האובססיה של אראל סג"ל למיניות של סתיו שפיר

דימוי שלה רוכבת על אופניים בלי כסא, התעסקות כפייתית בשיער שלה וסרטון פארודי שמצלם את החזה שלה - היחס של אראל סג"ל לסתיו שפיר ולנשים מעורר הרבה סימני שאלה על היכולת שלו לראות בנשים יותר מאיבר מין שצריך לשלוט בו

נגה כהן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
0
ח"כ סתיו שפירקרדיט: קובי קלמנוביץ'

פאה ג'ינג'ית ארוכה ומתנפנפת, שיר בקול ילדותי וזלזול בוטה במחשבות שלה על אושר – ככה לעג ביום שלישי העיתונאי אראל סג"ל לחברת הכנסת סתיו שפיר, שכתבה מאמר לעיתון זה על מה גורם לה אושר. היושבים באולפן של ערוץ 20 - שלושה גברים ואשה אחת (שלא נתנו לה כמעט לדבר – על כך בהמשך), צחקו כל כך חזק שהיה נדמה שהאושר שלהם עצמם מגיע מלהקטין חברות כנסת צעירות מהשמאל.

אבל השיא הגיע כאשר סג"ל-בדמותה-של-סתיו-שפיר אמר שהוא רוצה לרכב על אופניים "בלי כסא", כלומר רמז שהאושר שלה מגיע כשמוט הכסא תקוע לה עמוק בתוך איבר המין. אוי אלוהימה. בינתיים ח"כ קסניה סטלובה הגישה על האמירה הזו תלונה על הטרדה מינית למועצה לשידורי כבלים ושידורי לווין, יו"ר המועצה הורתה לפתוח בבדיקה וגינתה את מה שהיה שם וסגנית השר ציפי חוטובלי תמכה בשפיר וטענה שמדובר בפגיעה בנשים.

זו אכן הטרדה מינית, כי זו התייחסות מבזה למיניות של ח"כ שפיר. האמת היא, שזו גם לקיחת הזכות של סתיו שפיר להיות אדם, כזו שיש לה הנאות מכל מיני דברים. כי לפי סג"ל, האושר שלה כאשה יכול להיות מקושר רק להנאה מינית.

אבל זה גם הרבה יותר מזה. המחשבה הראשונה שעלתה אצלי אחרי ששמעתי את מה שסגל אמר הייתה "אאוצ'". הרי אין שום סיכוי שישיבה על מוט ברזל מסבה איזושהי הנאה מינית למי שיושבת עליה, שלא לדבר על מה קורה אם היא צריכה לפדל באותו זמן. האמירה של סגל דווקא מהדהדות מקרה מתוקשר ודומה אחר: האונס של מוסטפא דיראני, שלפני קצת יותר מעשור העיד שחוקר השב"כ קפטן ג'ורג' אנס אותו בפי הטבעת עם האלה שלו. היה או לא היה זה לא העניין, הסיפור הזה נחקק בזיכרון הלאומי הפרוורטי שלנו כאמצעי של שליטה על האויבים דרך מין.

אם ככה, אי אפשר להתחמק מהמחשבה שהסיפור של האופניים הוא יותר ממה סגל חושב שגורם אושר לסתיו שפיר. אלא, יש כאן את מה שגורם אושר לסג"ל: פנטזיות גבריות של כוח ושליטה, על נשים צעירות ויפות שמאיימות עליו בחוכמתן, בדעותיהן, בכריזמה שלהן ובחיות שלהן. אבל בעיקר – בנכונות שלהן לפרוץ את המרחב הקבוע שלהן. שפיר היא כיפה אדומה שהעזה לצאת מהשביל של הנשים (וגם של השמאל הכנוע) וסגל הוא הזאב הרע שבלעג שלו, והאמת שגם באיום המרומז שלו, מעביר לה את מוסר ההשכל – תלכי רק בשביל, אחרת נטרוף אותך. היא, בשונה מכיפה אדומה, דווקא לא מתכוונת לחזור לשביל.

לא מפתיע אם ככה שמאז המקרה של שפיר החלו לצוץ ברשת סיפורים ועדויות על הטרדות מיניות נוספות מצדו של סגל, כמו העיתונאית נעמי דרום שסיפרה שבתגובה למאמר שכתבה פעם סגל אמר שהיא סובלת מחרדת סירוס (מה יש לאיש הזה עם איברי המין של נשים).

גם האובססיה של סגל לשיער של שפיר מעלה סימני שאלה. הפאה הג'ינג'ית כיכבה גם בסרטון פארודיה שהכין סגל ובו "סתיו שפיר" נראית רוכבת על אופניים, וגם באולפן. בסרטון, השיער שלה מצולם בשוטים בהם הוא נראה מלטף את החזה, כלומר מקושר למיניות שלה. באולפן, סגל התייחס שוב ושוב לשיער של שפיר וסיים באמירה "תראו איך אשה אמיתית מסיטה שיער" ולאחריה דפק נפנוף עם הפאה. אבל מה שחשוב כאן זה שיש קשר מבחינתו בין נשיות לשיער. יותר מזה, שיער הוא סמל תרבותי לפוריות ולנשיות. לא בכדי נשים דתיות נשואות מכסות אותו כשהן נישאות ולא בכדי נשים עם שיער קצר נחשבות לגבריות. הדיבוק שאחז בסגל ביחס לשיער שלה, מחזקים את המחשבה שהמחשבות של סגל על שפיר קשורות לעובדה שהוא פשוט לא מסוגל להתייחס לנשים בצורה מכבדת, אלא הוא רואה בהן איברי מין מהלכים על שתיים.

בהקשר זה, היחס לח"כ לשעבר ענבל גבריאלי שגם ישבה באולפן הוא מעניין. היא אמנם השתתפה בחגיגה של שלושת הגברים ובלעג על אשה אחרת, אבל דבריה נקטעו על-ידי הגברים שישבו שם. לאחר מכן, כשאראל סג"ל נופף בפאה ואמר שככה אשה אמיתית עושה, הוא גם הוסיף ואמר לה: "ענבל, את לא יודעת לעשות את זה." או במילים אחרות – "ענבל, את לא בדיוק אשה. בגלל זה אנחנו מסכימים שתהיי כאן את איתנו, בקבוצה של הגברים, אחרת היינו מטרידים גם אותך." אבל תדעו לכן, נשים יקרות, שגם אלו מאיתנו שמצטרפות לשורות של המאצ'ואיסטים המיזוגניים שלועגים לנשים, אף פעם לא נהיות חלק באמת. כמו שקטעו את ענבל, ככה גם שאר הנשים תמיד ייחשבו לנחותות. עדיף כבר להפגין סולידריות.

סתיו שפיר סובלת מזה שנים מהטרדות והתייחסויות מיותרות למיניות שלה, תחת כסות שקרית של "הומור" או סתם ככה כי אפשר להתייחס למיניות נשים. אחרי שבינואר 2015 היא נתנה נאום חוצב להבות בכנסת על ציונות, גלובס נתנו למאמר על הנאום שלה את הכותרת "מתפשט ברשת: לא תאמינו מה סתיו שפיר עשתה היום בכנסת" יחד עם תמונה שלה במבט מפתה, וגרמו לכולנו לחשוב שהיא עשתה סקס סוער בכנסת (מאוחר יותר הם שינו את הכותרת). יוסי ורטר מעיתון זה תיאור אירוע באוניברסיטה העברית שבו נכחו סתיו שפיר, תמר זנדברג ועדי קול כ"התקוטטות", כאילו הן הוציאו אמבטיית בוץ ונאבקו אחת בשנייה בביקיני, ולא ניהלו דיון ביקורתי בפאנל, כמו שפוליטיקאים עושים. גם לנשיות של שפיר יש אינסוף התייחסויות, כמו שר החינוך בנט שאמר עליה שהיא צווחת, או נחמיה שטרסלר מדה מרקר שאמר שיש סכנה שסתיו שפיר "תטריף" את יצחק הרצוג. לצווח ולהטריף – שתי פעולות של נשים משוגעות שמקומן בבית ולא בבית המחוקקים.

הכפייתיות ביחס לנשיות ולמיניות של סתיו שפיר הם מנת חלקה כאשה צעירה שלא מנסה להסתיר את הנשיות שלה כפי שהיא. גם איילת שקד סובלת מהערות דומות על המראה שלה, אותו היא לא מנסה לטשטש. החשיפה ואי ההסתרה הם מסרים מעודדים לילדות, שיש כל מיני צורות להיות אשה בפוליטיקה. מצד שני, כמו שכתבה ח"כ שפיר בסטטוס שלה, היחס המזלזל כלפיה מעביר לאותן הילדות מסר רע, שאומר להן שהן לא צריכות לקחת חלק בפוליטיקה, כדי שלא יצטרכו לעבור את מסע הייסורים הזה. זה מה שהם רוצים הרי, שאנחנו כנשים לא נעמוד על דוכנים ונתעסק בתקציבים. אלא, שננקה, נבשל ונפתח רגליים, כדי לממש את הפנטזיות של מי שתופסים את עצמם כאדוני המדינה.

נגה כהן | ידועות בציבור

אני בת 30 וגרה בתל-אביב. בעלת תואר שני היסטוריה ותואר ראשון בפכ"מ - פילוסופיה, כלכלה ומדע המדינה - מהאוניברסיטה העברית. מתפרנסת מעבודה בשיווק בחברת הייטק.

אני פמיניסטית, ומתמקדת ביחס החברתי והתרבותי לנשים, במיוחד כזה שנוגע למעבר של נשים מהספירה הפרטית (הבית והמיניות) לציבורית (העבודה, הפוליטיקה והרחוב). זאת, במטרה לבחון את האופן שבו הם משפיעים על האופן שבו החברה תופסת את תפקידן של נשים

אני שמחה תמיד לשמוע רעיונות לנושאים לכתוב עליהם, אז תרגישו חופשי לכתוב לי.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ