צפו: היום לפני 100 שנה - אלנבי נכנס לירושלים והסרט העברי נולד

ב-11 בדצמבר 1917 ירד הגנרל הבריטי מסוסו ונכנס רגלית לירושלים דרך שער יפו. הצלם יעקב בן דב, מצויד במצלמת חובבים, תיעד את ההתרחשות ההיסטורית - ועשה בכך היסטוריה בעצמו

עופר אדרת
עופר אדרת
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
אלנבי נכנס לירושלים, 11.12.1917
אלנבי נכנס לירושלים, 11.12.1917קרדיט: ויקיפדיה, נחלת הכלל
עופר אדרת
עופר אדרת

היום לפני מאה שנים בדיוק, ביום שבו ירד אלנבי מסוסו ונכנס רגלית לירושלים דרך שער יפו, נולדה גם תעשיית הסרטים בארץ ישראל. הצלם יעקב בן דב יצא ביום ההוא לרחוב וצילם במצלמת קולנוע לחובבים את הרגע ההיסטורי.

"בסוף שנת 1917, לפני שחרור ירושלים, רכשתי לי את מכונת הראינוע הראשונה... פגשתי את המשחרר, גנרל אלנבי, עם צבאו בשערי ירושלים. היתה זו התמונה הראשונה לפילם הראשון שהכינותי על פי האיניציאטיבה העצמית", כתב בזכרונותיו. חוקר תולדות הקולנוע העברי, יעקב גרוס, שנפטר בתחילת השנה בטרם עת, ציין כי יום כניסת אלנבי לירושלים הוא לפיכך גם יום הולדתו של הסרט העברי. את מחקרו המקיף בנושא פירסם גרוס בספר "ירושלים - תרע"ח 1917/8 חורבן, נס וגאולה".

צפו: היום לפני 100 שנה:

בן דב, שצילם את אלנבי בקטע המצורף (שהועלה ליוטיוב בידי גרוס), תיעד בהמשך גם מאורעות נוספים ביפו ובמושבות יהודה ולאחר מכן צירף את כל הקטעים לסרט התיעודי "יהודה המשוחררת". ב-1918, במלאות שנה לשחרור ירושלים, הועלה הסרט בהקרנת בכורה בארץ ישראל, בוורשה, בלונדון, ביוהנסבורג ובניו יורק.

אלא שברבות הימים אבדו עקבותיו של הסרט, וגרוס, שהקדיש את חייו לשחזור, שימור ולנגשת הסרט העברי - הקדיש זמן רב לחיפוש סרטו האבוד של בן דב. "לאן נעלם הסרט העברי הראשון? לא ברור. אם יתגלה הסרט החשוב, בעקבות המאמצים הבינלאומיים לאיתורו, יהיה זה נס", כתב גרוס.

עד כה הסרט לא התגלה. כעת, במלאת מאה לשחרור ירושלים, זמין הספר של גרוס בגרסה דיגיטלית בחינם בלינק הבא.

עופר אדרת

עופר אדרת | |היסטוריה מתמשכת

יליד 1981 מתל אביב, כתב ההיסטוריה של "הארץ".

מוזמנים להציע רעיונות, להגיב, להעיר ולהשתתף.

תגובות