אל מכחישי שינויי האקלים יש להתייחס כמכחישי שואה

ההתחממות הגלובלית צורבת בתודעתנו כי יש גבול לשאיפות החומריות של האדם. כפי שהשמנת יתר גורמת לסיבוכים, כפי שהעישון גורם לסרטן, כעת הגיע הזמן לרסן את תרבות השפע

משה בן עטר
משה בן עטר
שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
פעילי תנועת "המרד בהכחדה" מפגינים מול ועידת האקלים במדריד, השבוע
פעילי תנועת "המרד בהכחדה" מפגינים מול כינוס ועידת האקלים במדריד, השבועקרדיט: GABRIEL BOUYS / AFP
משה בן עטר
משה בן עטר

ההצפה הגדולה שכיסתה החודש חלקים נרחבים מוונציה היא רק תזכורת נוספת לאפסיותו של האדם מול איתני הטבע ולצורך הדחוף בהתגייסות עולמית לטיפול במשבר האקלים. מול הצורך החיוני הזה ניצבים מנהיגי העולם באדישותם ומכחישי תופעת ההתחממות הגלובלית, שהם משיחי שקר העוסקים בהכחשת שואה עתידית.

לקריאתם של 11 אלף מדענים לבלום את צמיחת האוכלוסייה, להפסיק את השימוש בדלק מאובנים, לעצור את בירוא היערות ולקצץ בצריכת הבשר - אין כל ערך בהיעדר משמעויות פוליטיות. לכן, החלטת ארה"ב - הקטר של הכלכלה העולמית - לסגת מהסכם פריז ומהיעדים השאפתניים להפחתת הפליטה של גזי חממה מחשש ל"פגיעה בכלכלה האמריקאית", היא לא פחות ממבישה.

השינוי הסביבתי דורש בראש ובראשונה שינוי בחשיבה הקפיטליסטית, הרואה במקסום רווחים כמטרה שניצבת מעל האינטרסים הקיומיים של האנושות. אל גור האשים בספרו "המתקפה על ההיגיון" את התאגידים הגדולים בבלבול הציבור ובהטיית מחקרים על ההתחממות. אנחנו הגורם למגמה הקטסטרופלית הזו, 99% מהמדענים בעולם סבורים כך כיום, אך את ממשל טראמפ ותעשיית המכחישים והפייק ניוז שמאחוריו זה כלל לא מעניין.

גורמים
השפעות

רק שינוי תודעתי ימנע את המשך הבגידה הגדולה הזו בדורות הבאים. כשהחברה האזרחית תמרוד בבנקים שמעניקים אשראי לתאגידים מזהמים, כשהאינטרסים שך טייקונים הפועלים אחת ורק עבור הכיס של עצמם ייבלמו בחקיקה שתחייב שינוי מדיניות, או לחילופין, כשאצלנו רשות החשמל תהיה מוכנה להסב תחנות פחמיות לגז גם אם מחיר החשמל יעלה. כדי שזה יתרחש, כנראה שהסכנות צריכות להגיע ממש אל פתח הבית, כפי שקרה בוונציה וכפי שקורה במקומות אחרים.

שינויי האקלים צורבים בתודעתנו כי יש גבול לשאיפות החומריות של האדם. כפי שהשמנת יתר גורמת לסיבוכים, כפי שהעישון גורם לסרטן, האדם הוליד את ההתחממות הגלובלית ורק אם ירסן את תרבות השפע שלו - ניתן יהיה לשנות כיוון. גרמניה אשרה באחרונה בחקיקה קנסות ומסים נוספים על פליטת פחמן שמטרתם לייקר את מחיר הטיסות. חברות התעופה אינן יכולות לטמון את ראשן בחול כשטיסה טראנס-אטלנטית שווה בנזקה לשנת נסיעה במכונית. זהו גם המצב בכל הקשור לתעשיית הבשר.

מכחישי ההתחממות הגלובלית דוחים את התחזיות השחורות, טוענים לקונספירציה, מדברים על "עולם שמתקן את עצמו" ועוד ועוד טיעונים שאין להם כל ביסוס מדעי. ההנהגה העולמית נעדרת את הכוח להוביל צעדים דרסטיים. רק קואליציה בינלאומית נחושה, שבבסיסה חברה אזרחית מאוחדת וששה איילי קרב, יכולה להוביל לשינוי מגמה על אפו וחמתו של טראמפ. תנועת "המרד בהכחדה" (Extinction Rebellion) כבר החלה לפעול במקומות שונים לשימור קרקעות, פיתוח תחבורה נעדרת פחמן, הגברת הייעור, קידום אנרגיות מתחדשות, ניהול נכון של מקורות המים, השקעות ענק בתחבורה ציבורית יעילה על חשבון הרכב הפרטי ועוד. את התקווה הזו יש לטעת בכולנו, הדאגה הזו חייבת להניע את כולנו לפעול.

משה בן עטר

משה בן עטר | |המסע לישראל האחרת

משה בן עטר הולך במסע ארוך שמתחיל בשכונות ירושלים דרך תנועת הנוער הציוני, בוגר החינוך הצה"לי, עם הרבה אכפתיות חברתית ואהבת אנשים. יהודי-ציוני וישראלי המעמיד את האדם כמטרה ולא כאמצעי. מאמין בחברה צודקת ושוויונית, שואפת שלום ודמוקרטית המשתלבת במרחב.

כתיבתו ישירה, משוחררת מאינטרסים ולפעמים כואבת, אבל נעשית מעומק הלב והדאגה.

משה בן עטר יליד ירושלים נשוי ואב לשלושה בנים. איש חינוך, פעיל חברתי ויועץ לשרי ממשלה, איש ירושלים שמזה 35 שנים עוסק בחיים החברתיים והציבוריים. כיהן כ-17 שנים כמנכ"ל המועצה הציונית בישראל ומאחוריו עשרות יוזמות ומפעלים חברתיים וציבוריים העוסקים בנוער, הגשמה חברתית, ציונות והעם היהודי ועיצוב אסטרטגיה רבתי לישראל.

כיהן כמנהל כפר הנוער יוענה ז'בוטינסקי שבו כ1000 עולים מחבר המדינות, יו"ר הפורום לאחריות אזרחית ויו"ר אגודת בני אברהם לדיאלוג בין תרבותי. חבר במספר הנהלות ציבוריות, יקיר עיר הכרמל ומכהן כיו"ר המועצה הציבורית היהודית-דרוזית. 

כיהן עד לאחרונה כמנהל המרכז הרעיוני לחינוך ומחקר בבית ברל.

בהשכלתו: לימודי ארץ ישראל באוניברסיטת תל אביב, תואר ראשון במדעי החברה והרוח באוניברסיטה הפתוחה ותואר שני במדיניות ציבורית מאוניברסיטת בר-אילן.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ