גם גבר שיכור יכול לאנוס

האלכוהול שהיה המעורב בפרשת אלנבי 40 הוביל לטיעון תמוה לפיו גבר שיכור אינו אחראי אם הוא אנס. אבל אלכוהול לא גורם לאונס. אנסים גורמים לאונס, ואלכוהול מחריף את יחסי הכוח שמביאים גברים לאנוס

נגה כהן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
גבר שותה באלנבי 40קרדיט: ניר כפרי

בשבוע שעבר התפרסמה כתבה בערוץ 10 על מגע מיני שהתקיים בין קבוצה של גברים לאשה צעירה במועדון אלנבי 40. הדיון הציבורי על המקרה נסב על אחריות הסביבה במקרה של מגע מיני בפומבי בין אחת לרבים, האם מה שהיה שם כן או לא היה אונס והאם יש נשים שיכולות ליהנות ממגע מיני כזה. לאחר שהאשה התראיינה בערוץ 2 ואמרה שהייתה שיכורה עד כדי כך שלא הייתה מודעת למה שקורה סביבה, הדיון עבר כצפוי להאשמת הקרבן. היא הואשמה שהשתכרה והלכה למקום שידוע כמקום מתירני (תרגום: מקום בו מנצלים נשים מינית) ולתהייה, מדוע היא אינה אחראית על מה שאירע אם הייתה שיכורה, בעוד הגברים, שאולי גם היו שיכורים, כן אחראים. היו אנשים שהגדילו ואמרו שהוא הקרבן והוא הנאנס.

הנחת היסוד של הטיעון, שגבר שיכור אנס לא אחראי לאונס באותה מידה שאשה שיכורה שנאנסה לא אחראית לאונס, היא שאלכוהול הוא הגורם לאונס. זאת, כביכול מכיוון שאלכוהול משבש את שיקול הדעת ולא מאפשר לאנשים לקחת אחריות על מעשיהם. בהקשה, אם שני הצדדים שיכורים, אף אחד לא אשם. ההנחה הסמויה של הטיעון הזה, היא שיש סימטריה ביחסי הכוח בעולם כך שגברים ונשים מגיעים בצורה שווה לסיטואציה המינית (ההטרוסקסואלית). אולם, העניין איננו האלכוהול. אלא, האלכוהול הוא גורם שמאפשר ניצול והחמרה של יחסי הכוח הקיימים בין גברים לנשים.

אנחנו חיות בעולם לא שוויוני, שבו יחסי כוח מגדריים נוכחים בכל הפעולות היומיומיות שלנו. לעתים יחסי הכוח האלה לא באים לידי ביטוי ולא משפיעים על ההתנהגויות לנו, לעתים הם משפיעים ויוצרים דיכוי בלי שנהיה מודעים לכך ולעתים הם יוצרים דיכוי אפילו שאנחנו מנסות ומנסים להתנגד. במצבים שקשורים במיניות, הדיכוי נוטה להופיע בצורה החמורה ביותר (לצד מצבים שקשורים בילודה – שני המקומות בהם יש הבדלים ביולוגיים ממשיים בין זכרים לנקבות). לכן, אלו סיטואציות שבהם לעתים תכופות אין סימטריה בין שני הצדדים לפני, בזמן אחרי ואקט מיני. הכוונה אינה שכל אקט מיני הוא אונס. ממש לא. הכוונה היא שאנחנו צריכים להתנהל מתוך הבנה של יחסי הכוח המובנים בסיטואציות הללו, כדי לנטרל אותם עד כמה שאפשר.

יש המון גורמים שמפעילים לחץ על נשים באקטים מיניים. לצערנו, בגלל שהשיח על מיניות נשית הוא מוגבל, מלא במידע כוזב ומעורר בושה, אנחנו כחברה עדיין לא מצליחים להתמודד איתם. לכן, לעתים קרובות, למיטה נכנסים לא רק האשה והגבר, אלא כל המסרים שנשים וגברים קיבלו במהלך חייהם על מיניות נשית. ביניהם, הסטיגמות על נשים שמקיימות "יותר מדי" או "פחות מדי" יחסי מין, המרכזיות של הגבר ביחסי מין (שמתחילים עם כניסת הפין ומסתיימים כשהוא גומר), האופן שבו נראים ונשמעים יחסי מין תקינים (שנלמד מסרטי פורנו) או היעדר החשיבות של הרצון והצורך של האשה באקט.

לכן, האחריות לוודא שהאשה באמת רוצה את האקט המיני, היא של הגבר. אחריותו לוודא שהיא לא עושה את זה כי לא נעים לה ממנו, או כי ככה היא ראתה בסרטי פורנו, או שהיא חוששת שיכתבו עליה בעמוד הפייסבוק "בנות יבשות או גרועות", או שהיא בלחץ שהוא יעזוב אותה אם לא יהיה מגע מיני, או שהיא גם ככה לא נהנית אף פעם ממין אז היא אומרת "יאללה", או שהיא פשוט שם ולא עוצרת את זה כי היא לא יודעת אחרת. במקביל, אחריותו לוודא שהוא לא "מזיין אותה" אלא מתייחס אליה בהדדיות באקט, שהוא לא מחקה סרטי פורנו, שהוא לא מכאיב לה ושהוא יוצר מרחב שבו יהיה לה נוח להגיד "כן" ו"לא". הדרישה הזאת לא הופכת את הנשים לקרבן. להיפך, דווקא כי נשים אינן קרבן וכי יש להן קול ורצון, חשוב לוודא שהן מקבלות את המרחב לבטא אותו, כדי שיוכלו לומר "לא" ויוכלו גם לומר "כן".

נחזור לאלכוהול. אלכוהול מחריף את יחסי הכוח המגדריים. בקרב נשים, הוא מסיר חלק מההגנות שנשים בונות לעצמן במרחב הציבורי ובאינטראקציות עם גברים. גבר ששותה אלכוהול גם הוא מחריף את יחסי הכוח המגדריים, כי הוא הופך את עצמו פוטנציאלית למסוכן יותר. זאת, מכיוון ששיקול הדעת שלו עלול להשתבש, פוחתת היכולת לשוחח אתו בהגיון ולא ברור מה מפעיל אותו. כלומר, במעשיו שלו הוא מגדיל את יחסי הכוח המגדריים. לכן, האחריות על גבר שמשתכר היא עוד יותר גדולה. אם גבר שיכור לא יכול שלא לאנוס, הוא לא צריך לשתות. מעשיו שלו הביאו אותו לאנוס, לא האלכוהול.

באידיאל, יחסי מין הם הדדיים ומאפשרים לנשים ולגברים להרגיש חופשי לחקור, להתנסות וליהנות. זאת, מתוך שוויון בסיטואציה. שוויון כזה מתקיים פעמים רבות, וגם יכול להתקיים, למרות הפער המגדרי בחברה שלנו. אבל, אנחנו צריכים לוודא שהוא קיים. בגלל שלרוב הכוח נמצא אצל גברים, זו אחריותם, גם אם הם שיכורים. אם מדובר בסיטואציה פומבית והגברים באקט המיני לא עושים את זה, האחריות היא גם של כולנו. לנשים יש קול ורצונות ואנחנו אוהבות מין בכל מיני צורות, אז תוודאו שיש לנו את היכולת לממש את זה.

נגה כהן | ידועות בציבור

אני בת 30 וגרה בתל-אביב. בעלת תואר שני היסטוריה ותואר ראשון בפכ"מ - פילוסופיה, כלכלה ומדע המדינה - מהאוניברסיטה העברית. מתפרנסת מעבודה בשיווק בחברת הייטק.

אני פמיניסטית, ומתמקדת ביחס החברתי והתרבותי לנשים, במיוחד כזה שנוגע למעבר של נשים מהספירה הפרטית (הבית והמיניות) לציבורית (העבודה, הפוליטיקה והרחוב). זאת, במטרה לבחון את האופן שבו הם משפיעים על האופן שבו החברה תופסת את תפקידן של נשים

אני שמחה תמיד לשמוע רעיונות לנושאים לכתוב עליהם, אז תרגישו חופשי לכתוב לי.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ