היסטוריה גדולה, בקטנה
היסטוריה גדולה, בקטנה
מצעד הקוק קלוקס קלאן
מצעד של הקו קלוקס קלאן באוקלוהומה. 1923. מקימי הקיי.קיי.קיי השני אימצו לחלוטין את הנרטיב של הסרט, וראו בעצמם ובקודמיהם אבירים שהקדישו את חייהם לשימור הכבוד הלבןקרדיט: אי־פי
היסטוריה גדולה, בקטנה
היסטוריה גדולה, בקטנה

רוני הירש

כמה כוח יש להוליווד על חיינו? לכאורה, מעט מאוד. רובנו הולכים לקולנוע כדי להעביר את הזמן ולהנות מבידור קליל. אבל כבר בתחילת המאה העשרים, סרט אחד הצליח להשפיע על ההיסטוריה האמריקאית לעד.

ב-1915 יצא לאקרנים סרט בשם ״הולדתה של אומה״ (The Birth of a Nation) והפך לסנסציה מטורפת כמעט מיד. הסרט סיפר את סיפורן של שתי משפחות לפני ואחרי מלחמת האזרחים האמריקאית - משפחת סטונמן הצפונית, ומשפחת קמרון הדרומית. גורל המשפחות נשזר במלחמה בסיפור אפי שלא נראה כדוגמתו על המסך מעולם. הסרט השתמש לראשונה בטכניקות קולנועיות שלנו נראות מובנות מאליהן, אבל אז היו פורצות דרך - החל בנרטיב ועד לשימוש בצבע, בתקריבים ובסצנות קרב מרובות משתתפים ופעלולים. זה היה סיפור אפי בכל קנה מידה, וסרט פורץ דרך.

הולדתה של אומה
"הולדתה של אומה": המסר של הסרט היה פשוט: דרך החיים הדרומית שלפני המלחמה הייתה גן עדן, והפסד הדרום היה טרגדיה

 אבל הוא גם עורר לא מעט ביקורת. ״הולדתה של אומה״ הציג יותר מאשר את סיפורן של שתי המשפחות - הוא הציג את הרס דרך החיים הדרומית בעקבות מלחמת האזרחים. המלחמה גודעת את קשרי החיבה שבין משפחת סטונמן ומשפחת קמרון, ושולחת את ילדי שתיהן להיהרג בקרב. העבדים המשוחררים זורעים הרס בדרום, משתלטים על מוסדת השלטון ותוקפים נשים לבנות, והכל בחסות פרויקט שיקום הדרום לאחר המלחמה. בני משפחת קמרון מחליטים להקים ארגון מיליטנטי שיגן על הלבנים של הדרום, וקוראים לו ״הקו קלוקס קלאן״.

המסר של הסרט היה פשוט: דרך החיים הדרומית שלפני המלחמה הייתה גן עדן, והפסד הדרום היה טרגדיה. הניסיון לשלב עבדים משוחררים בדמוקרטיה האמריקאית נידון לכשלון עוד לפני שייושם, והוביל רק להרס נוסף של מרקם החיים הדרומי. והקו קלוקס קלאן? הם בכלל היו גברים אצילים שניסו להגן על כבודם וכבוד נשיהן במציאות הטרופה שלאחר המלחמה. לא פלא, אם כן, שהתגובות לסרט היו מקוטבות - בעוד שלבנים נהרו לבתי הקולנוע, שחורים הזדעזעו מהסרט, וניסו למנוע את הקרנתו.

מתוך הסרט הולדתה של אומה
הקו קלוקס קלאן? לפי הסרט "הולדתה של אומה" הם בכלל היו גברים אצילים שניסו להגן על כבודם וכבוד נשיהן במציאות הטרופה שלאחר המלחמהצילום: Getty Images

למרבה הצער, הפופולריות של הסרט גברה על הביקורת שעורר. הוא הוקרן ללא הפרעה בבתי הקולנוע ואף יצא סרט המשך. הטכניקות הקולנועיות שפותחו בו הפכו לחלק מרכזי באופן בו הוליווד מספרת סיפורים עד היום, וגם המסר המוטה שלו חלחל עמוק לתוך החברה האמריקאית. הייצוג של הקו קלוקס קלאן עורר עניין מחודש בארגון שפורק בשנות השבעים של המאה הקודמת, ובסופו של דבר תרם רבות להקמתו מחדש במאה העשרים. מקימי הקיי.קיי.קיי השני אימצו לחלוטין את הנרטיב של הסרט, וראו בעצמם ובקודמיהם אבירים שהקדישו את חייהם לשימור הכבוד הלבן. באופן אירוני, הסרט שאזרחיה השחורים של ארה״ב רצו למחוק מההיסטוריה היה כה משפיע, עד שהיום הוא נחשב לאבן דרך בהיסטוריה של הגזענות בארצות הברית.

היסטוריה גדולה, בקטנה

היסטוריה גדולה, בקטנה | |היסטוריה גדולה, בקטנה

היסטוריה היא לא רק תאריכי קרבות ושמות של מלכים מתים. היסטוריה היא סיפור – ואם תשאלו אותנו – סיפור טוב, במידה שמספרים אותו נכון. "היסטוריה גדולה, בקטנה" הוא מיזם שהחל ביוני 2014 כמענה למשבר הגדול שמדעי הרוח בישראל (ובכלל) נקלעו אליו. אנחנו כאן כדי להוריד את ההיסטוריה ממגדל השן האקדמי ולהראות שיש בה מעבר לסטיגמה האפורה והמשעממת שהתחום אימץ לעצמו.

אל דף הפייסבוק שלנו

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ