האם התעללות בכלבים היא אמנות?

מוזיאון הגוגנהיים במנהטן עומד במרכזה של סערה תקשורתית בעקבות החלטתו להסיר מתערוכה חדשה עבודה המתעדת התעללות בכלבי פיטבול, ועבודה נוספת שבמרכזה חרקים וזוחלים חיים

נטע אלכסנדר
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
מתוך העבודה "כלבים שאינם יכולים לגעת זה בזה" של זוג האמנים הסיני סון יואן ופאנג יו. הוסרה בעקבות איומיםקרדיט: סון יואן ופנג יו
נטע אלכסנדר

מוזיאון הגוגנהיים שבמנהטן הודיע ביום שני כי מנהליו החליטו להסיר שלוש עבודות שנויות במחלוקת מתערוכה חדשה ומדוברת בשם ״אמנות וסין אחרי 1989: תיאטרון העולם״ בעקבות איומים אלימים של פעילים למען זכויות בעלי חיים. ההודעה התקשורתית הזו הגיעה במפתיע לאחר שדוברות המוזיאון דחתה את ההאשמות נגד התערוכה והצהירה ביום חמישי שעבר כי העבודות יוצגו כפי שנקבע מראש. כעת, בעקבות איומים "חריגים בעוצמתם", נמסר מהמוזיאון כי אוצרי התערוכה ומנהלי המוסד ״חשים ייאוש״ מהצנזורה העצמית שנכפתה עליהם.

ההודעה הרשמית של מוזיאון פורסמה שלשום בתקשורת האמריקאית והכריזה כי הוחלט להסיר שלוש עבודות - ״כלבים שאינם יכולים לגעת זה בזה״ (2003), ״תיאטרון העולם״ (1993) ו- Case Study of Transference מ-1994 - ״מחשש לביטחונם של מבקרים בתערוכה״. בהודעה צוין כי העבודות המדוברות ״הוצגו בעבר במוזיאון באסיה, אירופה וארה״ב, והגוגנהיים מצטער להודיע כי איומים מפורשים וחוזרים באלימות הם שחייבו את המוזיאון להסירן״. בהמשך נכתב כי ״חופש הביטוי תמיד היה - ותמיד יהיה - ערך מרכזי בגוגנהיים״.  

כדי להבין מה הוביל להחלטה הדרמטית כדאי לחזור אחורה: לפני מספר חודשים המוזיאון הודיע כי הוא ישיק ב-6 באוקטובר תערוכה רחבת היקף שתסקור אמנות סינית בין 1989 ל-2008. התערוכה, המוקמת בימים אלו בחלל המרכזי של המוזיאון שבאפר איסט סייד, כוללת למעלה מ-150 עבודות אמנות של 70 אמנים שונים. בנוסף, היא תלווה בקטלוג של מאות עמודים המבקש לסקור מגמות מרכזיות באמנות סינית עכשווית.

על אף שהתערוכה תפתח רשמית רק בשבוע הבא, המנויים הקבועים של הגוגנהיים הוזמנו לסיורים מוקדמים וכך נודע כי האוצרים בחרו לכלול, בין היתר, את העבודה מעוררת המחלוקת ״כלבים שאינם יכולים לגעת זה בזה״ משנת 2003. מדובר בתיעוד וידיאו של עבודה במסגרתה כלבי פיטבול נקשרו להליכונים שאינם זזים. ההצבה של ההליכונים מדמה קרב כלבים למעט הבדל אחד - בין הכלבים יש מרחק מינימלי שאינו מאפשר להם לגעת זה בזה. לכן, במשך כשמונה דקות הם נובחים, גוערים, חושפים שיניים ומנסים לתקוף אחד את השני ללא הצלחה.

הפוסטר הרשמי של התערוכה, אשר תפתח בשבוע הבאצילום: אתר הגוגנהיים

העבודה המקורית, אשר כללה שמונה כלבים שחולקו לארבעה צמדים, הוצבה בחלל גלריה בבייג'ינג שבסין ב-2003 ואפשרה למבקרים להסתובב בין הכלבים ולצלם אותם. העבודה שנבחרה לתערוכה בגוגנהיים היתה תיעוד וידיאו בן שבע וחצי דקות של מה שאירע בגלריה לפני למעלה מעשור. שתי עבודות נוספות שעוררו את חמתם של פעילים למען זכויות בעלי חיים הן ״מקרה של העברה״, במסגרתה שני חזירים מנסים להתרבות מול הקהל, ו״תיאטרון העולם״, עבודה שחומרי הגלם שלה הם מאות חרקים, לטאות, חיפושיות, נחשים וזוחלים אחרים הנאלצים לחלוק מרחב מחייה בכלוב משונה שנראה כמעין ספינת חלל.

בעקבות החשיפה הראשונית של התערוכה, פעילים למען זכויות בעלי חיים הפגינו בסוף השבוע האחרון מול המוזיאון והפיצו עצומה שקראה למוזיאון להסיר את העבודות מעוררות המחלוקת. תוך פחות משלושה ימים נאספו יותר מ-600 אלף חתימות וכעת, כאמור, המוזיאון הודיע כי התערוכה תפתח רשמית בלעדיהן.

אולם, גם ההחלטה להסיר את העבודות גררה ביקורת. בכתבה שפורסמה אתמול ב״ניו יורק טיימס״ נטען כי אמנים ואוצרים מתחו ביקורת על ההחלטה של הגוגנהיים לצנזר את התערוכה. כך למשל, האמן הסיני איי וייויי אמר כי ״כאשר מוסד אמנותי אינו יכול להגן על חופש הביטוי, מדובר בטרגדיה לחברה המודרנית. הנטייה ללחוץ על מוזיאונים להסיר עבודות אמנות מעידה על הבנה מוגבלת לא רק בנוגע לזכויות בעלי חיים - אלא גם בנוגע לזכויות אדם.”

דוברת המוזיאון סירבה למסור כמה איומים התקבלו, אבל היא אמרה ל״טיימס״ כי ״מעולם לא ראינו תגובה כזו״. הזיגזג של הגוגנהיים - שבחר בתחילה להגן על האמנים אבל בהמשך שינה את החלטתו - הוא המשך ישיר לקיץ לא קל שעבר על סצנת האמנות האמריקאית. למעשה, ההחלטה להסיר עבודות מהתערוכה התקבלה זמן קצר לאחר ששתי פרשות אחרות חשפו את שדה המוקשים שעולם האמנות נאלץ להתנהל בתוכו בעידן הרשתות החברתיות. הפרשה הראשונה פרצה באפריל לאחר שמוזיאון וויטני בחר לכלול ציור בשם ״ארון פתוח״ של הציירת דנה שוץ במסגרת הביאנלה היוקרתית שלו. האוצרים בוויטני אומנם סירבו להסיר את הציור, אבל הם החליפו את הכיתוב המוצב לצד העבודה. בכיתוב החדש, אשר התייחס למחלוקת, הופיעה הצהרתה של האמנית לפיה "הציור הזה אינו עומד למכירה".

העבודה "תיאטרון העולם", אשר עושה שימוש בחרקים, חיפושיות, וזוחלים. הגוגנהיים בחר להסירה מהתערוכהצילום: גוגנהיים אבו דאבי

זמן קצר לאחר שהכיתוב בוויטני הוחלף, סערה משמעותית לא פחות פרצה בעקבות השקתו של גן פסלים חדש במוזיאון היוקרתי Walker Art Center שבמיניאפוליס. לצד עבודות נוספות של אמנים שונים, הגן כלל יצירה של האמן סם דוראנט שנרכשה על ידי המוזיאון ב-450 אלף דולר. היצירה, שנקראת ״גרדום״, היא פסל סביבתי השואב השראה מבמות עץ מגובהות שאליהן הובאו נידונים למוות לפני מותם. היצירה מתייחסת לשבע הוצאות להורג, ובהן הוצאה להורג של 38 אינדיאנים מדקוטה על ידי אמריקאים לבנים ב-1862. חשיפתה של העבודה עוררה תגובות נזעמות מצד הקהילה האינדיאנית, ולאחר כחודשיים של מחאה המוזיאון החליט להסירה מגן הפסלים ולמנות ועדת בדיקה חיצונית שתבחן את השתלשלות העניינים.

קטלוג התערוכה. כוללת כ-150 עבודות של 70 אמנים מסיןצילום: אתר הגוגנהיים

בנתיים, פאנג יו וסון יואן - זוג האמנים הסיני שיצרו את ״כלבים שאינם יכולים לגעת זה בזה״ - ביקשו להגן על יצירתם. בריאיון ל״טיימס״ פאנג טענה כי העבודה לא כללה התעללות בבעלי חיים. לדבריה, ״כלבי פיטבול הם תוקפניים מטבעם״. היא ציינה כי הכלבים עברו בדיקה וטרינרית לפני ואחרי הפרפומנס בגלריה, ואף אחד מהם לא נפגע. השניים, בעל ואישה בשנות הארבעים לחייהם, רגילים לעורר מחלוקת לאחר שאחת מעבודותיהן הקודמות כללה גופות של תינוקות סיאמיים שמתו זמן קצר לאחר לידתם. השניים חייבים את הצלחתם, בין היתר, לאיי ווייויי: האמן המצליח בחר לכלול עבודה שלהם בתערוכה שאצר בשנת 2000, וכך הם זכו לראשונה לחשיפה בינלאומית.

התערוכה, שהיתה אמורה להיות אחת מגולות הכותרת של עונת הסתיו בניו יורק, תפתח בשבוע הבא בצל המחלוקת. העבודות שהוסרו נכללות בקטלוג המהודר, המציין כי התערוכה מבקשת לעסוק באופן מורכב וישיר בהבדלי תרבות ובגלובליזציה. קל לנחש כי הסערה הנוכחית, המצטרפת למחלוקת מתמשכת סביב בנייתו של סניף חדש של הגוגנהיים באבו דאבי, תמשיך להדיר שינה מעיניהם של האוצרים ומנהלי המוסד היוקרתי.  

נטע אלכסנדר |התפוח המכני

"התפוח המכני" הוא בלוג על תרבות בכלל, וקולנוע בפרט, בעיקר בניו יורק אבל גם מחוצה לה. נטע אלכסנדר היא עיתונאית ב"הארץ", דוקטורנטית לקולנוע באוניברסיטת NYU ובעלת תואר שני בהיסטוריה ופילוסופיה של הקולנוע מאוניברסיטת קולומביה בניו יורק 

תגובות

הזינו שם שיוצג כמחבר התגובה
בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שהינני מסכים/ה עם תנאי השימוש של אתר הארץ