הארכיון חשף: הצילום הישן ביותר של הגבר המבוגר ביותר בעולם

ישראל קרישטל, בן 113 וחצי מחיפה, הוכר בשנה שעברה כגבר המבוגר ביותר שתועד בספר השיאים של גינס. החודש אותרה בארכיון בפולין התמונה המוקדמת ביותר שלו - בה הוא נראה בגיל 28 - לפני 86 שנה

עופר אדרת
עופר אדרת
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
תעודה המעידה על שנת לידתו של קרישטל, שהונפקה ב-1931
תעודה המעידה על שנת לידתו של קרישטל, שהונפקה ב-1931, כשהיה בן 28, ואותרה לאחרונה בפוליןקרדיט: המשפחה
עופר אדרת
עופר אדרת

באמצע חודש אוגוסט 1919 נקרא ישראל קרישטל, נער יהודי-פולני בן 16 מהכפר ז'רנוב, להתייצב בלשכת ראש העיר במחוז אופוצ'נו במרכז פולין. על הפרק: בדיקת שנת לידתו בהתאם לחוק רישום התושבים.

שני עדים מכובדים זומנו אף הם ללשכה, והצהירו כי הם מכירים את קרישטל, בנם של משה וברוכה, מאז נולד בשנת 1903. בתום הפגישה הונפק לו מסמך רשמי מטעם העירייה, בו כתוב כי קרישטל הוא יליד 1903.

החודש, 98 שנים לאחר מכן, משפחתו של קרישטל, תושב חיפה בן 113 וחצי, קיבלה לידיה את המסמך הזה, אשר אותר לאחרונה באחד הארכיונים בפולין בידי "מכון אור הגנוז". ההתרגשות, כצפוי, היתה רבה. כל מסמך מהסוג הזה הוא עבורם כמו מסע בזמן, שרק מחזק את ההישג הגדול לו זכה אבי המשפחה: בשנה שעברה, בעקבות תחקיר ארכיוני חובק עולם, שבוצע ביוזמת "הארץ", הוא זכה לתואר "הגבר המבוגר ביותר בעולם" מטעם ספר השיאים של גינס.

ישראל קרישטל (במרכז) עם בתו ובנו, מקבל את התעודה המכירה בו כגבר המבוגר ביותר בעולם, מנציג גינס, מרץ 2016, חיפה
ישראל קרישטל (במרכז) עם בתו ובנו, מקבל את התעודה המכירה בו כגבר המבוגר ביותר בעולם, מנציג גינס, מרץ 2016, חיפהצילום: אי־פי

קרישטל עצמו, מטבע הדברים, לא זקוק למסמכים כדי לדעת שהוא חי ונושם כבר 113 וחצי שנים. ממרומי גילו, ההיסטוריה של המאה ה-20 היא גם ההיסטוריה האישית שלו.

ב-1914, כשהיה ילד, פרצה מלחמת העולם הראשונה. ב-1920, כשהיה בן 17, עבר ללודג', שם הקים בהמשך משפחה ופתח בית חרושת לממתקים. ב-1940, במלחמת העולם השנייה, גורש עם אשתו חיה-פייגה ושני ילדיהם לגטו. ב-1944 נשלח לאושוויץ. אשתו וילדיו לא שרדו את השואה. "על יום אחד באושוויץ אפשר למלא שני ספרים", אמר לפני כמה שנים ל"הארץ", וסירב להרחיב על קורותיו במלחמה.

עם משפחתו החדשה, אותה הקים אחרי המלחמה, עלה לישראל ב-1950. ממקום מושבו החדש, בחיפה, המשיך לייצר ממתקים. סוכריות מיוחדות, בקבוקוני שוקולד עטופים בניירות כסף צבעוניים, ריבות מחרובים וממתקים מקליפות תפוזים נכללו בקטלוג שלו. את ממתקיו ייצר במפעל "שר את קרישטל" ברחוב שיבת ציון בעיר ובהמשך — בבית.

קרישטל בטקס בר-מצוה שנערך לרגל יום הולדתו ה-113
קרישטל, 2016, בן 113צילום: המשפחה
קרישטל, בצילום המוקדם ביותר שלו, מ-1931
קרישטל, 1931, בן 28צילום: המשפחה

בשנה שעברה, כאמור, זכה לכבוד בינלאומי יוצא דופן, כשהוכר כגבר המבוגר ביותר בעולם. "שמחת זקנתי", אמר למשפחתו למשמע הבשורה. כמה שנים לפני כן, בראיון ל"הארץ", אמר קרישטל, בהתייחס לסוד אריכות הימים שלו: "כל אחד עם המזל שלו. זה משמים. אין סודות".

בתור הגבר המבוגר ביותר בעולם קרישטל כבר לא זקוק למסמכים נוספים שיצדיקו את התואר המכובד בו הוא מחזיק. עם זאת, כשמסמכים כאלה מאותרים בארכיונים בפולין, מולדתו, השמחה עדיין גדולה בקרב המשפחה.

החודש, כאמור, אותרו בארכיונים בפולין מסמכים נוספים המתעדים את חייו. גולת הכותרת היא תמונה שלו שצולמה ב-1931, כשהיה בן 28 – לפני 86 שנים. התמונה, שמצורפת למסמך רשמי נוסף ובו עדות על שנת לידתו – 1903 – היא הצילום המוקדם ביותר של קרישטל שנמצא עד כה.

מה מאחלים לגבר בן 113 וחצי? בפולין נהוג לברך את חתני יום ההולדת בברכת "עד 100". בישראל – "עד 120". לקרישטל אפשר לומר בפשטות, כל הכבוד.

קרישטל עם תעודת ה"מאסטר בממתקים", שהוענקה לו בפולין ב-1949צילום: ירון קמינסקי
עופר אדרת

עופר אדרת | |היסטוריה מתמשכת

יליד 1981 מתל אביב, כתב ההיסטוריה של "הארץ".

מוזמנים להציע רעיונות, להגיב, להעיר ולהשתתף.

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ