השקדיה פורחת - ומבשרת על השפעות משבר האקלים

בשנים האחרונות פריחת השקדיה לא מבשרת רק את בוא החג, אלא גם את השפעות משבר האקלים על הצמחים ועל החקלאות בעולם

נטע ליפמן
נטע ליפמן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
עץ שקדיה פורח
עץ שקדיה פורחצילום: Deborah Lee Rossiter Dreamstim
נטע ליפמן
נטע ליפמן

אני יודעת שבמהלך הסגר כל הימים מתערבבים, לכן אני כאן להזכיר שביום חמישי יהיה ירח מלא וזה אומר שנציין את ט"ו בשבט. אכילת פירות יבשים, נטיעת עצים ופריחת השקדיה הם מסימניו המובהקים של החג הישראלי הזה (שהילדים הקטנים קוראים לו "ראש השנה לאילנות" והגדולים יותר מכנים "חג התעודות").

בשאר ימות השנה, השקדיה קוראת לעצמה שקד מצוי, עץ שנפוץ באגן הים התיכון. לשקד פריחה לבנה-ורדרדה שופעת וצפופה, והמסורת היהודית ייחסה לו תפקיד מיוחד בט"ו בשבט בזכות פריחתו המוקדמת יחסית לעצי פרי אחרים. לאורך השנים, פריחת השקד מופיעה בחודשים פברואר-מארס ונותרת על העץ רק חודש וחצי, אלא שבשנים האחרונות אפשר לראות עצים מלאי פרחים כבר באוקטובר. אז אמנם השקדייה פורחת, אבל השמש בכלל לא זורחת כי החורף רק מתחיל. זה אולי יפה לראות את כביש 1 בואך ירושלים פורח בצבעי ורוד-לבן בוהקים, אבל הפריחה המוקדמת כל כך היא לא בהכרח טובה לעץ או לסביבה.

הרבייה של צמחים פורחים תלויה בדרך כלל בהפצת האבקה המיוצרת באבקנים על ידי גורם זר כמו רוח, ציפורים או חרקים. אלה נמשכים אל הפרח מכיוון שהם ניזונים מהאבקה או מהצוף שהוא מייצר. אותו סוכן איבוק אוסף את מה שהוא צריך, ובתהליך מפיץ לפרחים אחרים את האבקה שנדבקה לגופו (הפצת הדי-אן-אי הזכרי של הצמח) וכך מבטיח את המשכיות המין.

מי שאחראית על ההפריה של השקד היא בעיקר דבורת הדבש, משום שבניגוד למיני דבורים אחרים היא אינה שוקעת בתרדמת חורף. איברי הרבייה של פרח השקד נמצאים בתוכו ומבנה הפרח הוא כזה שחייב דבורה, כך ששיתוף הפעולה מיטיב עם שני הצדדים.

שקדיות בנחל הבשורצילום: אליהו הרשקוביץ

לעצי השקד צוף מר והדבורה לוקחת ממש מעט ממנו בכל פעם, לכן היא נאלצת לבקר בעצים פעמים רבות כדי לעמוד במכסת האיסוף שלה.

החורף הישראלי מאופיין בתנאי מזג אוויר נוחים יחסית, ובטמפרטורה של כ-14 מעלות צלזיוס הדבורים יכולות לפעול להשגת הצוף שהן זקוקות לו. מאחר שתחילת החורף אינה עונת פריחה ומעטים הצמחים שפורחים בתקופה זו, השקד זוכה ליתרון תחרותי במשיכת מאביקים. אבל אם תקדים השקדיה את מועד פריחתה, ייתכן שיגרמו שיבושים במועד הפריחה ובאיכותה.

פריחה מוקדמת היא בעייתית מאוד לדבורים, משום שהן לא פעילות בגשם, ואם יורד גשם במשך שבוע אחד בתקופת הפריחה שאינה ארוכה ממילא, ההאבקה אינה יעילה מספיק. לא רק הקור משפיע על מועדי פריחת השקדים, אלא גם התפתחות עקה (סטרס) בגלל מחסור בגשם. בדרך כלל צמחים במצב עקה מקדימים לפרוח. כשהצמח נמצא במצוקה, מה שנפגע הוא כמות הפרחים שהוא יכול לייצר, הפוריות ואיכות הצוף שלהם.

לא רק השקדיות פורחות מוקדם

בשנים האחרונות מתגברים הדיווחים על פריחה מוקדמת במיני עצים הגדלים באזורים הרריים, ביניהם גם שקדיות, במועדים בלתי רגילים, זאת גם בגלל השפעות שינוי האקלים העולמי.

שקדיות פורחות ליד יער המלאכיםצילום: אילן אסייג

שינוי האקלים העולמי בא לידי ביטוי בעלייה בטמפרטורה שמשפיעה על מפלס מי הים וגורמת לתופעות מזג אוויר קיצוני וגם מביאה שינוי במועדי הפריחה של צמחים ובפעילותם של יצורים שתפקידים הוא האבקה, כמו דבורים.

לא רק השקדיות מתעוררות מוקדם, אלא גם צמחים חד-שנתיים ממשפחת המצליבים - כמו חרדל, כרובית וברוקולי - שמועד הפריחה שלהם הוא בדרך כלל באזור מארס-אפריל. אולם כשמתקיימים תנאים אופטימליים לפריחה מוקדמת, גדלה החפיפה בין מועדי הפריחה של השקדים והמצליבים. אז הדבורים המאביקות נוטשות את השקדים המרירים לטובת צמחים שלהם יש צוף מתוק יותר (לכן במטעי שקדים בארה"ב נהוג לקצור את פרחי הבר וכך להבטיח שהדבורים יאביקו את עצי השקד ושהיבול יגדל).

מכיוון שדבורים הן המאביק העיקרי של שקדים, שיבושי הפריחה מובילים לכך שהן אוכלות ומאביקות פחות. היחלשות הדבורים הופכת אותן רגישות יותר להשפעות חיצוניות ולמחלות ומספרן בטבע פוחת.

משמעותה של הירידה במספרן של הדבורים היא גם כמובן כלכלית: הן אינן מאביקות את הצמחים ולכן היבולים קטנים. אלא שהפגיעה הזו היא רחבה בהרבה ובשנים האחרונות יש עלייה בדיווחים על כוורות שהתרוקנו ("תסמונת התמוטטות המושבה"). ההשערות על הגורם לכך נעות בין שימוש בחומרי הדברה, עלייה בטמפרטורות ופגיעה במגוון הביולוגי של צמחי הבר. מה שברור הוא שאם העצים פורחים מוקדם מדי ושאין מספיק דבורים שיאביקו אותם יש בעיה קשה, שכולנו נסבול ממנה.

עץ שקדיה פורחצילום: Dimitris Kolyris Dreamstime.co

75% מגידולי החקלאות תלויים במאביקים וגידולים אלה מייצרים לנו 35% מהתוצרת החקלאית העולמית. האבקה באמצעות חרקים – לא רק דבורים – משפרת את היקף היבול ואת איכותו. ב-2006 נאמדה התרומה הכלכלית של ארבע התועלות העיקריות של פעילות החרקים לחקלאות בארה"ב ב-57 מיליארד דולר.

מחקר בריטי (שפורסם בכתב העת המדעי נייצ'ר קומוניקיישנס מעריך ששליש מ-353 ממיני המאביקים הכוללים דבורים וזבובים רחפניים בבריטניה נעלמו ב-30 השנים האחרונות, ואתם התועלת הכלכלית הטמונה בהם לאדם. במחקר נצפתה ירידה של 55% אצל מינים שחיים באזורים גבוהים ו-25% אצל אלה שחיים בדרום בריטניה, כשעיקר האפקט ניכר מ-2006 ועד היום. הסיבות לאותה ירידה על פי החוקרים הן אובדן בתי גידול, שינוי האקלים ושימוש בחומרי הדברה.

אז לקראת ט"ו בשבט שאותו נחגוג השנה קצת אחרת (כמו כל דבר אחר בעצם בלוח השנה שלנו) בגלל הסגר, שווה לבדוק מה מצב השקדיות באזור שלנו. האם הן פורחות במועדן ובאמת מבשרות על בוא החג, או שמא העץ כבר ערום מפריחתו? אם הפריחה אכן הקדימה, זה יהיה סימן נוסף לכך ששינוי האקלים משפיע על חיינו באופנים שונים. אם זה ימשיך כך, אולי נצטרך לשיר על השקדיה בטבת, או לחפש לנו סימן חלופי לציון החג.

נטע ליפמן

נטע ליפמן | מאדום לירוק

ד"ר נטע ליפמן התחילה את דרכה בתנועה הסביבתית כמדריכה בחברה להגנת הטבע, רכזת חוגי טבע וסיירות ומחבקת עצים. היא עבדה בכנסת כיועצת פרלמנטרית בנושאי סביבה ועד לאחרונה היתה מנכ"לית של האגודה הישראלית לאקולוגיה ולמדעי הסביבה (עמותה שמרכזת יוזמות סביבתיות שונות, כמו "ממשק", "זווית", "אקולוגיה וסביבה" ועוד). נטע היא בעלת תואר שני בחוג למדעי המדינה ודוקטורט מאוניברסיטת תל אביב בנושא צדק סביבתי. היא מאמינה בכוחם של המדע, הטכנולוגיה ושל ההגיון לשנות את המציאות ולשפר את העולם, אבל יודעת שזה יקרה רק אם הידע הזה יגיע בדרך המתאימה למקבלי ההחלטות, לשחקנים המרכזיים בזירה הכלכלית ולציבור הרחב. באפריל 2021 ארזה שלושה ילדים ונסעה עם בעלה לשבתון בניו יורק לגלות אם באמת מה שרואים משם לא רואים מכאן.

למידע נוסף: זווית – סוכנות ידיעות למדע ולסביבה

כתבות מומלצות

שער שכם, אתמול

האזרחים הערבים לא רוצים להבעיר את השטח, אבל הם לא מנותקים

סגל. לכל מי שאפשרו את שידור הסקר יש חלק בהסתה

השאלה שהוצגה בסקר אולפן שישי היא הסתה. הפאנל שתק בנימוס

"דברים מוזרים", העונה הרביעית. בלי העומק הפסיכולוגי

היא חזרה לנטפליקס פחות מקסימה ומרגשת, יותר מחרידה ואכזרית

שחקני ריאל עם הגביע, אמש בצרפת. זכייה 14 בליגת האלופות של מועדון הפאר הספרדי

"רציתי לקבל קצת כבוד ליד השם שלי": קורטואה חגג משחק מושלם

מצעד הדגלים באזור שער שכם בשנה שעברה. שוב מתברר שאין דין שמאלן כדין מתנחל

הממשלה וגופי הביטחון מגבים את העבריינים. ואת מי עוצרים? את השמאלנים כמובן

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ

כתבות שאולי פספסתם

האחים אמיר (מימין) ואיציק דיין

תעלומת עורך הדין – והעד המרכזי שמת לפני שהספיק להעיד בפרשת האחים דיין

תל אביב

"אנשים רואים בורסות אדומות ומחירי דירות משוגעים – והם עוצרים"

מכוניות במגרש חניה

"זה מה יש. תגיד רוצה או לא רוצה - ותבחר צבע": כך נקבע מחיר הרכב שלכם

 יובל רפיח

2,300 שקל, כולל חשבונות: השכונה שהצעירים עוד לא גילו

פרופ' ינאי עופרן , במעבדת ביולוג'יק דיזיין ברחובות

"הן ביקשו: 'תגרום לתרופה לעבוד על קופים, גם אם תקלקל מעט לבני אדם"