בואו נדבר על סקס

עוד פעם הפמיניסטיות המעצבנות האלו הורסות את הכיף. אז בואו נדבר על מיניות נשית, אבל באמת

נגה כהן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
נגה כהן

טענה חוזרת ונשנית נגד המאבק הפמיניסטי הוא שנשים פמיניסטיות הן פוריטניות, שונאות מין ובאופן כללי הורסות את הכיף. טענה זו מגיעה מהמאבק הפמיניסטי נגד אקטים שנתפסים כ"יחסי מין" אבל הם בעצם החפצה, אונס וניסיונות למשטר מיניות נשית. אז נכון, שיח על אונס והטרדות מיניות הוא לא "כיף". אבל זה לא שהאפשרויות האחרות שהחברה הפטריארכלית מציעה לנו הן כאלה מדהימות. השיח המיינסטרימי על מגע מיני לא באמת נוגע במיניות נשית בריאה. אלא, הוא נע בעיקר בין פורנוגרפיה, החפצה מינית, ביוש נשים מיניות ופאלוצנטריות.

החברה הפטריארכלית מציעה לנשים מגע מיני שבו התפקיד של הגוף הנשי הוא לספק את צרכי הגברים. ראשית, פורנוגרפיה, המקור שממנו יותר ויותר אנשים ובמיוחד ילדים ובני נוער לומדים איך "יחסי מין" צריכים להיראות, מציג לרוב מגע מיני אלים ומשפיל כלפי נשים. שנית, החפצה מינית מלמדת נשים שרק אם הן מאוד רזות, יפות וחלקות הן יכולות להיות מיניות. הגדילה ועשתה פרסומת להסרת שיער שהציגה גבר ואשה בתחילתו של סקס שנראה מהנה, ואז האשה עוצרת כדי להוריד שיערות ברגליים. זו סצנה שחוזרת על עצמה גם בסרטים. המשמעות שלה היא שאשה לא יכולה פשוט ליהנות ממין. אלא, היא כל הזמן צריכה לעצור ולראות איך היא נראית מהצד.

שלישית, נשים שהן מיניות מדי - מבוישות. ההגדרה של "מינית מדי" היא מאוד פלואידית. יכול להיות שאת מינית מדי אם את משתכרת במועדון, מצד שני יכול להיות שאת מינית מדי אם את חברת כנסת והגעת לנהל דיון של ועדה שאת עומדת בראשה, בגופיה. בכל מקרה, המיניות הנשית ממושטרת, וגורמת לנשים למשטר את עצמן. רביעית, מיניות מוצגת גם בעיקר מנקודת הנאה ושליטה גברית. מין "נחשב" מרגע החדירה ונגמר ברגע שהגבר גומר. גבר שיורדים לו מקבל הון חברתי גדול יותר. מלמדים גברים "לזיין" כמה שיותר ו"לכבוש" כמה שיותר, כי מגע מיני נתפס כאקט חד-צדדי וכמעיד על גבריות. אל מול כל אלה, פמיניסטיות מבקשות לכונן מגע מיני אחר, שהוא הדדי, נובע מרצון שני הצדדים, נותן לנשים קול ומאפשר לנשים מרחב אפשרויות גדול יותר.

אבל הכותרת של הפוסט היא "בואו נדבר על סקס", אז בואו נדבר על סקס. אבל לא סקס כמו שהפטריארכיה מנסה לשמר, אלא כזה שבו לנשים יש מרחב וקול. בואו נדבר על זה לא רק במרחבים נשיים כמו מגזינים לנשים, בהם מתרחש דיון מאוד חשוב כבר תקופה ארוכה, אלא במיינסטרים.

אז בואו נדבר על אורגזמות, בלי לבייש נשים שלא גומרות ובלי שזה יהיה מדד להצלחתו של הגבר. אלא, איך את יכולה להרגיש ומה את צריכה לעשות כדי להגיע לאורגזמה. אולי לערב ויברטור, אולי לגרות את הדגדגן בצורה שונה, אולי לעצור אותו באמצע ורק אז להמשיך בצורה קצת אחרת. בואו נדבר על מין אוראלי, לנשים. בלי לדבר על ריח, אלא איך התחושה של הלשון של הפרטנר מגרה את איבר המין שלך הופכת לחלק ברור מאליו מיחסי המין. בואו נדבר על אוננות נשית, ונעודד נערות לאונן וליהנות מעצמן ומהמחשבות שלהן. בואו נדבר על עירום, ועל ההבדלים בין עירום לבין מיניות. בואו נדבר על איך אפשר לאהוב את הגוף ולהכיר אותו, גם מבחינה מינית וגם מבחינה לא מינית.

בואו נדבר על תנוחות וצעצועים שונים, נוותר על שמות משפילים כמו "דוגי", ונתאר איזה מין חיכוך ומגע גורם לפטמות שלנו להזדקר ולאצבעות הרגליים שלנו להימתח. בואו נדבר על חדירה לגברים עם סטראפ-און דילדו (אפשר לראות שתי התייחסויות עכשוויות לסוגיה בסדרות "ג'וני ואבירי הגליל" ו-Broad City). בואו נדבר על הפנטזיות שלנו, אילו מחשבות גורמות לנו להירטב, והאם אפשר או כדאי לממש אותן.

בואו נדבר על מה אנחנו מרגישות בזמן סקס. בואו נציג דימויים מיניים, לא מחפצנים, של נשים, מכל הצבעים, הגדלים וכמויות השערות. בואו נדבר על סאדו-מאזו. בואו לא נדבר רק על מין הטרוסקסואלי אלא על מין לסבי לא כפורנוגרפיה ובכלל על מין קווירי. בואו נדבר על ההשפעות של גלולות, על אמצעי מניעה, על הריונות ועל הפלות. וגם, בואו נדבר גם על מה גורם לנו להתבייש, מה כואב לנו וממה אנחנו מפחדות. בהזדמנות זו, בואו נדבר גם על מיניות גברית, ועל החשש של גברים לא לדעת מה הם עושים כי זו פגיעה ב"גבריות" שלהם.

בואו ננסה להתנקות מהתסבוכות שיש לנו על מיניות בכלל, ועל מיניות נשית בפרט. כי כדי לדעת מה אנחנו רוצות, אנחנו צריכות גם שתהיה לנו תודעה של אוטונומיה מינית, שמאפשרת להתנסות, לטעות, ולהגיד כן ולא. כזו שלא יופעלו עליה לחצים ושהיא לא תיווצר מתוך טראומות או דברים שלמדנו בהיחבא, אלא שתתבסס על שיח בריא, מגיל צעיר. שיח כזה כבר צומח וימשיך לצמוח רק מתוך תפיסה שהיא פמיניסטית, כי היא רואה את הצורך בשוויון מגדרי בכל מקום, אבל ראשית כל במיטה.

---

רויטל מדר היא אשה אמיצה שנעמדת על שתי רגליה האחוריות אל מול תביעה שמנסה להשתיק את הפעילות שלה נגד גבר שהועלו נגדו טענות נגדו בגין התנהגות בלתי הולמת והטרדה מינית. תביעות השתקה הן נוהג מוכר ואלים שמטרתן להשתיק ביקורת ופעילות ציבורית. זאת, מתוך הנחה (שמתממשת במציאות) שרוב האנשים יעדיפו לא להיגרר למשפט, להסתכן ולשלם כסף שאין להן לעורכות דין. רויטל, כאמור, לא מסכימה לזה, אבל אין לה מספיק כסף כדי לממן ייצוג משפטי. חשוב לעמוד לצדה: למענה, למען הנפגעות ולמען כולנו בפעם הבאה שיאיימו עלינו. לתרומות והסברים נוספים, כאן.

נגה כהן | ידועות בציבור

אני בת 30 וגרה בתל-אביב. בעלת תואר שני היסטוריה ותואר ראשון בפכ"מ - פילוסופיה, כלכלה ומדע המדינה - מהאוניברסיטה העברית. מתפרנסת מעבודה בשיווק בחברת הייטק.

אני פמיניסטית, ומתמקדת ביחס החברתי והתרבותי לנשים, במיוחד כזה שנוגע למעבר של נשים מהספירה הפרטית (הבית והמיניות) לציבורית (העבודה, הפוליטיקה והרחוב). זאת, במטרה לבחון את האופן שבו הם משפיעים על האופן שבו החברה תופסת את תפקידן של נשים

אני שמחה תמיד לשמוע רעיונות לנושאים לכתוב עליהם, אז תרגישו חופשי לכתוב לי.

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ