שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
עודה בשאראת
עודה בשאראת
מלון אימפריאל בירושלים, שנמכר לעמותת עטרת כהנים, היום
מלון אימפריאל בירושלים שנמכר לעמותת עטרת כהניםצילום: מועמר עוואד
עודה בשאראת
עודה בשאראת

בית המשפט העליון אישר השבוע עסקה מפוקפקת שבמסגרתה "רכשה" עמותת המתנחלים "עטרת כהנים" שלושה מבנים של הכנסייה היוונית-אורתודוקסית ברובע הנוצרי בירושלים. השופט יצחק עמית כתב בהחלטה שחור על גבי לבן: "אני נכון לצאת מנקודת הנחה כי לא כל הנסתרות נגלו נגד עינינו ונגד עיניו של בית המשפט וכי נותרו צללים ו'חורים שחורים' במהלכים שהביאו לכריתת ההסכמים".

לפי טענת הפטריארכיה, העסקה יסודה בשוחד שהוענק לאיש הכספים שלה, אדם בשם פפאדימס, בתמורה לקידום המכירה. אותו פפאדימס אחראי בעצמו למעשי שחיתות וגניבה מקופת הכנסייה. השופטים אישרו את עניין התשלום לפפאדימס ומתחו ביקורת על כך שעטרת כהנים שלא הזמינה לעדות את ראש העמותה, שיגיד שלא מסר שוחד אם לא מסר. ובכל זאת, למרות הנינוח המבחיל של העסקה היא אושרה ועשרות משפחות נמצאות עכשיו תחת חרב הפינוי.

שלושת המבנים שנמכרו לעטרת כהנים בירושלים

מסריח עוד יותר הוא עניין המחיר. "בית המשפט כמעט שלא התייחס לשווי המבנים. מלון פטרה, שבו עשרות חדרים, נרכש תמורת סכום של חצי מיליון דולר", ציין כתב "הארץ" ניר חסון בדיווחו. ובכן, הנה לכם "עסקת המאה" של עטרת כהנים: בית המלון אימפריאל, בית המלון פטרה, עוד בניין גדול והכל במחיר של 1.8 מיליון דולר. שלוש דירות חדר בתל אביב עולות יותר. בג"ץ כמובן מאשר והצדק במדינת ישראל בוכה.

שמתי לב ששני שופטים שישבו בהרכב שדן בערעור זה, יצחק עמית ויעל וילנר, ישבו גם בהרכב שפסק בעד פינוי תושבי חאן אל-אחמר. השופטת וילנר היא גם זו שהודתה בגילוי נאות כי שיש לה קרובי משפחה בכפר אדומים. אחר כך התברר ששני "קרובים" אלה, שנשמע בתחילה כאילו נמצאים בשולי המשפחה, הם אחיה ואחותה. חצי גילוי נאות לפעמים גרוע מאי גילוי נאות בכלל, על אחת כמה וכמה לאור העובדה שאגודת כפר אדומים היתה בין התובעים לפינוי.

חאן אל-אחמר, השבוע
חאן אל-אחמרצילום: AHMAD GHARABLI/אי־אף־פי

כעת, ערבים יקרים, אתם נקראים לנהור בהמוניכם אל הבחירות החוזרות כדי "להגן על בג"ץ". זה שבזמנו החליט, אחרי ייסורים כמובן, להרוס את הכפר הערבי אום אל-חיראן ולהקים במקומו את חירן היהודית. לא מטעמי גזענות חלילה אלא מטעמי גיבוש חברתי לאחינו היהודים, שלא מצאו מקום בכל מדבר הנגב חוץ מכמה דונמים שעליהם יושבים בני אום אל-חיראן הערבים.

כן אחי הערבים, תפשילו שרוולים להגן על בית המשפט. זה שבלי "פסקת התגברות" מונע כבר 17 שנה איחוד משפחות בין ערבים אזרחי ישראל לאחיהם בשטחים הכבושים. אכן כך, ב-17 בספטמבר נגיע בהמונינו לבנות חומה אנושית מסביב בית המשפט העליון. נשתטח מול דחפור ה-D-9 שביקש להרים על בג"ץ ח"כ מוטי יוגב, איש איחוד מפלגות הימין. רק לא בג"ץ! הרי מי יהרוס את בתינו לפי החוק? מי יאשר את ההשתלטות על נכסינו, גם לפי חוק? לא נרשה שהאפליה נגדנו תתנהל בשרירותיות. כאן חיים ערבים באפליה כיפית לפי חוק וסדר.

עודה בשאראת
עודה בשאראת |נוכח, לא נפקד

שמי עודה בשאראת. תושב הכפר יפיע שבגליל. סופר ופובליציסט בעיתון "הארץ". פרסמתי שלושה רומנים בערבית ומחזה אחד. "חוצות זתוניא" ו"אל תגנבו לי את התור" יצאו לאור גם בעברית. השלישי, "דוניא", יראה אור בקרוב. בבלוג זה אגיב על אירועים בזמן אמת.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ