שנים עוסק בחיים החברתיים והציבוריים. כיהן כ-17 שנים כמנכ"ל המועצה הציונית בישראל ומאחוריו עשרות יוזמות ומפעלים חברתיים וציבוריים העוסקים בנוער, הגשמה חברתית, ציונות והעם היהודי ועיצוב אסטרטגיה רבתי לישראל.

כיהן כמנהל כפר הנוער יוענה ז'בוטינסקי שבו כ1000 עולים מחבר המדינות, יו"ר הפורום לאחריות אזרחית ויו"ר אגודת בני אברהם לדיאלוג בין תרבותי. חבר במספר הנהלות ציבוריות, יקיר עיר הכרמל ומכהן כיו"ר המועצה הציבורית היהודית-דרוזית. 

כיהן עד לאחרונה כמנהל המרכז הרעיוני לחינוך ומחקר בבית ברל.

בהשכלתו: לימודי ארץ ישראל באוניברסיטת תל אביב, תואר ראשון במדעי החברה והרוח באוניברסיטה הפתוחה ותואר שני במדיניות ציבורית מאוניברסיטת בר-אילן.

תגובות

הזינו שם שיוצג כמחבר התגובה
בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שהינני מסכים/ה עם תנאי השימוש של אתר הארץ