טבעת הנישואין שהובילה לתלייתו של מפקד אושוויץ

היום לפני 70 שנה, ב-16 באפריל 1947, נתלה רודולף הס במחנה ההשמדה עליו פיקד. כמה ימים לפני כן ביקש מאשתו לחזור לשם נעוריה כדי ש"שמי ימות יחד איתי". סיפור מעצרו המרתק, בידי יהודי-גרמני ששירת בצבא הבריטי, נחשף רק לפני כעשור

עופר אדרת
עופר אדרת
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
הס (מימין) ואלכסנדר - הרוצח והאיש שעצר אותו
הס (מימין) ואלכסנדר - הרוצח והאיש שעצר אותוקרדיט: ארכיון "יד ושם" ו-ארכיון משפחת אלכסנדר
עופר אדרת
עופר אדרת

כמה ימים לפני שהוצא להורג, היום לפני 70 שנה (16.4.1947), כתב מפקד אושוויץ רודולף פרנץ הס (Rudolf Höß), מכתב אחרון לאשתו. "הייתי גלגל שיניים במנגנון הגרמני המפלצתי של הרס... אוטומט שציית בעיוורון לכל פקודה... הלכתי בדרך פסולה לגמרי, ובכך המטתי חורבן על עצמי". את עצמו כינה "גדול המשמידים של בני האדם". למכתב הוא צירף את טבעת הנישואים שלו, וביקש מאשתו לחזור לשם נעוריה. "הטוב ביותר יהיה אם שמי ימות יחד איתי", כתב.

טבעת הנישואין מילאה תפקיד חשוב במעצרו, שנה לפני כן.

הס במשפטו; בדרך לחבל התלייה; ואחרי הוצאתו להורג
הס במשפטו; בדרך לחבל התלייה; ואחרי הוצאתו להורגצילום: חופשי
הס כאסיר בכלא בפולין, אחרי מעצרו
הס כאסיר בכלא בפולין, אחרי מעצרוצילום: חופשי

מעצרו התאפשר בזכות מבצע בלשי שהוביל יהודי-גרמני ששירת בצבא הבריטי, הנס אלכסנדר, אשר אירגן חבורה של 25 חיילים חמושים, שהתחקו אחר מקום המסתור של הס, בחווה מבודדת בגרמניה.

תחילה, הושיט הס לאלכסנדר את מסמכי הזיהוי המזויפים עם השם פרנץ לאנג, אותם נשא עמו. הס אמנם נראה זקן, רזה וחולה, אך אלכסנדר ידע כי זה האיש שאותו הוא מחפש. הוא נופף לעברו של הס בתצלום, אך הס הכחיש שהוא האיש, ושוב הצביע על מסמכי הזיהוי. אלכסנדר חיפש דרך להוכיח את זהותו של האיש. את הפתרון מצא בטבעת הנישואים.

רודולף הס (שני מימין) יחד עם הימלר (משמאלו) בעת סיור באושוויץ צילום: מוזיאון השואה בוושינגטון
הנס אלכסנדר. דוד וצייד. צילום: ארכיון משפחת אלכסנדר

"תן לי אותה", דרש מהס. "אני לא יכול, היא תקועה לי על האצבע שנים", השיב לו מפקד אושוויץ. "אין בעיה. אני אחתוך את האצבע", אמר אלכסנדר. רק אחרי שסכין מטבח נשלף מן האסם, הסיר הס את טבעת הנישואים מהאצבע שלו. אלכסנדר קירב אותה אל פניו וראה את השמות "רודולף" ו"הדוויג" - שם אשתו של הס - חרותים בצדה הפנימי.

אחרי שהוכה בידי חייליו של אלכסנדר, הועמס העציר הס על המשאית. בדרך, אחרי שנשאל שוב ושוב, נשבר הס והודה כי הוא מפקד אושוויץ. בטרם העבירו אותו לכלא, עצרו החיילים הבריטים, ואלכסנדר בראשם, ליד פונדק. הס נותר במשאית תחת משמר, בשעה שהחיילים נכנסו כדי לחגוג את המאורע.

הס היה המיסד הישיר, המארגן והמפקד של מחנה אושוויץ, אותו הכין להשמדה המונית של בני אדם החל מקיץ 1941.

מתוך עדותו במשפטי נירנברג: "בקיץ 1941 – כרגע אינני יכול למסור תאריך מדוייק – נקראתי באמצעות השלישות לברלין למפקד העליון של הס"ס. הימלר, שלא כמנהגו, הצהיר בפני בלי נוכחות שלישו, את הדברים האלה: 'הפיהרר ציווה על ה'פתרון הסופי' של שאלת היהודים. עלינו, הס"ס, להוציא לפועל את המשימה. אני מועיד לכך את מחנה אושוויץ, הן משום שאיזור זה קל לבודדו ולהסוותו. זוהי עבודה קשה ומכבידה, המחייבת הקרבה מלאה, מבלי להתחשב בקשיים שיתגלו...עליך לשמור על הסודיות המוחלטת של הפקודה הזאת אף מן הממונים עליך"

היום לפני 70 שנה הוא הוצא להורג באותו מקום ממש. 

אשתו, הדוויג, מתה ב-1989 בשנתה בארה"ב, בעת שביקרה את בתם, בריגיטה, שחיה שם עד היום, ומתקשה להאמין ששישה מיליון יהודים נרצחו בשואה.

אלכסנדר, שלכד את הס, מת ב-2006. אחיינו, תומס הרדינג, פירסם את סיפורו המדהים בספר "הנס ורודולף: המצוד אחר מפקד אושוויץ", שיצא לאור בעברית בהוצאת כתר.

עופר אדרת

עופר אדרת | |היסטוריה מתמשכת

יליד 1981 מתל אביב, כתב ההיסטוריה של "הארץ".

מוזמנים להציע רעיונות, להגיב, להעיר ולהשתתף.

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ