השיר האחרון והמרגש של מחבר "עגלה עם סוסה"

זמן קצר לפני מותו בארה"ב, פירסם הפזמונאי אבשלום כהן פוסט בפייסבוק ובו שירו האחרון, "באפס כוחות", אשר בו הוא חוזר למחוזות ילדותו בתל אביב

עופר אדרת
עופר אדרת
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
אבשלום כהן
אבשלום כהןקרדיט: המשפחה
עופר אדרת
עופר אדרת

שבועיים לפני שנפטר בגיל 89, בתום התמודדות ארוכה עם מחלת הסרטן, פירסם אבשלום כהן את שירו האחרון. הוא בחר לעשות זאת בפוסט בפייסבוק, שהעלה ממיטת חוליו ממנה לא קם עוד.

שמו של כהן - פזמונאי, מלחין וזמר עבר נשכח - לא מוכר לציבור הרחב, אך כמה משיריו, שהפכו לנכסי צאן ברזל בישראל הצעירה, מושרים בפי כל עד היום. בראשם: "עגלה עם סוסה".

לשירו האחרון קרא כהן "באפס כוחות":

אני כמעט באפס כוחות
ובדמיוני אני הולך מביתי
ברחוב פינסקר בתל אביב
צפונה לכיוון טרומפלדור
ובפינה שם חוצב ומעצב המצבות
אברם שער.
אני הולך לקראתו לאט
כשחלקים קטנים מגופי
נופלים לאורך הדרך.
הגעתי
ללא נשימה
ושכבתי
מתחת למצבות השיש
היפות והחזקות
שנותנות לאנשים כמוני
מרגוע.
ועכשיו, גם לנשמתי
שהיא באפס כוחות
הן נותנות מרגוע
שלום ותקוה
 לראותה צרורה בצרור החיים".

כהן נולד ב-1928 בתל אביב להורים שעלו מתימן. מגיל צעיר עסק במוזיקה והחל משנות ה–40 החל לכתוב שירים ולהלחין מנגינות. שירו המפורסם ביותר הוא שיר הילדים "עגלה עם סוסה", אותו כתב ב-1944, כשהיה בן 16, כחבר בתנועת הנוער העובד. "יצאנו מטעם התנועה לקיבוץ דפנה. עבדתי כעוזר עגלון ויום אחד נכנסתי למועדון הקיבוץ שבו היה פסנתר וחיברתי את השיר", סיפר בעבר. כמה שנים לאחר מכן הוא בוצע על ידי יפה ירקוני.

ב-1947 כתב את השיר "הסבתא בנגב", המוכר יותר כ"אני והסבתא ישבנו בצוותא". השיר נכתב לאחר שהתגייס לצבא וראה בחורות אוחזות בנשק. "התפעלתי כל כך ותיארתי אותן כשיהיו סבתות והנגב יהיה מיושב והן שם יספרו לנכדים את הימים במלחמה", סיפר. גם שיר זה הוקלט על ידי יפה ירקוני, וזכה גם הוא להצלחה רבה.

כהן כתב גם את הגרסה המקורית לשיר "אבאל'ה בוא ללונה פארק", שהתפרסם בביצועו של ישראל יצחקי. שירים נוספים שחיבר או הלחין: "על חוף אילת", "השוק השחור", "מחול הכרם" ו"שבת במחנה". את חלק משיריו ביצע בעצמו כזמר. ב–1955 יצא לארה"ב לסיבוב הופעות - והשתקע שם.

בשנים האחרונות הוא נאבק בסרטן. הוא נפטר בתחילת השבוע והותיר שני בנים ונכדים וכן את גרושתו, שסעדה אותו. כמה ימים כתב בעמוד הפייסבוק שלו: "אני הולך לעולמי באהבה ובהרגשה טובה".

ראיון עדכני איתו ניתן לקרוא אצל דודי פטימר.

עופר אדרת

עופר אדרת | |היסטוריה מתמשכת

יליד 1981 מתל אביב, כתב ההיסטוריה של "הארץ".

מוזמנים להציע רעיונות, להגיב, להעיר ולהשתתף.

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ