מכירה פומבית חושפת תמונות לא מוכרות של המופתי בגרמניה הנאצית

רוכש אלמוני קנה מסוחר מסמכים גרמני תצלומים נדירים בהם נראה חאג' אמין אל-חוסייני בסיור במחנה בלוויית קצינים נאצים סביב 1943. כעת הוא מוכר אותם דרך בית המכירות "קדם" במחיר התחלתי של עשרת אלפים דולר

עופר אדרת
עופר אדרת
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
המופתי אל-חוסייני בגרמניה הנאצית, סביב 1943
המופתי אל-חוסייני בגרמניה הנאצית, סביב 1943קרדיט: בית מכירות פומביות "קדם"
עופר אדרת
עופר אדרת

בקטלוג החדש של בית המכירות הפומביות "קדם" בירושלים מסתתר פריט היסטורי חשוב ומעניין: שישה תצלומים לא מוכרים מביקור המופתי של ירושלים, חאג' אמין אל-חוסייני, בגרמניה הנאצית.

המופתי והקשר הנאצי שלו שבו בשנים האחרונות לכותרות לא מעט בזכות ראש הממשלה, בנימין נתניהו, אשר השתמש בדמותו בניסיון לחזק את טיעונו בדבר אופיים של אוביינו הערבים. רוצה לומר, מי ששיתף פעולה עם הנאצים, לא יכול להיחשב כפרטנר או בן ברית של ישראל.

נתניהו אמנם הגזים והטעה כשאמר, ב-2015, כי המופתי היה מי ששיכנע את היטלר להתחיל בפתרון הסופי, אך הסערה שחולל תרמה להעלאת המודעות לפרק הזה בהיסטוריה של העם הפלסטיני. לפני חודשיים תרמה גם הספריה הלאומית את תרומתה לשיח, כשפרסמה מברק ששלח היינריך הימלר, ראש האס-אס, למופתי, בו איחל לו "הצלחה במאבק בפולשים היהודים".

המופתי אל-חוסייני בביקור בגרמניה הנאצית, סביב 1943
המופתי אל-חוסייני בביקור בגרמניה הנאצית, סביב 1943צילום: בית מכירות פומביות "קדם"

כעת גם בית המכירות "קדם" מציע את חלקו בסיפורו של המופתי וקשריו עם הנאצים. ששת התצלומים שמוצעים למכירה מתעדים סיור שלו במחנה כלשהו בגרמניה הנאצית, סביב 1943. בתצלומים, אשר שלושה מהם מוצגים באתר של "קדם", נראה אל-חוסייני בלוויית כמה בכירים נאצים הלובשים מדים וכמה אנשי ממשל בלבוש אזרחי, במהלך סיור בגרמניה.

מרון ארן, מבעלי "קדם", אומר כי התמונות נרכשו מסוחר מסמכים בגרמניה "על ידי מישהו שהבין את החשיבות של מה שהוא רואה בצילומים". אותו רוכש אלמוני מציע אותם כעת למכירה. מחיר הפתיחה הוא עשרת אלפים דולר. ב"קדם" מעריכים התמונות יימכרו בסכום שעשוי להגיע עד ל-30 אלף דולר.

התצלומים האלה לא מוכרים לציבור הרחב וכנראה שגם לא להיסטוריונים ולחוקרים של התקופה. צילומים אחרים של המופתי בגרמניה הנאצית, כולל עם היטלר והימלר, ניתן למצוא בקלות בחיפוש בגוגל.

המופתי אל-חוסייני בביקור בגרמניה הנאצית, סביב 1943
המופתי אל-חוסייני בביקור בגרמניה הנאצית, סביב 1943צילום: בית מכירות פומביות "קדם"

התצלומים שמוצעים כעת למכירה חתומים כולם בצדם האחורי בחותמת "Photo-Gerhards Trebbin", המעידה כי פותחו בעיר טרבין (Trebbin) שבגרמניה. פרטים נוספים על הביקור הזה לא נמצאו עדיין, אך בקטלוג של "קדם" הועלו השערות לפיהן בתצלומים מופיעים, בין היתר, הפוליטיקאי הקרואטי מילה בודאק (Mile Budak; חבר במפלגת האוסטאשה אשר היה שליח קרואטיה בגרמניה בשנים 1941-1943), הפוליטיקאי העיראקי רשיד עאלי אל-כילאני, פריץ גרובה (אשר היה שגריר גרמניה בעיראק, ובהמשך האחראי על ענייני המזרח התיכון במשרד החוץ הגרמני, וידוע בזכות קשריו עם אל-חוסייני ועם רשיד עאלי אל-כילאני בתקופת המרד של אל-כילאני בעיראק ובשנים שאחר-כך) והמשפטן האוסטרי ארתור זייס-אינקווארט. 

אל-חוסייני, יליד 1895, נמלט ב-1937 מארץ ישראל מאימת הבריטים. אחרי שהות בלבנון ובעיראק, יצא לאיטליה הפשיסטית ומשם המשיך לגרמניה הנאצית.

הוא קיים מגעים עם משרד החוץ הגרמני, עם צמרת האס-אס והגסטפו, ואף נפגש עם אדולף היטלר (לראשונה בנובמבר 1941). ואולם את שאיפתו - להביא לפרסום הצהרה גרמנית-איטלקית משותפת המכירה בעצמאות מדינות ערב ובזכותן לפעול לביטול הקמת בית לאומי לעם היהודי בארץ ישראל - לא זכה לראות מתממשת.

הסיפור על המופתי והנאצים מזכיר לי כי היו באותה תקופה אנשי דת מוסלמים בכירים שנהגו אחרת כלפי הנאצים. אחד המקרים המעניינים ביותר הוא זה של האימאם סי קאדור בן גבריט מאחד המסגדים בפריז, אשר הסתיר יהודים בחסות המסגד, והציל את חייהם. סיפורו, שעדיין לא נחקר במלואו, אף זכה לגרסה קולנועית.

היטלר ואל-חוסייני בפגישתם בגרמניה ב-1941
היטלר ואל-חוסייני בפגישתם בגרמניה ב-1941

ולסיום: התמונות החדשות-ישנות של המופתי בגרמניה הנאצית הן דוגמה לחשיבותם של בתי מכירות פומביות כמקור ללימוד היסטוריה. לפעמים, עיון בקטלוג של בית מכירות עשוי להיות תחליף לא רע לשיעור היסטוריה.

עופר אדרת

עופר אדרת | |היסטוריה מתמשכת

יליד 1981 מתל אביב, כתב ההיסטוריה של "הארץ".

מוזמנים להציע רעיונות, להגיב, להעיר ולהשתתף.

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ