בכירי הליכוד צריכים "לנחות", הזמן דוחק בהם

אין שום צורך במערכת בחירות שלישית כדי שנתניהו יזוז. אך לשם כך, בליכוד צריכים להפנים שאם לא יתעשתו - ההפסד שלהם במארס 2020 יהיה גדול יותר וכואב יותר

משה בן עטר
משה בן עטר
שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
גדעון סער ב"כנס חירום" של הליכוד בשבוע שעבר
גדעון סער ב"כנס חירום" של הליכוד בשבוע שעברצילום: מוטי מילרוד
משה בן עטר
משה בן עטר

בנימין נתניהו סיים את דרכו הפוליטית. זה נגמר וזה ברור לגמרי. הכל הוא רק עניין של זמן, שכן אין שום היתכנות אמיתית שראש ממשלה יוצא, על אחת כמה וכמה כזה שאינו נהנה מרוב בפרלמנט, יוכל להמשיך ולכהן תחת כתב אישום בשוחד, מרמה והפרת אמונים בשלוש פרשות שונות. אין שום צורך במערכת בחירות שלישית כדי שנתניהו יזוז. כחול-לבן והליכוד יכולות להניח יחד את היסודות לעידן שאחריו, אך לשם כך צריכים בכירי הליכוד וחברי המפלגה "לנחות על הקרקע" ולהבין שהזמן דוחק בהם. אם נתניהו יעמוד בראשם בבחירות מועד ג' - הם יפסידו ובפער גדול יותר.

אלה הם פרפוריו הפוליטיים האחרונים של הנאשם והמשסה הלאומי. על אף שהמון גדול - בליכוד ובציבור - עדיין תומך בנתניהו, גדעון סער החל להניע תהליך שאין ממנו דרך חזרה. הסדקים בחומת הליכוד ייפערו ויתרחבו בין בעלי האינטרסים והג'ובים לבין אלה שמשוחררים מתלות בנתניהו וחופשיים להביע את דעתם. ככל שיחלפו הימים - יילכו ויתרבו הקולות הפומביים שקוראים לנתניהו ללכת, או לכל הפחות לקחת פרק זמן פוליטי. 

הסקרים מחמיאים ברגע של התלהטות יצרים, אך כשהעננה תשקע והלוחמנות תחלוף - רבים בציבור הליכודי המתון יפנימו, את מה שאומר גם הציבור הרחב: ראש ממשלה תחת כתב אישום אינו יכול להוביל את המדינה; נתניהו הוא האחראי לפלונטר הפוליטי והוא האחראי אם יהיו בחירות נוספות במארס 2020. מחובתם הציבורית והאזרחית של בכירי הליכוד להבהיר לנתניהו שזה נגמר - שהוא נאחז בקרנות המזרח, אך המזבח עצמו נעלם. אם לא יעשו זאת - ימעלו בתפקידם.

ישראל אינה מדינה שיכולה להרשות לעצמה אי-ודאות פוליטית מתמשכת. אם נתניהו יוסיף ללפות את המערכת הפוליטית, על מפלגות האופוזיציה בראשות כחול-לבן, והציבור כולו, לצאת להפגנות המוניות שמטרתן לאפשר הקמת ממשלת אחדות ולמנוע מערכת בחירות נוספת. החלטת היועץ המשפטי לממשלה כי "יש להותיר את סוגיית הנבצרות הזמנית במישור הציבורי-פוליטי", הופכת הפגנות שכאלה להכרח.

בעת הזו, שבה הניהול השוטף משותק ואין תהליכי קבלת החלטות בתחומים היסודיים בחיי האזרח, על הציבור לדרוש מנהיגות ואלטרנטיבה ראויה. די מהאופנה העלובה שמדגמנים דוד אמסלם, אמיר אוחנה, מירי רגב, מיקי זהר ודוד ביתן. הציבור דורש רצינות, היגיון, קור רוח, אפס התלהמות ואפס פגיעה בערכים הדמוקרטיים ובסדרי השלטון.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ