היסטוריה גדולה, בקטנה
היסטוריה גדולה, בקטנה
שינדלר
אוסקר שינדלרקרדיט: ויקימדיה
היסטוריה גדולה, בקטנה
היסטוריה גדולה, בקטנה

דור סער מן

בסוף 1993 יצא לאקרנים הסרט, שזכה לאוסקר בהמשך, ונחשב לאחד מהסרטים המפורסמים ביותר אודות השואה - "רשימת שינדלר". במקרה או שלא במקרה, כמה חודשים לפני שהסרט יצא, הכריז המוסד של יד ושם על אוסקר שינדלר כחסיד אומות העולם, בשל מעשיו בזמן השואה. אז למה לקח ליד ושם כמעט 50 שנה לאחר השואה להכיר רשמית בפועלו של שינדלר, והאם הכרזה זו קשורה לסרט?

לעניין יש זיקה לאופיו ומעשיו של שינדלר, שהיו מורכבים הרבה יותר מכפי שנדמה כשמדמיינים חסידי אומות עולם. גם הסרט בבימויו של סטיבן שפילברג הצליח לגעת בנקודה זו במידה רבה - שינדלר ודאי לא היה אוהד מוחלט ומיידי של היהודים. בראשית דרכו לא רק שאהד את הנאצים, אלא אף היה פעיל באבוור - גופי מודיעין שהנאצים הפעילו במדינות אירופה עוד לפני המלחמה (ובמקרה של שינדלר - בצ'כוסלובקיה שהיטלר זמם לספח).

כיבוש פולין וההקמה של שטח הכיבוש ששמו היה גנרלגוברנאמן, היוו הזדמנות לתעשיינים גרמנים רבים להקים מפעלים באזור, ולקבל כוח עבודה זול של פולנים ויהודים. רבים קפצו על המציאה ובהם גם שינדלר - שהשתלט על מפעל מתכת שהפעילו יהודים במקום ונישל אותם מהעסק במהירות.

שינדלר
אוסקר שינדלר בביקור בארץצילום: ויקימדיה

עם זאת, וכפי שהוצג בסרט, בתוך זמן מה החל שינדלר להגן על היהודים שבמפעלו שהיה במקור בגטו קראקוב. בינתיים הגטו חוסל - אך היהודים במפעל ומשפחותיהם היו מוגנים מפני השמדה. שינדלר שיחד לא מעט בכירים במשטר הנאצי והשתמש במיטב קשריו תוך שהוא מסכן את עצמו. הוא אף נחקר על ידי הגסטאפו כמה פעמים. אחרי המלחמה אלו שניצלו על ידי שינדלר עשו מאמצים רבים על מנת שיקבל תואר חסידי אומות העולם, והוא אף נטע עץ ביד ושם בשנות ה-60. אולם אותם יהודים שנישל ממפעלם טענו כי איש כזה לא יכול להיות חסיד אומות עולם, והדבר דחה את ההכרה הרשמית בשינדלר, ורק בראשית שנות ה-90 כאמור, התקבלה החלטה אחרת בנושא.

ואולי הדבר המעניין ביותר בדמותו של שינדלר היתה העובדה שאופיו לא השתנה, ורק חלק מסוים במצפון שלו דרש להתממש. על מנת להציל את היהודים שינדלר השתמש בדיוק באותן תכונות האופי שאפשרו לו מלכתחילה להשתלט על המפעל לטובתו האישית: קסם אישי וחן רב, פיזור כספים והבטחות ללא כיסוי, התעוזה לשחד את מי שצריך. הדבר אפשר לו אף להחזיר פעם אחת מאושוויץ קבוצת נשים יהודיות שעבדו תחתיו - עד כדי כך היה יכול להשפיע והיה מוכן לסכן את עצמו. 

בסרט עצמו, הילדה במעיל האדום מוצגת כמי שמעוררת בשינדלר את השינוי וההבנה בנוגע לגורל היהודים. במציאות כנראה שהיה תהליך מורכב יותר, וסרטו של ספילברג אף ספג ביקורת על כך שהציג לעתים תמונה בעייתית אודות השואה שכן עולה מהסרט הרושם כי רוב היהודים היו יכולים להינצל בשואה. אולם דווקא על דמותו המורכבת של חסיד אומות עולם שלא היה בהכרח מלאך - ספילברג קלע היטב.

שינדלר
קברו של אוסקר שינדלרצילום: ויקימדיה
היסטוריה גדולה, בקטנה

היסטוריה גדולה, בקטנה | |היסטוריה גדולה, בקטנה

היסטוריה היא לא רק תאריכי קרבות ושמות של מלכים מתים. היסטוריה היא סיפור – ואם תשאלו אותנו – סיפור טוב, במידה שמספרים אותו נכון. "היסטוריה גדולה, בקטנה" הוא מיזם שהחל ביוני 2014 כמענה למשבר הגדול שמדעי הרוח בישראל (ובכלל) נקלעו אליו. אנחנו כאן כדי להוריד את ההיסטוריה ממגדל השן האקדמי ולהראות שיש בה מעבר לסטיגמה האפורה והמשעממת שהתחום אימץ לעצמו.

אל דף הפייסבוק שלנו

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ