משה בן עטר
משה בן עטר
מאיר שמגר. מינוי בכירים צריך להיעשות בידי ועדה מקצועית בלתי תלויה בראשות שופט
מאיר שמגר. מינוי בכירים צריך להיעשות בידי ועדה מקצועית בלתי תלויה בראשות שופטקרדיט: אורן בן חקון
משה בן עטר
משה בן עטר

נשיא ביהמ"ש העליון לשעבר מאיר שמגר, שמת בסוף השבוע בגיל 94, הוא האיש שהעביר את כפיפותם של היועצים המשפטיים במשרדי הממשלה מהשרים ליועץ המשפטי לממשלה. בכך, הוא חיזק את עצמאותם ומנע את המשך עבודתם כפקידים הסרים לדרג הפוליטי.

תחת הממשלה היוצאת הועמקה הפוליטיזציה והורחבה הרעלת השירות הציבורי. היטיבה לתאר זאת שרת המשפטים לשעבר, איילת שקד, שבדברי הפרידה שלה מהמשרד לפני כארבעה חודשים אמרה כי יש להשלים את החוק שמכפיף את אותם יועצים משפטיים לשרים הממונים. כלומר, להפוך את פסיקת שמגר ואת היועצים לחותמת גומי. לפי הצעת שקד, תוקם ועדת איתור לתפקיד זה ושר המשפטים הוא שיקבע את הרכבה.

שכרון הכוח הזה מעורר תיאבון. ייתכן שהשלב הבא יהיה לקבוע שחשבי המשרדים הממשלתיים (כפופים למשרד האוצר) ימונו גם הם באמצעות ועדות איתור, וכך גם מנהלי מחוזות, מבקר הפנים, שגרירים ועוד. התוצאה תהיה שירות ציבורי מדולדל, חסר עמוד שדרה מקצועי ונעדר הון אנושי משובח. אגב, בתקופת כהונתה של הממשלה היוצאת אושר לשרים למנות משנה למנכ"ל מטעמם. כלומר, למנות מקורב בשכר גבוה עבור תפקיד מיותר וחסר תועלת על חשבון משלם המסים. קודמה גם הצעה לפיה סמנכ"לי משרדי הממשלה ימונו במסגרת ועדת איתור. פרופ' דניאל הרשקוביץ, המכהן כנציב שירות המדינה זה כשנה, כיהן בעבר כשר וכיו"ר הבית היהודי. זאת, למרות שהנציב צריך להיות אדם שחף מכל זיקה פוליטית, ממש כמו שופט עליון.  

שקד. שכרון כוח שמגביר תיאבון
שקד. שכרון כוח שמגביר תיאבוןצילום: אוליבייה פיטוסי

שוחחתי באחרונה עם פרופ' יצחק גל-נור, נציב שירות המדינה לשעבר, על מדיניות שקד במשרד המשפטים ועל המגמה למינויים נוסח משטר נשיאותי. לדבריו, אי אפשר לאמץ שיטת מינויים נשיאותית במשטר פרלמנטרי כמו זה של ישראל. זאת ועוד, פרשת ישראל ביתנו, החמורה ביותר בתולדות השירות הציבורי, היתה תוצאה ישירה של מינויים פוליטיים. זו גם התוצאה של הפיצולים הרבים שנעשו במשרדי הממשלה, העברות האגפים ממשרד למשרד והקמת משרדים חדשים ומיותרים. כאלה הם המשרד לעניינים אסטרטגים, המשרד לענייני מודיעין, העברת הרשות לשירות לאומי ממשרד המדע למשרד החקלאות ועוד. אין חשיבה מתכללת, הכל פוליטי, והשירות לאזרח נשחק והולך.

הממשלה הבאה, על אחת כמה וכמה אם תוקם על ידי כחול-לבן או אם תהיה זו ממשלת אחדות בהשתתפותה, צריכה לראות בצמצום מספר משרדי הממשלה ובחיזוק השירות הציבורי כאתגר חשוב ומרכזי בהחזרת המדינה למסלול הנכון. ראוי לחוקק חוק יסוד: שירות המדינה, שיקבע כללים משפטיים וארגוניים בעניין זה ותבטיח התחדשות, ניהול משאבים טוב והיעדר פוליטיזציה של המערכת. מינוי בכירים צריך להיעשות בידי ועדה מקצועית בלתי תלויה בראשות שופט. הצעה ברוח זו כבר הועלתה בעבר על ידי אקדמאים וחוקרים והיא מחויבת המציאות אם ברצונה של ישראל להתאים את השירות הציבורי שלה לעולם המחר.

דניאל הרשקוביץ. נציב שירות המדינה צריך להיות חף מזיקה פוליטית
דניאל הרשקוביץ. נציב שירות המדינה צריך להיות חף מזיקה פוליטיתצילום: אוליבייה פיטוסי
משה בן עטר

משה בן עטר | |המסע לישראל האחרת

משה בן עטר הולך במסע ארוך שמתחיל בשכונות ירושלים דרך תנועת הנוער הציוני, בוגר החינוך הצה"לי, עם הרבה אכפתיות חברתית ואהבת אנשים. יהודי-ציוני וישראלי המעמיד את האדם כמטרה ולא כאמצעי. מאמין בחברה צודקת ושוויונית, שואפת שלום ודמוקרטית המשתלבת במרחב.

כתיבתו ישירה, משוחררת מאינטרסים ולפעמים כואבת, אבל נעשית מעומק הלב והדאגה.

משה בן עטר יליד ירושלים נשוי ואב לשלושה בנים. איש חינוך, פעיל חברתי ויועץ לשרי ממשלה, איש ירושלים שמזה 35 שנים עוסק בחיים החברתיים והציבוריים. כיהן כ-17 שנים כמנכ"ל המועצה הציונית בישראל ומאחוריו עשרות יוזמות ומפעלים חברתיים וציבוריים העוסקים בנוער, הגשמה חברתית, ציונות והעם היהודי ועיצוב אסטרטגיה רבתי לישראל.

כיהן כמנהל כפר הנוער יוענה ז'בוטינסקי שבו כ1000 עולים מחבר המדינות, יו"ר הפורום לאחריות אזרחית ויו"ר אגודת בני אברהם לדיאלוג בין תרבותי. חבר במספר הנהלות ציבוריות, יקיר עיר הכרמל ומכהן כיו"ר המועצה הציבורית היהודית-דרוזית. 

כיהן עד לאחרונה כמנהל המרכז הרעיוני לחינוך ומחקר בבית ברל.

בהשכלתו: לימודי ארץ ישראל באוניברסיטת תל אביב, תואר ראשון במדעי החברה והרוח באוניברסיטה הפתוחה ותואר שני במדיניות ציבורית מאוניברסיטת בר-אילן.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ