כך הפכו בחדשות 2 אדם יהודי לנאצי

הוויכוח בין משפחה ירושלמית למוזיאון ישראל, סביב הבעלות על הגדה לפסח, יצא משליטה. עורך הדין של המשפחה הציג מסמך נאצי, ש"מוכיח" כי המוכר של ההגדה "נשבע אמונים להיטלר". חדשות 2 מיהרה לדווח כי הוא היה "מזוהה עם המפלגה הנאצית". בדרך, שכחו שם שהוא היה יהודי שנשלח לדכאו

עופר אדרת
עופר אדרת
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
הידיעה בחדשות 2
קרדיט: חדשות 2
עופר אדרת
עופר אדרת

במהדורה של חדשות 2, ששודרה ביום שלישי, הפכו יהודי לנאצי. זה קרה בשקט, בלי שאיש שם לב, וחמור מכך - בלי שלאיש היה אכפת. "אדם שהיה מזוהה עם המפלגה הנאצית", כך דווח שם, מכר למוזיאון ישראל פריט יקר ערך, שכעת יש מחלוקת על הבעלות עליו. 

צפיתי בדיווח הזה ולא האמנתי למשמע אוזניי. אני מכיר היטב את הפרשה המדוברת. האיש שעליו דובר לא רק שלא היה נאצי, אלא אף היה יהודי, שנרדף בידי הנאצים. איך קרה שבמהדורת החדשות המרכזית הפכו יהודי לנאצי? מתברר, שדי בקלות. הנה התיאור המלא.

יום לפני שידור הכתבה קיבלתי אימייל מעורך דין ירושלמי, שמייצג אדם בשם אלי ברזילי, אשר טוען כי פריט יקר ערך - "הגדת ראשי הציפורים", אשר מוצגת במוזיאון ישראל, שייכת לו. ברזילי הוא נכדו של לודוויג מרום, יהודי מכובד ומוכר, שנרצח בידי הנאצים ב-1934.

לפני עליית הנאצים לשלטון היתה ההגדה המיוחדת הזו בבעלותו של מרום. לטענת המשפחה, הנאצים גנבו את ההגדה הזו מידיהם, כפי שבזזו יצירות אמנות ופריטים יקרי-ערך רבים אחרים. אחרי מלחמת העולם השנייה היא התגלגלה לידיו של יהודי אחר, הרמן קאהן, ונמכרה ל"בצלאל" ומשם הגיעה למוזיאון ישראל, שם היא מוצגת היום.

הידיעה מדקה 23:20

את הטענה לבעלות על ההגדה העלה ברזילי לפני שנה וחצי, בכתבה שפורסמה בסוכנות איי-פי ובעקבותיה ברחבי העולם וגם אצלנו ב"הארץ". ברזילי דרש אז ממוזיאון ישראל להכיר בבעלותו על ההגדה ולהעביר לו פיצוי כספי עליה. המוזיאון, מנגד, טען, כי אין כל הוכחה לכך שהנאצים גנבו את ההגדה הזו וכי הוא רכש אותה כחוק.

מה התחדש כעת, שהביא את עורך דינו של ברזילי לפנות שוב לתקשורת?

עורך דינו של ברזילי טוען, כי בידיו ממצאים חדשים: הוכחות לכך שהאדם שמכר למוזיאון את ההגדה, הרמן קאהן, "נשבע אמונים לנאצים".

בפתח המכתב שהפנה למוזיאון, אשר העתק ממנו הוא שלח אלי כדי לפרסמו ב"הארץ", דורש עורך הדין, בשם ברזילי, להסיר את ההגדה מהתוצגה ולמסור אותה למשפחת ברזילי ואף מאיים בפנייה לבית המשפט. במכתב מפורטות טענות לפיהן המוזיאון "מפר אמנות בינלאומיות" בכך שהוא מחזיק בהגדה הזו.

ביקשתי מעורך הדין שהות כדי לבדוק את הטענה הזו. הרי לא כל יום מוצג יהודי בתור נאצי. פניתי למוזיאון ישראל בבקשה לקבל פרטים. אלא שעוד לפני שהסתיים הבירור שלי, הסיפור "נמכר" לחדשות 2, אשר מיהר לדווח לצופיו כי "אדם שהיה מזוהה עם הנאצים" מכר את ההגדה למוזיאון ישראל.

ללא ספק, סנסציה.

מרום. היה בעליה של ההגדה, נרצח ב-1934
מרום. היה בעליה של ההגדה, נרצח ב-1934צילום: מתוך הארכיון המשפחתי

אז בואו נכיר את ה"יהודי-הנאצי", גיבור הפרשה הזו. הרמן גבריאל קאהן היה מורה יהודי-גרמני מהעיר קרסלרוהה, שפוטר מעבודתו כמורה, נשלח למחנה הריכוז דכאו והצליח להימלט משיני הנאצים אחרי ליל הבדולח. ב-1945 עלה לארץ ישראל, והקים משפחה.

איך הפכו את האיש הזה - יהודי שנרדף בידי הנאצים - ל"אדם שנשבע אמונים לנאצים" (לפי עורך הדין של משפחת ברזילי) או ל"אדם שהיה מזוהה עם המפלגה הנאצית" (בפי חדשות 2)?

כאן נכנס לתמונה מסמך היסטורי שעורך הדין הצליח לשים עליו את היד. המסמך הוא תעודה משנת 1934, בה נכתב כי קאהן נשבע אמונים לפיהרר ב-13 בספטמבר 1934. גם לשון השבועה המוכרת הובאה במסמך הזה: "אני נשבע שאהיה נאמן ואציית לאדולף היטלר, הפיהרר של הרייך השלישי, לשמור על החוק ולמלא את חובותי הרשמיות בצורה מצפונית. כה יעזור לי האל".

על פניו הצדק עם עורך הדין הירושלמי. קאהן נשבע אמונים לנאצים. גם חדשות 2 צודקת. קאהן "היה מזוהה" עם המפלגה. עובדה. שמו חתום על המסמך הזה.

אלא שבדיוק בנקודה הזו דרוש רקע היסטורי כדי להבין שהיהודי הזה לא באמת תמך בנאצים ולא מתוך רצון חופשי נשבע אמונים לפיהרר. ההיפך הוא הנכון. קאהן, היה כנראה בר-מזל. חרף היותו יהודי, לא זרקו אותו ממשרתו הציבורית כמורה בעקבות החוק מ-7 באפריל 1933 ("חוק לשיקום שירות המדינה המקצועי"), שהורה לפטר עובדי מדינה שאינם ארים. פרופ' משה צימרמן מסביר, כי על ותיקי מלחמת העולם הראשונה, כמו קאהן, לא חל החוק הזה.

בשל כך, התמזל מזלו של קאהן והוא עדיין עבד במשרתו כמורה גם לאחר שפקידי המדינה נדרשו להישבע אמונים להיטלר (ולא רק למדינה). כך אכן עשה, במסמך שמוצג כעת, אשר בעקבותיו מוצג קאהן כ"תומך בנאצים".

עורך הדין של משפחת ברזילי הפיץ את המכתב הזה כעת בניסיון עלוב, ציני ומקומם להטיל דופי בקאהן - יהודי שנרדף בידי הנאצים - ולהציגו כתומך בנאצים. זאת, בניסיון לטעון, כי ה"הגדה" שמכר קאהן למוזיאון ישראל ב-1946 הגיעה ממקור מפוקפק.

השבועה של קאהן להיטלר
השבועה של קאהן להיטלרצילום: ארכיון קרלסרוהה

אלא שהמסמך הזה הוא רק חלק מקורות החיים של קאהן.

כשנה לאחר שחתם על השבועה להיטלר, הוא נשלח ל"חופשה" מבית הספר בו לימד. בדצמבר 1938, אחרי פוגרום ליל הבדולח, נשלח למחנה הריכוז דכאו שם שהה ארבעה שבועות. אחר כך נמלט מגרמניה. קאהן, שנפטר ב-1951 בישראל, מונצח ב"אבן נגף" - פרויקט הנצחה לקורבנות הנאצים - שהוצבה בפתח בית הספר הגרמני ממנו גורש.

"ללא ספק", תומך נלהב במפלגה הנאצית.

אין לי כוונה להכריע בסוגיית הבעלות על "הגדת ראשי הציפורים" המרהיבה, שמוחזקת בידי מוזיאון ישראל, ומתוארת כהגדה האשכנזית הקדומה ביותר ששרדה כספר שלם. עדיין לא הוכח כי הנאצים אכן בזזו את ההגדה הזו, ואם יוכח כך מוזיאון ישראל ככל הנראה יצטרך להשיב אותה לבעליה.

אבל בינתיים, בדרך לבירור האמת, חשוב לזכור שלא כל האמצעים כשרים כדי לקבל כותרת בחדשות 2. להפוך יהודי לנאצי, לטעמי, זו חציית קו אדום.

עופר אדרת

עופר אדרת | |היסטוריה מתמשכת

יליד 1981 מתל אביב, כתב ההיסטוריה של "הארץ".

מוזמנים להציע רעיונות, להגיב, להעיר ולהשתתף.

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ