וילה משופצת, יד שנייה מרוצח נאצי

עבודות השיפוץ בווילה של אמון גת, הרוצח שפיקד על מחנה פלאשוב בפולין, הסתיימו. הדיירים הפולנים החדשים ייכנסו אליה בקרוב, חרף פניות להפוך אותה לאתר זיכרון היסטורי

עופר אדרת
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
הווילה של אמון גת בקרקוב, 3.8.2017
הווילה של אמון גת בקרקוב, 3.8.2017קרדיט: עופר אדרת

רק פועל אחד נותר לסיים את עבודות השיפוץ בווילה המהודרת שברחוב הלטמנה 22 בקרקוב. בקרוב מאוד ייכנסו אליה הדיירים החדשים שמחכים כבר כמה חודשים לסיום העבודות. ביקור באתר היום (3.8.2017) העלה כי השיפוץ הצליח מעבר למצופה. בין המבנים הישנים ברחוב השקט בולטת מייד הווילה הזו גם בלי שמכירים את הסיפור ההיסטורי הקשה שמאחוריה.

אלא שהעבר המקולל של הווילה הזו מוסיף לרדוף אותה עד היום. ב-1943-4 היא שימשה כמעונו של אמון גת, המפקד הידוע לשמצה של מחנה הריכוז פלאשוב הסמוך. לפי המידע של "יד ושם" "המוני יהודים נרצחו שם בעת היותו מחנה עבודות כפייה". גם אסירים פולנים נורו בו למוות. כ-8,000 בני אדם נרצחו בו בסיכום הכולל, על פי אומדני "יד ושם".

הווילה לפני השיפוץ, ספטמבר 2016צילום: עופר אדרת

גת, שהוצא להורג אחרי המלחמה, נודע כרוצח סאדיסט, שנאמר עליו כי לא פתח את הבוקר לפני שצלף ממרפסת ביתו בכמה אסירים, לשם השעשוע. בפעמים אחרות נהג לשסות בהם את כלבו. דמותו הונצחה בסרט "רשימת שינדלר", שם הוא נראה (מגולם בידי שחקן) יורה באסירים ממרפסת הווילה הזו.

70 שנה חלפו מאז. הווילה חזרה לבעליה המקוריים אחרי המלחמה וב-2015 נמכרה לבעלים החדשים - פולני בשם ארתור נימסקי, שהחליט לשפץ אותה ולעבור לגור בה עם משפחתו בקיץ הקרוב.

קראו עוד בנושא: "סבא שלי, הפושע הנאצי אמון גת, היה יורה בי כי אני שחורה"

"אנחנו לא יכולים לעשות דבר ביחס למה שקרה בארץ הזו בזמן ההוא. אני (עדיין) לא יודע אם ארגיש נוח לישון שם בלילה, אבל אני לא חושב שתהיה בעיה", הוא צוטט בתחילת השנה בראיון ל"דיילי מייל". "בכל הרחוב גרו קצינים מהמחנה וסיפורים שונים התרחשו גם בהם. אנחנו צריכים לחיות עם זה. אני סבור, כי המבנה הזה היה בשימוש של הנאצים רק תקופה קצרה, ולא צריך לתת לעובדה הזו להשפיע עלינו", סיכם.

מטרת השיפוץ של הווילה, לפי בעליה החדשים, היתה "להחזיר את הווילה למצבה המקורי". כשנשאל אם יתיר לתיירים לפקוד את הווילה הזו, השיב בשלילה. "הם יכולים לצלם אותה מבחוץ. אבל למה שאכניס אותם לבית שלי? זה רכוש פרטי", הוסיף.

אמון גת במרפסת הווילה בתקופת השואהצילום: שימוש חופשי

לא כולם רואים בעין יפה את שיפוץ הווילה הזו ואת העובדה כי היא בידיים פרטיות. כפי שדיווחה לאחרונה לילי הבר, החברה בוועדת התכנון של אתר ההנצחה שאמור לקום במחנה הריכוז פלאשוב, לפני כחודשיים נערכה פגישה נוספת של הוועדה, בה עלה לדיון גורלה ועתידה של הווילה.

"אחד הנושאים שהועלו בישיבה היה האם יש לכלול באתר ההנצחה את הווילה שבה התגורר הרוצח אמון גת, ואשר מהמרפסת שלה נהג לירות באסירים היהודים במקום. רבים מהנוכחים, וביניהם ראש הקהילה היהודית בקרקוב ואני, הביעו התנגדות נחרצת לכל פעולה אשר תנציח ותשמר את שמו של הרוצח", אומרת הבר.

מנגד, חברי המועצה הבינלאומית של אושוויץ, MRO, שלחו לאחרונה מכתב לראש עיריית קרקוב, ובו הם קוראים לעירייה לרכוש את הווילה ולשמר אותה כחלק מאתר ההנצחה. חברי המועצה מלינים על כך שהבניין, שהוא אחד משני הבניינים הנותרים ”אחרי ההיסטוריה הטרגית של המחנה", משופץ על ידי בעליו הפרטיים באופן שאינו הולם, לפי דעתם.

הסצינה מתוך "רשימת שינדלר" בה נראה אמון גת יורה ממרפסת הווילה באסיריםצילום: מתוך הסרט "רשימת שינדלר"

במכתב הם כותבים כי "בהתחשב במחוייבות הנצחית לדאוג לזכר הקורבנות במקום, הן התושבים היהודים של קרקוב לפני המלחמה והן הפולנים שנרצחו במקום, יש לדאוג לשימור הזיכרון של אלה ולוודא לשימור נאות".

ומה דעתכם? האם מבנה כזה צריך להישמר כאתר זיכרון היסטורי ולהיות מולאם לצורך כך? או שיש להניח לו להתגלגל לידיים פרטיות, שיעשו בו ככל העולה על רוחם? לצורך הדיון בשאלה אפשר לקרוא גם על גורלו של הבית בו נולד היטלר, באוסטריה, אשר לאחרונה הוחלט כי יהפוך לאכסנייה לבעלי מוגבלויות.

הווילה של אמון גת, היום צילום: עופר אדרת
עופר אדרת

עופר אדרת | היסטוריה מתמשכת

יליד 1981 מתל אביב, כתב ההיסטוריה של "הארץ".

מוזמנים להציע רעיונות, להגיב, להעיר ולהשתתף.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ