קפה בתל אביב עם השכן היהודי של היטלר

בגיל 92, בביקור בישראל, אדגר פויכטוונגר מתפנה לשיחה קלה על ילדותו במינכן בשכנות לפיהרר. "אם היטלר היה יודע מי אני, לא הייתי כאן היום", הוא אומר בחיוך

עופר אדרת
עופר אדרת
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
עופר אדרת
עופר אדרת

לרבים מאיתנו יש שכנים רעים. כאלה שחוסמים את החניה, מרעישים בלילה או לא מקפידים על ניקיון חדר המדרגות. אבל רק מעטים זכו לכבוד המפוקפק של מגורים בשכנות לרוצח המונים מהנוראיים שידעה ההיסטוריה האנושית.

בתחילת החודש ישבתי לקפה בתל אביב עם אדגר פויכטוונגר, שכבר 87 שנים ברצף מחזיק בתואר השכן היהודי של היטלר. ממרומי גיל 92 הוא עוד זוכר היטב את הבחור החדש שבא לשכונה שלו במינכן ב-1930.

פויכטוונגר, בדירת קרובי משפחתו בתל אביב, החודש
פויכטוונגר, בדירת קרובי משפחתו בתל אביב, החודשצילום: מוטי מילרוד

"היו הרבה פרקים בחיי, כמו בחייו של כל אדם. את חלקם כבר שכחתי. אבל את הסיפור על השכן שהיה לי במינכן אני לא שוכח. אולי בגלל ששמו היה היטלר", הוא אומר.

פויכטוונגר כילד
פויכטוונגר כילדצילום: המשפחה

נפגשנו בדירה שהיתה שייכת פעם לקרוב משפחתו המנוח, עיתונאי "הארץ" מיכאל אוהד. המיקום שלה הוא מהמוצלחים בתל אביב: מול תיאטרון "הבימה" והיכל התרבות, בהם הרבה אוהד להסתובב כבן תרבות. היום היא בבעלות המעצבת דניאלה אוהד. פויכטוונגר בא לשם במסגרת ביקור משפחתי, שכלל גם הרצאה בספריה הלאומית.

השיחה שלנו החזירה אותו ל-1930. פויכטוונגר, יליד 1924, היה אז ילד בן שש, בן למשפחה יהודית חשובה מהעיר מינכן בגרמניה. דודו, ליון, היה סופר ומחזאי מפורסם, שחתום, בין היתר, על הרומן "היהודי זיס", בו השתמשו לימים הנאצים כהשראה לסרט התעמולה האנטישמי שנשא את השם הזה.

אדגר פויכטוונגר גר עם משפחתו ברחוב Grillparzer 38. לבית במורד הרחוב, ברחוב Prinzregentenplatz 16 נכנס באחד הימים בשנת 1930 שכן חדש, היטלר. "היתה לי מטפלת קתולית, נערה טובה מבוואריה בשם רוזי. היא נהגה לקחת אותי להליכות, כדי לנשום אוויר צח", הוא מספר. "יום אחד, כשחלפנו ליד הבית של היטלר, הוא יצא מפתח הדלת. הסתכלתי עליו. הוא הסתכל עלי. אנשים ברחוב צעקו לו 'הייל היטלר', הוא הסיר בפניהם את הכובע, ונכנס לאוטו".

היטלר לא ידע שהילד שהביט בו היה יהודי. הוא גם לא ידע שדודו של אותו ילד הוא אחד מאויביו האישיים, שכתב סאטירה על היטלר והמפלגה הנאצית, והתפרסם כמבקר חריף של המפלגה.

ב-1933 היטלר עלה לשלטון. השכן פויכטוונגר, אז ילד בן שמונה, ראה מחלון חדרו את המדרכה מול ביתו של היטלר מתמלאת אנשי ס"ס, והבין, שמעתה עדיף לו לצעוד בצד השני של הכביש. זמן קצר לאחר מכן - כפי שמעידה מחברת ששמר מבית הספר - גם הוא, הילד היהודי שגר בשכנות לפיהרר, צייר צלבי קרס "להנאתו", בהוראת המורה, שהיתה נאצית נלהבת.

ב-1937 ביקר את השכן בביתו דיקטטור אחר, מוסוליני. באותה שנה חגג פויכטוונגר בר מצוה ועלה לתורה בבית הכנסת הליברלי במינכן. שנה לאחר מכן, בליל הבדולח, נהרס בית הכנסת ואביו של פויכטוונגר נעצר ונלקח למחנה דכאו. "הוא שהה שם שישה שבועות, בניסיון להפחיד אותו", אומר פויכטוונגר. למזלו, חרף שם משפחתו, איש לא קישר בינו ובין הסופר הנודע, שנוא נפשו של הפיהרר.

המחברת עם צלב הקרס שצייר בגיל תשע
המחברת עם צלב הקרס שצייר בגיל תשעצילום: המשפחה

ב-1939 עזבה משפחת פויכטוונגר את מינכן לאנגליה. אדגר למד שם והיה לפרופסור להיסטוריה באוניברסיטת סאות'המפטון. "אם היטלר היה יודע מי אני, לא הייתי כאן היום", הוא אומר. "אם היה יודע, שאנחנו, המשפחה של ליאון פויכטוונגר, גרים מתחת לאפו, היינו מחוסלים בנסיבות לא נעימות", הוא מוסיף.

ספרו, I Was Hitler's Neighbour, ראה אור באנגלית בשנה שעברה.

פויכטוונגר
פויכטוונגרצילום: מוטי מילרוד
עופר אדרת

עופר אדרת | |היסטוריה מתמשכת

יליד 1981 מתל אביב, כתב ההיסטוריה של "הארץ".

מוזמנים להציע רעיונות, להגיב, להעיר ולהשתתף.

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ