משה בן עטר
משה בן עטר
בני גנץ, השבוע. לפעול לקיבוע נורמה
בני גנץ, השבוע. לפעול לקיבוע נורמהקרדיט: אמיל סלמן
משה בן עטר
משה בן עטר

המערכת הפוליטית דרוכה לקראת שני רגעים משמעותיים: פקיעת המנדט שניתן בני גנץ להרכיב ממשלה, ופרסום החלטותיו של היועץ המשפטי לממשלה בתיקיו של בנימין נתניהו. ראש הממשלה לא יוותר על הדבר גם ב-21 הימים שיבואו אחרי שגנץ יחזיר את המנדט לנשיא וגם אחרי שאביחי מנדלבליט יאמר את הדברו. הוא חותר למערכת בחירות שלישית, שכן מבחינתו זו הדרך הטובה ביותר להשגת שתי מטרותיו: להמשיך ולהחזיק במושכות השלטון ובאמצעותן לפעול בהמשך גם להשגת חסינות.

הנה תסריט אפשרי: מיד אחרי הודעת מנדלבליט על כתב אישום (ותוכנו אינו העיקר) יודיע נתניהו על "הודעה" בשעה 20:00 ובה יתקוף כהרגלו את מערכת אכיפת החוק וידבר אל הבייס שלו בניסיון נוסף לנצח בקרב על התודעה. את תמיכת הציבור הנאמן לו - הוא יקבל. ומה לגבי תמיכת הליכוד בו? יש לקוות שהפעם, בניגוד לפעמים קודמות, יעבירו חברי כנסת את התנגדותם להמשך כהונתו של נתניהו תחת כתב אישום מהחדר הסגורים אל המיקרופונים ויצילו את מפלגתם מחרפה שתזכר לדראון עולם. ספק רב אם זה יקרה.

מכיוון שזהו תסריט אפשרי בהחלט, על כחול-לבן להכין את הקרקע לממשלת מיעוט שמטרתה בשלב ראשון היא אחת: להזיז את נתניהו מלשכת ראש הממשלה. לאחר מכן, על גנץ לקרוא לליכוד להצטרף לממשלת אחדות. אם כחול-לבן תיכשל בכך - נלך לבחירות שבהן יעמוד נתניהו בראשות הליכוד כשדגל שחור של אי חוקיות ושל נאשם בפלילים מתנוסס מעליו. הוא מצדו יוציא את נאמניו לרחובות כדי לשכנע עד כמה שיוכל כי הוא נרדף וכי מנסים לבצע הפיכה שלטונית בגלל סיגרים שקיבל חברים ובקשות לסיקור מאוזן. מלחכי פנכתו יעלו לשידור היכן שרק יוכלו ויכריזו כי לפי החוק היבש, ראש הממשלה יכול להמשיך לכהן בתפקידו עד פסק דין חלוט.

נתניהו. כל דבר שיאפשר לו להחזיק במושכות השלטון
נתניהו. כל דבר שיאפשר לו להחזיק במושכות השלטוןצילום: אמיל סלמן

והתסריט נמשך: המתקפה על הפרקליטות, המשטרה, היועץ המשפטי לממשלה - תימשך וביתר שאת. כל מה שיסייע בידו של נתניהו לעשות  דה-לגיטימציה למערכות החוק והשלטון ולחזק את התחושה בציבור כי הוא נרדף - יהיה לגיטימי. ההסתה והשיסוי מצדו יימשכו אל תוך מערכת הבחירות, בה יהיה חייב לנצח כדי להמשיך ולשמור לעצמו את הסיכוי לחמוק מאימת הדין. אל לה לכחול-לבן לתת יד לנתניהו או להמשך שלטונו באיזו דרך, שכן יהיה זה כשל ציבורי ומוסרי מהדהד. המשך כהונה של ראש הממשלה תוך צפצוף על כתב אישום הוא מעשה לא ראוי, גם אם החוק היבש מאפשר אותו. תהיה זו נורמה פסולה ושלב נוסף בהשחתת המערכת השלטונית.

מנהיג זקוק לאשראי ציבורי רחב כדי לקבל הכרעות. מי שמנהיגותו ומעמדו הציבורי מעורערים - יתקשה לקבל הכרעות גורליות בחייה של אומה. הידבקות נתניהו לכיסאו תחייב הפגנות המוניות מול ביתו ומאמץ רחב ויוצא דופן שיביא לסיום כהונתו. כחול-לבן תצטרך להוביל את המאבק, גם בשלב הזה של התסריט, ולקבוע: לא יהיה בישראל ראש ממשלה מכהן עם כתב אישום שתלוי מעל ראשו - נתניהו צריך ללכת.

משה בן עטר

משה בן עטר | |המסע לישראל האחרת

משה בן עטר הולך במסע ארוך שמתחיל בשכונות ירושלים דרך תנועת הנוער הציוני, בוגר החינוך הצה"לי, עם הרבה אכפתיות חברתית ואהבת אנשים. יהודי-ציוני וישראלי המעמיד את האדם כמטרה ולא כאמצעי. מאמין בחברה צודקת ושוויונית, שואפת שלום ודמוקרטית המשתלבת במרחב.

כתיבתו ישירה, משוחררת מאינטרסים ולפעמים כואבת, אבל נעשית מעומק הלב והדאגה.

משה בן עטר יליד ירושלים נשוי ואב לשלושה בנים. איש חינוך, פעיל חברתי ויועץ לשרי ממשלה, איש ירושלים שמזה 35 שנים עוסק בחיים החברתיים והציבוריים. כיהן כ-17 שנים כמנכ"ל המועצה הציונית בישראל ומאחוריו עשרות יוזמות ומפעלים חברתיים וציבוריים העוסקים בנוער, הגשמה חברתית, ציונות והעם היהודי ועיצוב אסטרטגיה רבתי לישראל.

כיהן כמנהל כפר הנוער יוענה ז'בוטינסקי שבו כ1000 עולים מחבר המדינות, יו"ר הפורום לאחריות אזרחית ויו"ר אגודת בני אברהם לדיאלוג בין תרבותי. חבר במספר הנהלות ציבוריות, יקיר עיר הכרמל ומכהן כיו"ר המועצה הציבורית היהודית-דרוזית. 

כיהן עד לאחרונה כמנהל המרכז הרעיוני לחינוך ומחקר בבית ברל.

בהשכלתו: לימודי ארץ ישראל באוניברסיטת תל אביב, תואר ראשון במדעי החברה והרוח באוניברסיטה הפתוחה ותואר שני במדיניות ציבורית מאוניברסיטת בר-אילן.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ