משה בן עטר
משה בן עטר
בנימין נתניהו
בנימין נתניהוצילום: אמיל סלמן
משה בן עטר
משה בן עטר

מתווה הנשיא, המאפשר לראש הממשלה לצאת לנבצרת זמנית, הוא הצעה גרועה ומבישה שלרוע המזל עוד עלולה להתממש. המתווה של ראובן ריבלין מותיר את בנימין נתניהו בתפקידו, עם כל הסמכויות החוקיות שנובעות מכך, ומשאיר בידי האחרון מרחב להחליט מתי להתערב בענייני המדינה. זה רע לסדרי השלטון, זה רע מההבט המוסרי.

העובדה שהנשיא העלה את הצעתו כבר בראשית המגעים להקמת ממשלת אחדות, חיבלה מאוד בתהליך הפוליטי ורק הקטינה את הסיכוי להקמת ממשלה חלופית. למרבה הצער, הנשיא חרג מסמכויותיו והעלה את נתניהו והליכוד על עץ גבוה. במצב שנוצר קיימות בעצם רק שתי אפשרויות: קבלת מתווה הנשיא או בחירות בפעם השלישית בתוך שנה. במקרה שיוחלט ללכת שוב לקלפיות, יוכלו נתניהו והליכוד לטפול את האשמה על כחול-לבן בכך שסירבה לקבל את המתווה.

כפי שאין שני נשיאים, לא יכולים לכהן שני ראשי ממשלה. נתניהו ינשוף בעורפו של בני גנץ ובהתנהלותו המתוחכמת ידאג יחד עם "הבלוק" לערער את מעמדו ותדמיתו של יו"ר כחול-לבן בהדלפות קבועות מפי "יודעי דבר" על מחדלים ופגמים בקבלת ההחלטות שלו. צלו המעיק של נתניהו ירחף כעננה כבדה מעל ראשו של גנץ. הרי איש לא ימנע מראש הממשלה הנבצר לנסוע ברחבי העולם ולייצג את ישראל בכל פינה אפלה על הגלובוס. הוא יצהיר הצהרות ויעניק ראיונות. אם יוזמן נניח לקבל תואר ד"ר לשם כבוד באוניברסיטה כזו או אחרת, היו בטוחים שהוא יופיע שם עם תוארו הלא זמני - ראש ממשלת ישראל.

הנבצרות תהפוך לקוץ מטריד, מעין עז שתקע ריבלין בתהליך. חברי הכנסת של הליכוד ואנשי מפלגת השלטון מבינים שהנשיא פעל לטובתם. לכן, הם מנסים בכל ריאיון שדן במתווה הנשיא להבאיש את ריחם של גנץ וכחול-לבן ולהציגם כסרבנים. בהמשך הם יאשימו אותם בביזוי מוסד הנשיאות, כחלק מהכשרת הקרקע לבחירות. הם יעשו הכל כדי למקסם את התועלת הציבורית מהמתווה.

הבעיה היא שיישום המתווה עלול לקעקע את יסודות השלטון ולחבל בקביעות בעבודת הממשלה. הצעת ריבלין רק החמירה את הכאוס הפוליטי ומאפשרת לנתניהו לצבור בינתיים נקודות בקרב על התודעה. זוהי אסטרטגיה שהוא עצמו מעצב ומוביל בניסיון לשקם את תדמיתו ולהכשיר את דעת הקהל לקראת הבחירות. נתניהו צריך כמובן את לשכת ראש הממשלה גם כדי לשמור על עוצמתו במאבק שהוא מנהל עם "כרישי החוק" ומבקשי רעתו בתקשורת. בינתיים הוא מארגן לעצמו מסיבות שבהן ידוענים, חנפנים ואיילי הון מדברים בשבחו.

סבב בחירות שלישי הוא אופציה גרועה, אך ממשלה בראשות נתניהו גרועה יותר. אם אלה האפשרויות, עדיף ללכת לבחירות ולנסות שוב להגיע להכרעה ברורה מי יקים פה ממשלה. התיקו הפוליטי וטירוף המערכות אינו תורם דבר. אין כאן בחירה בין טוב לרע אלא בין רע לגרוע. ככל שחולף הזמן, המיאוס מנתניהו, מהשחתת מערכות השלטון, מהשיסוי והשנאה - גובר אפילו בקרב נאמניו. הציבור מפנים שנתניהו הפך לבעיה של המערכת הפוליטית ומן הראוי שיפנה את הדרך ויטפל בפרשיותיו.

משה בן עטר

משה בן עטר | |המסע לישראל האחרת

משה בן עטר הולך במסע ארוך שמתחיל בשכונות ירושלים דרך תנועת הנוער הציוני, בוגר החינוך הצה"לי, עם הרבה אכפתיות חברתית ואהבת אנשים. יהודי-ציוני וישראלי המעמיד את האדם כמטרה ולא כאמצעי. מאמין בחברה צודקת ושוויונית, שואפת שלום ודמוקרטית המשתלבת במרחב.

כתיבתו ישירה, משוחררת מאינטרסים ולפעמים כואבת, אבל נעשית מעומק הלב והדאגה.

משה בן עטר יליד ירושלים נשוי ואב לשלושה בנים. איש חינוך, פעיל חברתי ויועץ לשרי ממשלה, איש ירושלים שמזה 35 שנים עוסק בחיים החברתיים והציבוריים. כיהן כ-17 שנים כמנכ"ל המועצה הציונית בישראל ומאחוריו עשרות יוזמות ומפעלים חברתיים וציבוריים העוסקים בנוער, הגשמה חברתית, ציונות והעם היהודי ועיצוב אסטרטגיה רבתי לישראל.

כיהן כמנהל כפר הנוער יוענה ז'בוטינסקי שבו כ1000 עולים מחבר המדינות, יו"ר הפורום לאחריות אזרחית ויו"ר אגודת בני אברהם לדיאלוג בין תרבותי. חבר במספר הנהלות ציבוריות, יקיר עיר הכרמל ומכהן כיו"ר המועצה הציבורית היהודית-דרוזית. 

כיהן עד לאחרונה כמנהל המרכז הרעיוני לחינוך ומחקר בבית ברל.

בהשכלתו: לימודי ארץ ישראל באוניברסיטת תל אביב, תואר ראשון במדעי החברה והרוח באוניברסיטה הפתוחה ותואר שני במדיניות ציבורית מאוניברסיטת בר-אילן.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ