אבל המפקד, זו אוניה אמריקאית! לא חשוב, פגע בה. כשצה"ל ירה על "ליברטי"

"כנראה שיש בידי האמריקנים ממצאים המראים שהטייסים שלנו כן ידעו שהאוניה היתה אמריקנית", נכתב במסמך שפירסם ארכיון המדינה. במסמך CIA שמופיע בספר חדש מצוטט גורם עלום כאומר: "הם אומרים שדיין באופן אישי הורה על התקיפה"

עופר אדרת
עופר אדרת
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
עופר אדרת
עופר אדרת

בחגיגות היובל למלחמת ששת הימים, שהתמקדו בכיבוש הכותל והגדה המערבית, קצת נשכח מאחור סיפורה הטרגי של ספינת הביון האמריקנית "ליברטי", שהופגזה בידי מטוסי קרב וספינות טורפדו ישראלים ב-8 ביוני 1967. 34 מלחים אמריקאים נהרגו בתקיפה הישראלית. רבים אחרים נפצעו.

תיק ארכיון המדינה שפורסם לאחרונה
תיק ארכיון המדינה שפורסם לאחרונהצילום: ארכיון המדינה

ישראל התנצלה ושילמה פיצוי למשפחות הקורבנות. ועדות חקירה – ישראלית ואמריקאית – מצאו כי התקיפה אירעה בשוגג. ואולם באופן טבעי, כפי שקורה באירועים מהסוג הזה, עד היום, 50 שנה אחרי, יש מי שמאמין שישראל תקפה את הספינה בזדון ובאופן מכוון.

קונספירציה? ספקנות בריאה? לכל אחד הכינויים משלו. ספר חדש, שיצא לאור לאחרונה בארה"ב (בין מחבריו כמה מניצולי הליברטי) מבטיח כי "האמת סוף סוף מסופרת" וכי "הסיפור האמיתי נחשף". בכמעט 300 העמודים של הספר Remember the Liberty!: Almost Sunk by Treason on the High Seas מקובצים לא מעט מסמכים, עדויות, טענות ומידע שנאספו במחצית המאה שחלפה מאז. בשורה התחתונה טוענים מחבריו, כי נשיא ארה"ב לינדון ג'ונסון הוא שעומד מאחורי המתקפה, בניסיון להפיל את ההאשמה על נשיא מצרים נאסר, כתירוץ שיאפשר לארה"ב להצטרף למלחמת ששת הימים.

בספר אפשר למצוא, בין היתר, את מסמך ה-CIA מ-1967, שעדיין מצונזר בחלקו. במסמך, שנמצא גם באתר הרשמי של סוכנות הביון האמריקאית, מצוטט גורם עלום, שאומר, ביחס לתקרית הליברטי: "הם אומרים ש(שר הביטחון משה) דיין, באופן אישי הורה על התקיפה וכי אחד הגנרלים שלו התנגד לכך ואמר, 'זה רצח טהור'". על האותנטיות של המסמך אין מחלוקת, אבל, מובן מאליו שלא כל משפט שכתוב במסמך מודיעיני הוא אמת טהורה.

הנזק שנגרם לאונייה
הנזק שנגרם לאונייהצילום: נחלת הכלל / ויקיפדיה

לצד זאת, מובא בספר החדש ציטוט, ממקור לא ברור, שמציג, כביכול, שיחה בין טייס ישראלי ובין החמ"ל (חדר המלחמה) של חיל האוויר:

"זו אונייה אמריקאית. אתם עדיין רוצים שנתקוף אותה?"

."כן, מלאו את הפקודה"

"אבל, המפקד, זו אוניה אמריקאית - אני רואה את הדגל!"

"לא חשוב. פגע בה"

הן המסמך של ה-CIA והן הציטוט-כביכול הזה פורסמו כבר בעבר. הספר מחזיר אותם שוב לתודעה כחלק מנסיונו לבסס את התזה שלו.

סיקור מיוחד ב"הארץ": 50 שנה ל-67

ההיסטוריון ח"כ ד"ר מייקל אורן, שחקר לעומק את הפרשה, דוחה מכל את הניסיון לטעון כי ישראל תקפה את הליברטי במכוון. בשיחה איתי, בשבוע שעבר, הוא נשאל אם לאחר שלמד לעומק את החומר בפרשה, נותר בו בכל זאת ספק כלשהו באשר לטענתו כי ישראל לא ביצעה את המתקפה במכוון.

על כך השיב:

"אין שום ספק. אפילו לא באחוז קטן. אני השתתפתי במלחמות. אני יודע מה זה 'אש כוחותינו'. יש הרבה אנדרלמוסיה. זו היתה פשלה קלאסית. לפשלה קלאסית, במיוחד במלחמה, אין סיבה אחת. זה רצף, השתלשלות של פשלות".

מסמך ה-CIA. מצונזר בחלקו, גם אחרי 50 שנה
מסמך ה-CIA. מצונזר בחלקו, גם אחרי 50 שנהצילום: CIA

לדבריו, "אני היסטוריון. אני חייב להיצמד לעובדות. אני לא יכול להיכנס לקונספירציות ולתיאוריות. היסטוריון חייב ללכת על בסיס הנתונים שנחשפו בפניו. היום נחשפה כמעט כל הניירת, כולל התמלילים של ההקלטות של מטוס הביון וצוללת הביון האמריקאיים".

עוד אמר: "הניסיונות להסביר מדוע ישראל היתה מעוניינת לתקוף את הליברטי נכשלו עד כה. הם מנסים לענות על השאלה 'למה', ומתקשים. זה התחיל מהטענה שהליברטי עלתה על הכוונות או ההכנות של צה"ל לכבוש את רמת הגולן. ואז אמרו שהיא התבייתה על הכנות כלשהן בדימונה. ולבסוף, שהיא האזינה לטבח של שבויים מצרים. אני לא יודע איך נשמע טבח ברשת. כל מיני תיאוריות הזויות. אם יוצאים מהנחה שהתקיפה היתה מכוונת ומתוכננת מראש, השאלה המתבקשת היא למה. ואף אחד לא עונה על התקיפה הזו. התשובה היא שהיא לא היתה מתוכננת".

מה מוסיף להזין את תיאוריות הקונספירציה האלה?

"הנושא הזה קם לתחיה כל כמה שנים. הוא משתלב בתוך 'קונספציה' לפיה ישראל מרגלת, יחד עם רוסיה וסין, אחר ארה"ב. אני בתור שגריר ישראל בארה"ב ראיתי את הנימה הזו, שהיא לפעמים גם אנטישמית".

לאחרונה, בעקבות בקשתו של ההיסטוריון אדם רז, מחבר הספר "המאבק על הפצצה", ארכיון המדינה העלה לאתר שלו מאות מסמכים הקשורים לפרשת הליברטי. רז עיין בחומר באופן ראשוני, ושלף ממנו כמה מסמכים מרתקים, שעשויים להוסיף עוד כמה סימני שאלה לאלה שכבר קיימים, או, אם תרצו, לספק חומר לא רע בכלל לחובבי הקונספירציות.

לחצו כאן: לעיון בחומר של ארכיון המדינה

רז, שחתום על כתבה מרתקת על סודות הגרעין של ישראל, שפורסמה בסוף השבוע האחרון במוסף "הארץ", לא אוהב את השימוש במילה "קונספירציה". הוא מדגיש, שכהיסטוריון, המילה הזו פסולה בעיניו. "גם עסק הביש הוא קונספירציה? אז מה זו קונספירציה?", הוא תוהה.

המסמכים, לדעתו, מעלים מספיק סימני שאלה כדי שהיסטוריונים לא ימהרו לאפסן את הפרשה בארכיון. הוא מודע לכך, ש"אקדח מעשן" לא יימצא בין מסמכי ארכיון המדינה, שכן אם אכן היתה כוונה ישראלית לפגוע באונייה היא נותרה בדרג מצומצם בלבד, אך מסרב לקבל כ"דברי אלוהים חיים" את הקביעה לפיה הטענות שישראל פגעה בספינה במכוון הן קונספירציה.

אחד המסמכים שמצא רז בין מאות המסמכים שפירסם ארכיון המדינה הוא תכתובת של משרד החוץ הישראלי, שנשלחה מניו יורק לירושלים. "מנשה הודיע לי שמוטב שניזהר מאוד. אין לו מלוא הידיעות אך הוא יודע לספר שיששכר כועס מאוד על האיגרת שלנו. הסיבה לכך כנראה שיש בידי האמריקנים ממצאים המראים שהטייסים שלנו כן ידעו שהאוניה היתה אמריקנית", נכתב שם.

ובהמשכו: "מנשה סבור, שיש באוניה הקלטה של השיחות בין האוניה לבין הטייסים שלנו בהן אמרו אנשי האוניה שהאוניה היא אמריקנית. מנשה אומר שלפי דעתו הסיכוי היחיד שלנו לצאת מהמשבר הוא להעניש מישהו בעד negligence (רשלנות, ע"א)".

במסמך אחר, שאף הוא מתפרסם כעת בידי ארכיון המדינה, כותבת שגרירות ישראל בוושינגטון אל משרד החוץ בירושלים, תחת הכותרת "בהול": "עלינו לשנות האיגרת כנ"ל, כי ודאי לא נוכל להגיד שאין ביסוס להאשמה שזהות האוניה נקבעה על ידי מטוסים ישראלים לפני ההתקפה".

במסמכים אחרים, מרתקים כשלעצמם, מתועדת ההיערכות הישראלית לחקירה האמריקאית ולדרישות הפיצויים שעתידות היו להגיע. "הענין הפך להיות פצע ממאיר, הטומן בחובו סכנות חמורות ליחסינו בכל המישורים כאן, שידידותם היתה נתונה לנו עד כה ואשר חיונית למעמדנו בארה"ב. דהיינו  הנשיא, הפנטגון, דעת הקהל ומשפחת המודיעין. האם אתה מבינים שהנשיא הוא גם המפקד העליון של כוחות ארה"ב?", תוהה השגרירות הישראלית בוושינגטון במברק למשרד החוץ.

מסמך ארכיון המדינה, שנחשף לאחרונה
מסמך ארכיון המדינה, שנחשף לאחרונה צילום: ארכיון המדינה

"במצב החמור שנוצר, הדרך היחידה לרכך התוצאות היא שנוכל להודיע עוד היום לממשלת ארה"ב, שאנחנו מתכוננים להעמיד אנשים למשפט באשר לאסון הזה. כן צריכים עוד הלילה לפרסם הדבר בארץ", נכתב באחת ההתכתבויות של משרד החוץ. "פעולה זאת היא הדרך היחידה ליצור רושם הן על ממארה"ב והן על הציבור כאן, שההתקפה על האוניה לא היתה תוצאה של כוונה זדונית של ממישראל - חוזר ממישראל - או גופים מוסמכים בצה"ל. חיוני מטעמים מובנים, שההודעה שלנו על העמדת הנאשמים למשפט תתפרסם לפני - חוזר לפני - פרסום הדו"ח האמריקני כאן!".

המסמכים החדשים-ישנים מכילים גם כמה אנקדוטות "משעשעות", כמו תיאור מסיבת יום העצמאות האמריקאי, שנערכה בשגרירות ארה"ב בישראל אחרי האסון. "הוצגתי בפני מפקד האוניה 'ליברטי', הנמצאת כאן בתיקונים. שוחח בחופשיות רבה על מה שקרה והביע את ביטחונו המלא שזו היתה טעות טרגית", מתואר באחד ממסמכי משרד החוץ. "...כשנשאל... בנוכחותי, כמה זמן תימשך נסיעת האוניה לארה"ב, השיב בחיוך - "בערך שבועיים, אלא אם כן ניתקל שוב במטוסים ישראלים".

המון מלים נכתבו ב-50 השנים האחרונות על הליברטי. אמיר אורן פירסם ב-2015 מאמר מרתק, שמבקש לסלק את כל תיאוריות הקונספירציה. "בכירים אמריקאים הורישו ציטטות מפלילות לרוב, אבל האמת האפורה והמוסמכת היא ששורת מחדלים, טעויות ותקלות גרמה לכך שצה"ל הנחית מכה קטלנית על כלי שיט של החשובה בידידותיה של ישראל", הוא כותב.

גם תום שגב, במאמר מרתק לא פחות, מ-2012, יוצא נגד התיאוריות השונות. "אין כל הוכחה לכך שישראל תקפה את הספינה בזדון. לא הוכח מניע לכך. איש מארבעת האנשים שיכלו להורות על תקיפת ספינה אמריקאית לא היה נועז ומטורף עד כדי כך: ראש הממשלה, לוי אשכול; ראש המוסד, מאיר עמית; שר הביטחון, משה דיין; הרמטכ"ל, יצחק רבין".

עם זאת, הוא מסיים את דבריו בספק קל: "עם השנים התגלו ראיות המחזקות לכאורה את טענת ישראל שהספינה הותקפה בשוגג. אבל נותרו גם סימני שאלה המוסיפים לרחף מעל הפרשה ומזינים את תיאוריות הקשר".

עופר אדרת

עופר אדרת | |היסטוריה מתמשכת

יליד 1981 מתל אביב, כתב ההיסטוריה של "הארץ".

מוזמנים להציע רעיונות, להגיב, להעיר ולהשתתף.

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ