היסטוריה גדולה, בקטנה
היסטוריה גדולה, בקטנה
דיוקלטיאנוס
דיוקלטיאנוסקרדיט: ויקימדיה
היסטוריה גדולה, בקטנה
היסטוריה גדולה, בקטנה

ניל בר

אם היינו חוזרים 1,700 שנים אחורה בזמן אל עיירה בשם סלונה שבקרואטיה של היום ומבקשים לדעת מי האחראי שם, היינו זוכים לתשובה משונה. תושבי העיירה, רובם, יש להניח, דייגים, חקלאים וסוחרים בעצמם, היו מפנים אתכם אל פנסיונר שבאותו רגע ככל הנראה היה עסוק בלטפח את גינת הירק שלו. אבל הפנסיונר הזה, דיוקלטיאנוס שמו, לא היה סתם ירקן פשוט - כמה שנים לפני שפרש לגינתו, הוא היה האדם החזק ביותר עלי אדמות.

רומא של המאה השלישית לספירה הייתה האימפריה האדירה ביותר שהעולם ראה עד אז. זו גם הייתה הבעיה שלה. בראשה עמד הקיסר, השולט שליטה אבסולוטית על המתרחש בה, והקיסרים, בדומה לילדים שמחזיקים את הצעצוע הכי אטרקטיבי בגן, לא אהבו לחלוק. באותה מאה עברה רומא מאבקי כוחות על כס הקיסרות שגרמו לחוסר יציבות שלטונית חריף והובילו ל-50 שנות הכתרות-רציחות של עשרות קיסרים שונים. כולם החזיקו את הכס כמה שנים בודדות, אחרים לכמה ימים בלבד, ואף אחד מהם לא מת בשיבה טובה.

המשבר בן 50 השנים הורגש היטב. רומא, גם עם מערכות הדרכים, המינהל והצבא המתקדמים בעולם, כרעה תחת עול מלחמות האזרחים הבלתי פוסקות ולא הצליחה להתמודד עם כל החזיתות בו זמנית. היה מי שידע לנצל את ההזדמנות: הברברים שישבו לאורך גבולות האימפריה וחיכו להכות, ניצלו את הכאוס וערכו פשיטות, נגסו בשטחים, אנסו, רצחו, בזזו והשליטו טרור. הליגיונות, חסרי האונים, היו עסוקים בלהילחם בינם לבין עצמם ולא מצאו את הפנאי להתמודד עם התקפות השבטים הפראיים.

בשנת 284 הגיע דיוקלטיאנוס, וכעבור שני עשורים הצליח לייצב את המצב ולהפוך לשליט יחיד ללא עוררין. בניגוד לקודמיו, הבין דיוקלטיאנוס שלא ניתן שאדם אחד ישלוט על שטח כל כך גדול, ועל כן האציל סמכויות בניסיון להחזיק יחד את המעצמה הנתונה במשבר. הוא לקח סרגל וחילק את האימפריה בין טטרארכים ("ארבעה שליטים") שמינה בעצמו: לו ולחברו העניק את מרבית השטחים, ולצידם מינה "סגנים" ששלטו על שטחים קטנים יותר. כעבור כמה שנים פרש דיוקלטיאנוס לסלונה והפך לפנסיונר.

הבעיה הייתה שהטטרארכיה לא האריכה ימים. במהרה הרגישו אנשים מסויימים במערכת המרובעת מקופחים לעומת עמיתיהם לתפקיד ופתחו שוב במלחמת אזרחים. כשפנו לדיוקלטיאנוס לחזור מהפרישה ולהציל את היום, ענה: "אם הייתם רואים כמה הכרוביות שאני מגדל יפות, לא הייתם פונים אליי בכלל עם הצעות מטופשות כאלה".

דיוקלטיאנוס
ארבעת השליטים, הטטרארכיםצילום: ויקימדיה
היסטוריה גדולה, בקטנה

היסטוריה גדולה, בקטנה | |היסטוריה גדולה, בקטנה

היסטוריה היא לא רק תאריכי קרבות ושמות של מלכים מתים. היסטוריה היא סיפור – ואם תשאלו אותנו – סיפור טוב, במידה שמספרים אותו נכון. "היסטוריה גדולה, בקטנה" הוא מיזם שהחל ביוני 2014 כמענה למשבר הגדול שמדעי הרוח בישראל (ובכלל) נקלעו אליו. אנחנו כאן כדי להוריד את ההיסטוריה ממגדל השן האקדמי ולהראות שיש בה מעבר לסטיגמה האפורה והמשעממת שהתחום אימץ לעצמו.

אל דף הפייסבוק שלנו

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ