משה בן עטר
משה בן עטר
משה בן עטר
משה בן עטר

החלטתו של נשיא ארה"ב, דונלד טראמפ, לסגת מצפון סוריה ולאפשר לטורקיה לשנות את המשוואה האסטרטגית באזור, אינה צריכה להפתיע איש. ארה"ב של טראמפ אינה מתעניינת בנעשה בעולם אלא אם זה קשור במישרין לאינטרסים שלה. היא מוכנה להתערב רק כשהדבר נוגע לטרור או לאיום ישיר על הביטחון הלאומי שלה, וכששני התנאים האלה אינם מתמלאים עוד - בעלי ברית כמו הכורדים נזנחים לגורלם

מדיניות טראמפ היא "אמריקה תחילה", אך אין להתבלבל בינה לבין בדלנות. זוהי מדיניות מוצהרת של טראמפ ובשמה נבחר. האמריקאים אינם רוצים להקיז עוד דם בסכסוכים רחוקים ומזיקים. האם ראו את תוצאות המלחמה באפגניסטאן ובעיראק ושאלו את עצמם "מה יצא לנו מזה?" בשם האינטרס האמריקאי הודיע טראמפ על הסגת הכוחות מסוריה ובשמו גם חיזק את הכוחות המוצבים בסעודיה ב-3,000 חיילים נוספים.

הקו שהדריך את מעצבי המדיניות בוושינגטון מאז מלחמת העולם השנייה הוא שמדיניות חוץ היא מדיניות פנים. כלומר, שמדיניות חוץ חזקה ומוצלחת מעצימה את ארה"ב גם בתוך גבולותיה. טראמפ מערער על הנחת היסוד הזאת ולמעשה הכריז מלחמה על הממסד האמריקאי. את פירות מדיניות השליפות מהמותן שלו ניתן לראות כיום במזרח התיכון, כמו במקומות אחרים בעולם. ארה"ב ויתרה על הבכורה העולמית ומדינות שיש להן יכולת - מנצלות זאת לטובת האינטרסים שלהן.

איראן היא כמובן הראשונה שמזהה את החולשה הזו. מנהיגיה יודעים לנצל ביעילות את ההזדמנויות שנולדות בגלל הריפיון האמריקאי, למתוח את החבל עד הקצה ולקדם את תוכניתם להשגת הגמוניה אזורית. אם הקהילה הבינלאומית לא תשיג בעתיד הקרוב הסכם מחודש להגבלת פיתוח תוכנית הגרעין האיראנית - היציבות במזרח התיכון תתערער עוד יותר. סביר להניח כי ההתרחשויות האחרונות דווקא יאיצו הסכם חדש עם איראן, ולאו דווקא כזה שיניח את דעתה של ישראל.

מנהיגת העולם החופשי קנתה את עוצמתה הבינלאומית, בין היתר בזכות אמינות ההרתעה שלה. מה שנותר מכל זה כעת היא הסיסמה החלולה "Make America Great Again". ארה"ב תצהיר, תלחץ, תטיל סנקציות, אול גם תתקוף באופן סמלי פה ושם, אבל בפועל, אלה שהיו סמוכים על שולחנה ונתונים לחסדיה - ימצאו עצמם מבודדים. כך מול איראן וכך גם במוקדי חיכוך אחרים בעולם. האתגרים הגלובליים מחייבים הנהגה שמשוחררת מתפישות לאומיות צרות. טראמפ הוא ההפך מכך, ובכך טמונה סכנה גדולה.

דונלד טראמפ. כשאין טרור ואין איום ישיר על הביטחון הלאומי - אפשר לזנוח בעלי ברית
דונלד טראמפ. כשאין טרור ואין איום ישיר על הביטחון הלאומי - אפשר לזנוח בעלי בריתצילום: JIM WATSON / AFP
חיילי צבא סוריה נכנסים לעיירה עין עיסא, בתמונה שהפיץ אתמול משטר אסד
חיילי צבא סוריה נכנסים לעיירה עין עיסא, בתמונה שהפיץ אתמול משטר אסדצילום: AFP
משה בן עטר

משה בן עטר | |המסע לישראל האחרת

משה בן עטר הולך במסע ארוך שמתחיל בשכונות ירושלים דרך תנועת הנוער הציוני, בוגר החינוך הצה"לי, עם הרבה אכפתיות חברתית ואהבת אנשים. יהודי-ציוני וישראלי המעמיד את האדם כמטרה ולא כאמצעי. מאמין בחברה צודקת ושוויונית, שואפת שלום ודמוקרטית המשתלבת במרחב.

כתיבתו ישירה, משוחררת מאינטרסים ולפעמים כואבת, אבל נעשית מעומק הלב והדאגה.

משה בן עטר יליד ירושלים נשוי ואב לשלושה בנים. איש חינוך, פעיל חברתי ויועץ לשרי ממשלה, איש ירושלים שמזה 35 שנים עוסק בחיים החברתיים והציבוריים. כיהן כ-17 שנים כמנכ"ל המועצה הציונית בישראל ומאחוריו עשרות יוזמות ומפעלים חברתיים וציבוריים העוסקים בנוער, הגשמה חברתית, ציונות והעם היהודי ועיצוב אסטרטגיה רבתי לישראל.

כיהן כמנהל כפר הנוער יוענה ז'בוטינסקי שבו כ1000 עולים מחבר המדינות, יו"ר הפורום לאחריות אזרחית ויו"ר אגודת בני אברהם לדיאלוג בין תרבותי. חבר במספר הנהלות ציבוריות, יקיר עיר הכרמל ומכהן כיו"ר המועצה הציבורית היהודית-דרוזית. 

כיהן עד לאחרונה כמנהל המרכז הרעיוני לחינוך ומחקר בבית ברל.

בהשכלתו: לימודי ארץ ישראל באוניברסיטת תל אביב, תואר ראשון במדעי החברה והרוח באוניברסיטה הפתוחה ותואר שני במדיניות ציבורית מאוניברסיטת בר-אילן.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ