האם אוסף התצלומים הלאומי הפך לאלבום התמונות הפרטי של ראש הממשלה?

חיפשתם בן גוריון, קיבלתם נתניהו. כמעט 10% מהצילומים הזמינים בו הם של נתניהו, פי חמישה משל ראש הממשלה הראשון

עופר אדרת
עופר אדרת
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
טקס אזכרה ממלכתי לבן גוריון בשדה בוקר, 2015. זה מה שמקבל מי שמחפש צילום של בן גוריון
טקס אזכרה ממלכתי לבן גוריון בשדה בוקר, 2015. זה מה שמקבל מי שמחפש צילום של בן גוריוןקרדיט: קובי גדעון / לע"מ
עופר אדרת
עופר אדרת

החיפוש אחר תמונות של ראש הממשלה הראשון, דוד בן גוריון, באוסף התצלומים הלאומי, הוא חוויה מתסכלת ומעוררת תמיהה. כמה סימבולי, שהתמונה הראשונה שעולה בחיפוש היא זו של ראש הממשלה הנוכחי, בנימין נתניהו.

לא, אין זו תקלה טכנית.

נתניהו צולם בטקס האזכרה הממלכתי לבן גוריון, שנערך בשדה בוקר, והצילום שלו "מביט בנוף הנשקף" (לפי תיאור התמונה), הוא הראשון שמניב חיפוש אחר צילום של... בן גוריון.

נתניהו במקום בן גוריון, כפי שתועד באזכרה הממלכתית, 2015
נתניהו במקום בן גוריון, כפי שתועד באזכרה הממלכתית, 2015צילום: קובי גדעון / לע"מ

האלגוריתם שמאחורי החיפוש באוסף התצלומים הלאומי לא חזק מספיק כדי להבין שמי שמחפש את בן גוריון לא רוצה לראות את נתניהו. בטח לא בתוצאת החיפוש הראשונה.

נתניהו במקום בן גוריון, כפי שתועד באזכרה הממלכתית, 2015
נתניהו במקום בן גוריון, כפי שתועד באזכרה הממלכתית, 2015צילום: קובי גדעון / לע"מ

התסכול גובר נוכח העובדה שגם התמונות השנייה, השלישית, הרביעית, החמישית והשישית בסדרה של "בן גוריון", הן תיעוד של נתניהו.

רק אחרי 12 תמונות מגיעים, בשעה טובה, ל"זקן", כפי שתועד ב-1957 בביקור בבסיס הגדנ"ע החקלאי "באר אורה" ליד אילת. מי שמחפש את הצילום הסמלי ביותר של בן גוריון, זה שצולם בטקס הכרזת העצמאות ב-5 במאי 1948, יצטרך להמתין עוד שלב.

חיפוש תמונות של בן גוריון באוסף התצלומים הלאומי
חיפוש תמונות של בן גוריון באוסף התצלומים הלאומיצילום: צילום מסך
ביקור בן גוריון בבסיס הגדנ"ע החקלאי "באר אורה" ליד אילת. הצילום הראשון של "הזקן" שמופיע באוסף הלאומי - אחרי 12 צילומים, רובם של נתניהו
ביקור בן גוריון בבסיס הגדנ"ע החקלאי "באר אורה" ליד אילת. הצילום הראשון של "הזקן" שמופיע באוסף הלאומי - אחרי 12 צילומים, רובם של נתניהו צילום: משה פרידמן / לע"מ

ואז, שוב דממה. רק אחרי מאה (!) תמונות, חלק גדול מהן של נתניהו, זוכים המבקרים ב"אוסף התצלומים הלאומי" לראות שוב את אור פניו של בן גוריון. אלא שמדובר בהפסקה זמנית בלבד. מייד אחר כך שב נתניהו לככב באוסף.

אבל כאן לא מסתיים המחדל הארכיוני הזה.

כשמחפשים צילומים של בן גוריון במסך הראשי של אוסף התצלומים הלאומי, תחת הקטגוריה "ראשי ממשלה", מקבלים תוצאה עלובה ביותר - רק 2,673 צילומים קשורים לחיפוש "בן גוריון" (רבים מהם, רבים מדי, כפי שראינו, אינם של בן גוריון עצמו, אלא של נתניהו).

רק לשם השוואה: מספר הצילומים של נתניהו הוא 14,062 – פי חמישה מאשר בן גוריון.

נתון מדהים נוסף מתקבל כשלמדים כי המספר הכולל של הצילומים שמופיעים באתר אוסף התצלומים הלאומי הוא 160,325 (מספר תמוה כשלעצמו, נוכח הציפייה שמאגר מסוג זה יהיה עשיר במאות אלפי או אף מיליוני צילומים). בהינתן שנתניהו מופיע ב-14 אלף מתוך 160 אלף תצלומים – כמעט 9 אחוזים - אפשר לתהות שמא אוסף התצלומים הלאומי שינה את יעודו והפך לאלבום התמונות הפרטי של נתניהו?

בן גוריון לא לבד. גם ראשי ממשלה אחרים, שניהלו את המדינה, מופלים לרעה ביחס לנתניהו בנוכחות שלהם באוסף התצלומים הלאומי. פרס, שכיהן גם כראש ממשלה וגם כנשיא, זוכה ל-8,145 תצלומים. אולמרט – 7,644.

רבין, ברק ושרון זוכים כל אחד לכ-3,500 צילומים; אשכול אפילו פחות – עם 2,449. גולדה במקום הלפני אחרון עם 1,929 תצלומים. את הרשימה סוגר שמיר עם 1,789 בלבד. ומה עם משה שרת ובגין? באתר אין נתונים מספריים לגבי מספר הצילומים שלהם ולא היה לי מספיק זמן לספור בעצמי.

גורם בכיר בתחום חקר הצילום, שמבין לא מעט בנושא, אמר לי לאחרונה, כי הפסיק להשתמש באוסף התצלומים הלאומי, משום שהוא חש כי האתר לא באמת משרת את צרכניו – הציבור, החוקרים, התקשורת וכו'.

הצדק עמו. החיפוש באוסף התצלומים הלאומי מסורבל ולא ידידותי (רק שתבינו: דף החיפוש הכללי והחשוב ביותר מסתתר תחת לשונית "אחר", מתחת לקטגוריה "טבע", מסיבה לא ברורה בעליל); אין אפשרות לחפש לפי צלם או מקום וגם אי אפשר לבקש מספר מסויים של תוצאות. למעשה, ברוב החיפושים או שתקבלו יותר מדי תוצאות לא רלוונטיות או שלא תקבלו כל תוצאה שימושית. בפועל, במקרים רבים עליך לעבור על אלפי תמונות עד למציאת התמונה המבוקשת – או עד להתייאשות וסגירת המחשב – הקודם מבין שתי האפשרויות.

חיפוש תמונות של "קיסריה" באוסף התצלומים הלאומי
חיפוש תמונות של "קיסריה" באוסף התצלומים הלאומיצילום: צילום מסך

מומלץ מאוד שמישהו ייקח את האתר הזה בידיים. טיפ קטן וקל, לשם התחלה: בתוצאות החיפוש לא בטוח בכלל שכדאי שיעלו קודם התוצאות החדשות מבחינת הזמנים ורק אחר כך מהישן לחדש. למה? כי כשאני מחפש "קיסריה", רוב הסיכוי שאני מתכוון לחפירות, לעתיקות, לים ולנמל – ולא – שוב פעם, לנתניהו.

***
והנה עוד שני דברים שאולי יעניינו אתכם בהקשר הזה:

למי שייכת ההיסטוריה המצולמת של ישראל?
המדינה שבדרך, כפי שתיעד הצלם שעזב אותה

עופר אדרת

עופר אדרת | |היסטוריה מתמשכת

יליד 1981 מתל אביב, כתב ההיסטוריה של "הארץ".

מוזמנים להציע רעיונות, להגיב, להעיר ולהשתתף.

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ