בלוגים

נוכח, לא נפקד / הבלוג של עודה בשאראת

הידד למחרים ספר!

ספר עם תמונתה של עאהד תמימי נמצא בכליו של חוקר מיפו שהגיע למעבר שייח חוסיין. רף הפטריוטיות של השומרים עלה ואיתו הלכו גם הפרופורציות

ודאי לא שמעתם שד"ר מכרם ח'ורי-מח'ול עוכב לפני כחודש וחצי במעבר שייח חוסיין בעת שעשה דרכו לארץ אחרי ביקור בעמאן אצל ידיד שעבר ניתוח לב. ח'ורי-מח'ול עוכב בגבול משום שברשותו נמצא לא פחות מספר שעל כריכתו מתנוססת תמונתה של עאהד תמימי. שמו: "עאהד אל-תמימי - ילדי פלסטין: סמלים של המאבק העממי הערבי פלסטיני, אלף ואחד סיפורים".

באבחת מבט עלה רף הפטריוטיזם הישראלי עד אובדן חושים ואיתו הלכו הפרופורציות. באמת איך אפשר לשאת ספר כזה? גם עאהד תמימי עם פנים אדומות וזועפות מול חייל ישראלי תמים; גם סמלים במאבק; גם ילדים, שעליהם כתב המשורר ניזאר קבאני במהלך האינתיפאדה הראשונה: "הקסימו את העולם, וחוץ מאבנים לא היה באמתחתם, כמנורות האירו, וכבשורה באו". מאז, גם האבן, בידי הערבים כמובן, נחשב לנשק קטלני, ואילו בידי "כוחותינו" המתנחלים הוא בסך הכל משחק ילדים.

עהד תמימי בבית המשפט
Sebastian Scheiner/אי־פי
להמשך הפוסט

שבנו אליך, זעתר

ב-1977 בא אריאל שרון ללמד אותנו, הערבים, מה היא אהבת הטבע והוציא צו שמונע קטיפת צמחי תבלין. קטיפת עכוב אף הוגדרה עבירה פלילית. הרגשנו כגנבים בארץ שאת אדמתה מעולם לא פצענו

כמו בן שמונעים ממנו לפגוש את הוריו, כך היה מצב הדברים עם הערבים תושבי ישראל. כל אימת שיצאו לטבע בשביל לקטוף את פירותיו, אלה שאלוהים נתן בנדיבות לכל תושבי הארץ, ללא הבדל דת, גזע או לאום, מצאו עצמם מול אלה שמינו עצמם לשומרי האדמה שמעולם לא התקמצנה על מבקשי את הטוב שבה. שומרים לא מוזמנים אלה באו עם ג'יפים מפחידים שניתרו בשבילים הצרים והמפותלים ובאמתחתם פנקסי קנסות, וחילקו ביד נדיבה לכל מי שהעז לבוא במגע עם הטבע ויצירתו המשגעת.

אני זוכר שבתקופת הנעורים שלנו נדנו בין העמק לגבעה, חלקנו קטף זעתר והחלק השני היה מתצפת על תנועת שומרי האדמה האסורה, לבל נפלוש אליה. אנחנו, בני המקום, שבסך הכל עשינו מה שנהגו אבותינו לעשות דורי דורות - לקטוף זעתר, אספרגוס, מרווה, עולש וחוביזה. הטבע מעולם לא התלונן על מעשינו כי מעולם לא פצענו אף סנטימטר אדמה, אם זה בעמק או בהר או בחורשה.

הפרדת זעתר בכפר דאר אל-חנון בוואדי ערה
דרור ארצי - ג'יני
להמשך הפוסט

ערבים, חזקו את בג"ץ כדי שימשיך לדפוק אתכם

האזרחים הערבים נקראים לנהור לקלפיות כדי להגן על מוסדות הדמוקרטיה ובראשם ביהמ"ש העליון, זה שמפלה אותם לפי חוק וסדר. "עסקת המאה" של "עטרת כהנים" היא הדוגמה האחרונה לכך

בית המשפט העליון אישר השבוע עסקה מפוקפקת שבמסגרתה "רכשה" עמותת המתנחלים "עטרת כהנים" שלושה מבנים של הכנסייה היוונית-אורתודוקסית ברובע הנוצרי בירושלים. השופט יצחק עמית כתב בהחלטה שחור על גבי לבן: "אני נכון לצאת מנקודת הנחה כי לא כל הנסתרות נגלו נגד עינינו ונגד עיניו של בית המשפט וכי נותרו צללים ו'חורים שחורים' במהלכים שהביאו לכריתת ההסכמים".

לפי טענת הפטריארכיה, העסקה יסודה בשוחד שהוענק לאיש הכספים שלה, אדם בשם פפאדימס, בתמורה לקידום המכירה. אותו פפאדימס אחראי בעצמו למעשי שחיתות וגניבה מקופת הכנסייה. השופטים אישרו את עניין התשלום לפפאדימס ומתחו ביקורת על כך שעטרת כהנים שלא הזמינה לעדות את ראש העמותה, שיגיד שלא מסר שוחד אם לא מסר. ובכל זאת, למרות הנינוח המבחיל של העסקה היא אושרה ועשרות משפחות נמצאות עכשיו תחת חרב הפינוי.

מלון אימפריאל בירושלים, שנמכר לעמותת עטרת כהנים, היום
מועמר עוואד
להמשך הפוסט