הילדה שפיהקה עם שחרור הכותל

לצד התמונות ההירואיות ממלחמת ששת הימים מסתתרות גם כמה כאלה שלא זכו להיכנס לספרי ההיסטוריה. על אחת מהן נכתב באוסף התצלומים הלאומי: "נשים הן נשים, תמיד: שתי נערות צבא עם מראה ומסרק בנגב"

עופר אדרת
עופר אדרת
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
עופר אדרת
עופר אדרת

אחרי הצנחנים הבוכים, ששיחררו את הכותל ותמונתם פיארה מאז כל אלבום מלחמה אפשרי, פקדו את האתר הקדוש גם אזרחים מהשורה. אחת מהן, ילדה אלמונית, לא התרגשה יותר מדי מהמעמד, ופיהקה מול המצלמה של צלם סוכנות IPPA. חמישים שנה אחרי המלחמה, השבוע פירסמה הספריה הלאומית את הצילום הזה, אשר שייך לאוסף דן הדני - הצלם שהקים את הסוכנות - שהספריה רכשה לאחרונה.

הכותל המערבי, מייד אחרי תום המלחמה
הכותל המערבי, מיד אחרי תום המלחמהצילום: אוסף דן הדני / IPPA / הספריה הלאומית

האוסף העשיר של הדני מכיל עוד כמה וכמה צילומים לא שגרתיים מימי המלחמה. באחד המוצלחים שבהם נראים הרמטכ"ל יצחק רבין מנמנם, ראש הממשלה לוי אשכול שקוע בקריאת חוברת ושר הביטחון משה דיין מנשנש תפוח. התמונה צולמה ביום השלישי של המלחמה, בשעה שהשלושה עשו דרכם לחזית הדרומית.

הרמטכ"ל יצחק רבין מנמנם, ראש הממשלה לוי אשכול שקוע בקריאת עיתון ושר הביטחון משה דיין מנשנש תפוח. מלחמת ששת הימים
הרמטכ"ל יצחק רבין מנמנם, ראש הממשלה לוי אשכול שקוע בקריאת עיתון ושר הביטחון משה דיין מנשנש תפוח. מלחמת ששת הימיםצילום: אוסף דן הדני / הספריה הלאומית

החוברת שבה עיין אשכול היא "התשבץ החדש". באתר "נוסטלגיה אונליין" מוסבר כי היתה זו אחת מחוברות התשבצים הפופולריות ביותר בישראל בשנות ה-60. בכל שבוע דירגו עורכיה את מאה הפותרים הטובים ביותר ופירסמו את שמותיהם. "אנשים קנו אותה כמו משוגעים, ישבו שעות לפתור את התשבצים, שלחו בדואר את הפתרונות למערכת והמתינו בקוצר רוח לדירוג השבועי".

מנהיג נוסף שנקלט בעדשת המצלמה של צלמי IPPA היה בן גוריון, שביקר בכותל מייד לאחר ששוחרר, כשכובע טמבל לראשו. האוסף המלא של IPPA אמור לעלות בחודשים הקרובים לאתר הספריה הלאומית.

בן גוריון מבקר בכותל, מייד אחרי המלחמה
בן גוריון מבקר בכותל, מיד אחרי המלחמהצילום: אוסף דן הדני / הספריה הלאומית

גם אוסף התצלומים הלאומי, שנגיש לציבור הרחב, מכיל כמה צילומים קצת פחות הירואיים - כאלה שלא זכו להיכנס לספרי ההיסטוריה. הנה, למשל, תמונה שתיעדה חיילים בעת הפסקת אוכל במלחמת ששת הימים, תחת הכיתוב: "חיילים עם תיאבון בריא".

חיילים "עם תיאבון בריא", לפי הכיתוב באוסף התצלומים הלאמוי
חיילים "עם תיאבון בריא", לפי הכיתוב באוסף התצלומים הלאומיצילום: אוסף התצלומים הלאומי

חלק מכיתובי התמונה שהעניקו אנשי אוסף התצלומי הלאומי, הכפוף למשרד ראש הממשלה, עשויים להרגיז את המעיינים בהם. הנה למשל צילום של שתי חיילות בעיצומה של המלחמה. עובדי אוסף התצלומים הלאומי העניקו לצילום הזה את הכיתוב: "נשים הן נשים, תמיד: שתי נערות צבא עם מראה ומסרק בנגב".

שתי חיילות בששת הימים
שתי חיילות בששת הימיםצילום: לע"מ
עופר אדרת

עופר אדרת | |היסטוריה מתמשכת

יליד 1981 מתל אביב, כתב ההיסטוריה של "הארץ".

מוזמנים להציע רעיונות, להגיב, להעיר ולהשתתף.

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ